Porady ogrodnicze

Kiedy wysiać nasiona i jak pielęgnować słonecznik w doniczce?

Duże, słoneczne kwiaty i wyjątkowo smaczne pestki – czy nie z tym zwykle kojarzy się słonecznik? Prócz popularnej odmiany uprawianej ze względu na nasiona, istnieje też wiele innych, w tym te nieduże, idealne do sadzenia w doniczkach czy skrzynkach balkonowych. Zobacz, jak należy dbać o rośliny z tej grupy, by cieszyły oko w ogrodzie i na tarasie. 

Kiedy wysiać nasiona i jak pielęgnować słonecznik w doniczce?
Ogromne, efektowne kwiaty o promienistych płatkach w kolorze ciepłej żółci to naturalna ozdoba wielu polskich ogrodów. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Słonecznik – krótka charakterystyka  

Powszechnie uprawiany słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus) jest jednoroczną rośliną z rodziny astrowatych. Może osiągać wysokość do 2,5 metra, dzięki czemu stanowi wyrazisty punkt przydomowego krajobrazu, przyćmiewając pozostałe uprawiane kwiaty. Uznaje się go za jedną z najistotniejszych roślin oleistych, a to, co w nim najcenniejsze, to nasiona.  

Słoneczniki charakteryzują się pojedynczą łodygą z gąbczastym rdzeniem. Jego sporych rozmiarów liście mają kształt serca. Za najbardziej dekoracyjną część uznaje się natomiast kwiatostany. Składają się one z dwóch kwiatów – zewnętrznego o żółtej barwie i wewnętrznego, w brunatnym odcieniu.  

Istnieje też wiele innych odmian słonecznika, które warto poznać i, w zależności od ich wymagań, wprowadzić do ogrodu lub umieścić w donicy na balkonie czy tarasie. Za chwilę przejdziemy do ich dokładniejszego opisu. 

pole sloneczników Uprawa słonecznika nie jest skompplikowana. Fot. 123RF/PICSEL

Uprawa słonecznika na ziarno – jak przeprowadzić ją w ogrodzie? 

Jak wygląda uprawa słonecznika na ziarno? To nic skomplikowanego, ponieważ roślina rzadko sprawia ogrodnikom problemy – nawet tym początkującym. Przede wszystkim, trzeba znaleźć jej ciepłe i jednocześnie słoneczne stanowisko. Powinno być ono osłonięte przed podmuchami wiatru. Jeśli nie zapewnisz słonecznikowi zacisznego miejsca, ostrzejsze porywy mogą połamać mu łodygę lub dokonać uszkodzeń w obrębie kwiatostanów.  

Dla dobrych zbiorów koniecznie trzeba też zadbać o odpowiednie podłoże. Gleba pod słoneczniki powinna być lekko wilgotna, przepuszczalna i żyzna. Jej odczyn pH musi być lekko kwaśny bądź zasadowy (wartości od 5,7 do 8). Aby plony były obfite, zadbaj też o odpowiednie nawożenie – do podłoża dodaj kompost oraz mikroelementy. 

Siew słonecznika w ogrodzie należy przeprowadzać w drugiej połowie kwietnia. Najlepiej sadzić rośliny w jednym rzędzie, tak, by ciągnęły się wzdłuż wybranej ściany budynku, ogrodzenia czy muru. Nasiona słonecznika trzeba wsadzić do gruntu na głębokość około dwóch, trzech centymetrów (najlepiej będzie umieszczać po dwa, trzy nasiona w jednym miejscu). Wysiewaj je co 50-100 centymetrów. Pierwsze plony słonecznika pojawiają się latem. W sprzyjających warunkach pestki rośliny można zobaczyć już w lipcu, a jeśli pogoda dopisze, zyskasz możliwość zbioru aż do października. Pamiętaj jednak, że najsmaczniejsze pestki pojawiają się od sierpnia do września. 

Jeśli chodzi o pielęgnację słonecznika, staraj się nie przesadzać z podlewaniem. Chociaż roślina rzeczywiście potrzebuje wilgotnego podłoża, szybko można doprowadzić do gnicia jej korzeni, a także niepotrzebnie rozluźnić ziemię. To drugie grozi brakiem stabilizacji słonecznika, a co za tym idzie, może doprowadzić do skrzywienia się rośliny lub jej upadku.    

Słonecznik ozdobny: nasiona – którą odmianę wybrać na balkon? 

Prócz olbrzymów, które możesz zasadzić w swoim ogrodzie, w twojej doniczce na balkonie czy tarasie może stanąć dużo mniejszy słonecznik. Nasiona powinno się wybierać według własnego uznania, uwzględniając stanowisko przewidziane dla rośliny oraz oczekiwaną wielkość rośliny.  

