Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kolumnowe drzewka owocowe. Oto sekret ich uprawy

Drzewa kolumnowe to alternatywa dla tych, którzy mają jedynie niewielkie ogrody lub tarasy, a marzą o własnych plonach. Okazuje się, że dzięki specjalnej technice uprawy wystarczy niewielka przestrzeń, by osiągać owoce tej samej wielkości, jaką zyskują właściciele sadów. 

Kolumnowe drzewka owocowe. Oto sekret ich uprawy
Uprawa kolumnowa nie jest trudna, a daje wiele satysfakcji. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Kolumnowe drzewa owocowe — charakterystyka  

Kolumnowe drzewa owocowe charakteryzuje to, że są samopylne, więc nie ma konieczności sadzenia kilku okazów obok siebie, aby plony były bardziej obfite. Tempo wzrostu roślin jest umiarkowane. Mogą osiągać maksymalnie 2-3 m wysokości i około 80 cm szerokości. Uprawy mogą być prowadzone w zwykłych donicach czy betonowych rabatach umieszczonych na tarasie. Przy odpowiedniej pielęgnacji drzewka zapewniają obfite plony.  

Najczęściej sadzonymi drzewami owocowymi w uprawie kolumnowej są:  

 • jabłonie,  
 • grusze,
 • czereśnie i wiśnie,
 • śliwy,  
 • morele. 

Warto pamiętać o tym, że drzewa kolumnowe można sadzić także bezpośrednio w gruncie, co przydaje się osobom, które mają niewielką działkę. Wówczas odległość między jednym a drugim okazem powinna wynosić około metra, podczas gdy tradycyjne odmiany np. jabłoni, powinny być sadzone co 4-7 m.  

Przeczytaj również: Drzewa i krzewy owocowe na balkon

Jak uprawiać kolumnowe drzewa owocowe?  

Aby drzewa przynosiły obfite plony, konieczne jest racjonalne podejście do tematu uprawy. Odmiany kolumnowe mają zupełnie inne wymagania, jeśli chodzi o nasłonecznienie, glebę, nawadnianie i nawożenie oraz pielęgnację, niż tradycyjne drzewa sadownicze. Pamiętaj, że okazy posadzone w donicach mają ograniczone pole, z którego mogą czerpać wodę i składniki odżywcze, dlatego wymagają szczególnej uwagi.  

 • Wybierz odpowiednie stanowisko 

Co do zasady drzewa owocowe w większości preferują słoneczne i ciepłe stanowiska. Dzięki temu zbiory są obfite, a owoce słodkie i soczyste, o intensywnej barwie. Jeśli rozważasz uprawę kolumnową, wybierz tę część tarasu czy ogrodu, która ma południową bądź zachodnią wystawę. Im częściej promienie słońca będą padały na rośliny, tym lepsze będą efekty uprawy.  

Jeśli jednak masz ogród o wystawie północnej bądź wschodniej, nie musisz rezygnować z drzew owocowych. Pamiętaj jednak, by ustawić je w najjaśniejszej i najcieplejszej części oraz nastawić się na to, że owoców będzie nieco mniej. Kolumnowy pokrój drzew sprawia, że są one równomiernie oświetlone z każdej strony, więc o wiele lepiej przyswajają promienie słońca.  

 • Zadbaj o podłoże 

W uprawie każdej rośliny kluczowe znaczenie ma jakość podłoża. To szczególnie ważny aspekt w uprawie doniczkowej, ponieważ drzewa owocowe nie mają możliwości czerpania składników odżywczych z otoczenia, jak w przypadku tradycyjnych odmian o rozbudowanym systemie korzeniowym umieszczonym w naturalnym podłożu.  

W przypadku uprawy kolumnowej gleba powinna być żyzna i przepuszczalna. Należy stale utrzymywać lekką wilgotność w donicy i nie doprowadzać do przesuszenia. Z wierzchu można posypać ziemię warstwą ściółki, która ochroni wnętrze doniczki przed wysychaniem. To szczególnie ważny aspekt, gdy występuje upalne lato lub porywisty wiatr, który także osusza podłoże.  

Co ważne, pH ziemi pod uprawę kolumnową drzew owocowych powinno mieć obojętny odczyn, który może być lekko zbliżony do kwasowego. Jeśli uprawa nie przynosi oczekiwanych skutków, warto sprawdzić, czy ziemia nie jest zbyt kwaśna albo nie ma zasadowego odczynu.  