Pamiętaj, że wcale nie potrzebujesz ogromnej ilości miejsca i ogrodu, by cieszyć się pięknymi kwiatami. Nasiona słonecznika ozdobnego, umieszczone w odpowiednim pojemniku, wzejdą równie łatwo, a wyhodowane rośliny okażą się tak samo atrakcyjne, co ich więksi krewniacy. 

Sięgasz po słonecznik ozdobny? Nasiona, które wykorzystasz, mogą należeć do odmian pyłkowych lub bezpyłkowych. Choć w przypadku tych drugich musisz się liczyć z tym, że wytwarzany przez nie pyłek będzie się osadzał na różnych powierzchniach, to właśnie te rośliny zwabią owady. Zastanów się więc, jakie są twoje priorytety i oczekiwania.  

A jakie odmiany możesz wybrać na balkon? Oto kilka spośród nich: 

  • Sunspot – odmiana o dużych kwiatach, osiągających średnicę do 20 centymetrów. Rośliny nie są wysokie, osiągają najwyżej 40 centymetrów wysokości; 
  • Pacino Gold – odmiana ta charakteryzuje się kwiatami o żółtozłotym zabarwieniu. Wyrastają one w dużej ilości na mocno rozgałęzionych łodygach. Słonecznik osiąga wysokość do 50 centymetrów; 
  • Sunny Smile – może dorastać maksymalnie do 50 centymetrów i nadaje się do uprawy w skrzynkach balkonowych i doniczkach. Kwiaty mają około 15 centymetrów średnicy. Odmiana nie wytwarza pyłku; 
  • Teddy Bear – ma charakterystyczne, niezbyt duże kwiaty (średnica około 12 centymetrów) kwiaty o pojedynczych płatkach, odznaczające się złotopomarańczowym kolorem. Jest niską odmianą – mierzy zwykle 30 lub 40 centymetrów.   

Jak uprawiać słonecznik w doniczce? 

Przede wszystkim musisz zadbać o to, by odmiana rośliny, którą wybierzesz, należała do grupy karłowatych, a co za tym idzie – nie osiągnęła ostatecznie zbyt wielkich rozmiarów. Nasiona słonecznika do siewu w doniczce powinno się umieścić w docelowym podłożu pod koniec kwietnia. Podobnie jak w przypadku odmian uprawianych w ogrodzie, powinno być ono jak najbardziej żyzne i przepuszczalne. Doniczkę lub pojemnik, które przeznaczysz na uprawę swojego słonecznika, będzie trzeba chronić przed wiosennymi przymrozkami (wystarczy, że przeniesiesz ją na ten czas do domu).  

Możesz także rozejrzeć się za gotowymi sadzonkami słoneczników ozdobnych, które na pewno znajdziesz w szkółkach roślin. Nie sadź ich jednak wcześniej niż po 15 maja, ponieważ wcześniej mogą być one jeszcze narażone na ewentualne przymrozki. Podczas sadzenia postępuj ostrożnie z korzeniami, ponieważ w przypadku tej rośliny bardzo łatwo o uszkodzenia.  

słonecznik w doniczce Słoneczniki pieknie prezentują sie w donicy. Fot. 123RF/PICSEL

Słonecznik: stanowisko i nawadnianie 

Jeśli chodzi o miejsce, w którym powinna stanąć doniczka ze słonecznikiem, pomyśl o balkonie lub tarasie wychodzącym na południe, gdzie kwiat będzie miał najwięcej słońca. Możesz też zaryzykować z wystawą zachodnią, choć roślina może się wtedy nieco wolniej i gorzej rozwijać. Nie zapomnij ponadto o regularnym obracaniu rośliny, ponieważ kwiat za każdym razem będzie się kierować w stronę słońca. 

Aby twój słonecznik nie zmarniał na balkonie czy tarasie, koniecznie zapewnij mu regularne nawadnianie.  Podlewanie należy powtarzać praktycznie codziennie, a pominięcie jednej z dawek w przypadku upału może skutkować poważnym uszkodzeniem rośliny. Nie możesz więc dopuścić do tego, by podłoże w doniczce stało się przesuszone – powinno być ciągle wilgotne, choć nie może z kolei pozostawać zbyt mokre. Uprawiane w doniczkach rośliny tego rodzaju potrzebują bardzo częstego nawożenia. Powinno się je więc zasilać co około dziesięć dni, wykorzystując w tym celu nawóz wieloskładnikowy. 

Słonecznik to piękna roślina. Jeśli i ciebie zachwyca jej wygląd, koniecznie zacznij hodować ją we własnym domu.  

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Kiedy wysiać nasiona i jak pielęgnować słonecznik w doniczce?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.