 • Zatroszcz się o nawożenie i podlewanie 

Podlewanie młodych okazów powinno mieć regularny i obfity charakter. Latem może być konieczne nawet codzienne sprawdzanie poziomu wilgotności w doniczce. Pamiętaj, że młode rośliny są bardzo wrażliwe na susze. Niedobór wody szybko odbije się na ich kondycji, co znacznie ograniczy kwitnienie, a w kolejnym etapie również owocowanie.  

Jeśli chodzi o nawożenie, to należy je rozpocząć wiosną, gdy zauważysz pierwsze objawy wzrostu rośliny. Tyczy się to jednak tylko okazów starszych bądź nowych, które posadzono jesienią. Tuż po zmianie podłoża należy wstrzymać się z nawożeniem rośliny przez 6-8 tygodni, aby mogła się zaaklimatyzować w nowym miejscu. Powinieneś stosować nawozy wieloskładnikowe lub te o naturalnym pochodzeniu, aby roślina równomiernie się rozwijała i intensywnie kwitła. 

 • Przycinaj drzewa kolumnowe

Tego typu rośliny wymagają przycinania. Szczególnie w pierwszych latach owocowania należy ograniczać ilość związków kwiatowych, aby gałęzie drzewka nie zostały połamane, gdy pojawią się na nich duże ilości ciężkich owoców. W pierwszym roku uprawy, jesienią, należy obciąć wszystkie pędy boczne, aby nadać okazowi kolumnowy kształt.  

W kolejnym roku zaleca się skracanie wszystkich pędów o około 30 cm, z tym że pomija się pęd boczny, który w przyszłości będzie stanowił element przedłużenia pnia. W kolejnym roku sezonie warto przyciąć pędy górne o około 20 cm. Po tym czasie roślina nie wymaga już przycinania obfitych wzrostów, ponieważ te zostają znacząco zahamowane.  

Ważne jest jednak dokładne lustrowanie okazu każdego roku, wczesną wiosną (a później co miesiąc aż do późnej jesieni), aby pozbyć się suchych, zniszczonych bądź zainfekowanych chorobami pędów. W tej sytuacji warto także sprawdzić, czy roślina nie ma oznak żerowania insektów lub chorób grzybowych i w razie potrzeby, podjąć się leczenia drzewa.  

 • Zadbaj o zimowanie drzew owocowych 

Kolumnowe drzewa owocowe są odporne na mróz, ale w pierwszych latach są także dosyć słabe. Dlatego należy chronić przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych zarówno ich pień, jak i koronę. W tym celu warto okryć je włókniną lub obłożyć słomą i obwiązać sznurkami. Nie zaleca się natomiast chowania drzew do wnętrz domów.  

Aby wiosną drzewa ponownie owocowały, musisz zapewnić im zimą okres spoczynku. Nie należy ich w tym czasie nawozić. Zaleca się podlewanie raz w miesiącu, ale tylko w trakcie odwilży. Gdy pojawia się mróz, nie wolno aplikować okazom wody.  

 • Uważaj na choroby 

Warto pamiętać, że drzewa owocowe w uprawie kolumnowej również są narażone na choroby grzybowe czy szkodniki. W związku z tym należy regularnie sprawdzać ich kondycję, aby wcześniej zauważyć niepokojące symptomy i zacząć zwalczać problem, nim zainfekuje on całą roślinę.  

Wśród najczęstszych chorób tego rodzaju roślin występują:

 • brunatna zgnilizna,
 • rdza gruszy,
 • rak bakteryjny.

Z kolei szkodnikami, które najczęściej atakują owocujące drzewa, są:

 • przędziorki,
 • mszyce,
 • zwójkówki.

Zwalczanie chorób jest uzależnione od ich rodzaju. Warto jednak najpierw sięgnąć po łagodne i ekologiczne metody, które nie są zagrożeniem dla kondycji roślin.  

Kolumnowa uprawa drzew owocowych przynosi wiele satysfakcji i daje namiastkę sadu tym, którzy mają niewielkie ogrody lub tarasy, które uniemożliwiają sadzenie tradycyjnych odmian. Soczyste, smaczne i słodkie owoce wynagradzają ewentualne trudy związane z pielęgnacją i umożliwiają uzupełnienie spiżarni własnymi przetworami. Nie odbiegają one walorami smakowymi od tych pochodzących ze sklepów. Koszty uprawy własnych owoców nie są również duże, więc warto się jej podjąć i sprawdzić, czy zaspokaja twoje oczekiwania.  

Przeczytaj również:

Mniejsza odmiana czereśni podbijająca polskie ogrody

Jak pielęgnować bratki?

Męczennica błękitna: Uprawa i pielęgnacja na wiosnę

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.