Porady ogrodnicze

Drzewa i krzewy owocowe na balkon

Niejeden miłośnik ogrodnictwa, który posiada choćby niewielki taras lub balkon, marzy o uprawianiu na nim własnych owoców, które  mógłby zerwać - prosto z  krzaczka lub drzewka.  Nie od dziś wiadomo, że właśnie takie owoce mają niepowtarzalny smak i dają niesłychaną satysfakcję właścicielowi.  

REKLAMA

Fot. 123RF.com

Uprawa upragnionych drzewek i krzewów owoców na balkonie lub tarasie wymaga nie tylko odpowiedniej lokalizacji: najlepiej by taras, lub balkon był  oddalony od ruchliwych ulic, jasny, dobrze nasłoneczniony i osłonięty od wiatru, ale również ze względu na dużą wrażliwość tego typu roślin odpowiedniej nie mniej troskliwej opieki niż w przypadku ich tradycyjnej uprawy w sadzie czy ogrodzie. W zamian za  poświęcony im czas, obdarzą nas jednak pysznymi owocami oraz  nietuzinkowo udekorują nasze balkony i tarasy.

Jakie drzewka owocowe możemy uprawiać na balkonach i tarasach?

W pojemnikach na naszych balkonach i tarasach możemy z powodzeniem uprawiać kolumnowe i miniaturowe drzewa ziarnkowe i pestkowe, których znajdziemy obecnie na rynku całkiem sporą ofertę. Takie drzewka szczepione są na specjalnych podkładkach, które silnie skarlają wzrost rośliny, jednocześnie indukując jej obfite owocowanie. Karłowe drzewka owocowe, a zwłaszcza jabłonie, mogą jednak owocować przemiennie, więc nie w każdym sezonie zbierzemy z nich owoce.

Gatunkami jabłoni nadającymi się do uprawy w pojemnikach, które będą jednocześnie uatrakcyjniać nasz balkon oraz taras, są między innymi te o pokroju kolumnowym w typie Balerina.  Taka jabłoń to pojedynczy pęd, który wiosną będzie obsypany kwiatami, a latem pięknymi jabłkami. Idealnie do naszej balkonowej uprawy nada się np odmiana: 'Bolero', 'Waltz', 'Flamenco', 'Delegrina', 'Polka', 'Garden Delicious', 'Charlotte', 'Mezzo', 'Delbarestivale'.

Oprócz jabłoni w formie miniaturowej dostępnych jest wiele gatunków drzew owocowych rosnących w sadach jak np.:

  • grusze: 'Safira', 'Garden Pearl', 'Garden Red', 'Decora', 'Condora', 'Obelisk'
  • czereśnie: 'Garden Bing', 'Victoria', 'Silva', 'Quenn Mary', 'Helene', 'Gisela5'
  • wiśnie: 'Piemont’
  • śliwy: 'Buhler', 'Imperial', 'Fruca’, 'Pixy'
  • brzoskwinie: 'Honey Gold', 'Honey Red’
  • morele: 'Aprigold'
  • nektaryny 'Rubis'

Warte uwagi są również drzewka Duo, dwóch odmian szczepionych na jednej podkładce z których, można otrzymać dwa rodzaje owoców w obrębie danego gatunku np. jabłoń Duo Waltz i Bolero, jabłoń Duo Braeburn i Bramley, Duo grusza Konferencja i Red Faworytka  oraz drzewka Duo stworzone z dwóch różnych gatunków np., czereśni i wiśni.

Krzewy i pnącza owocowe na balkon i taras

W pojemnikach na balkonie lub tarasie warto uprawiać poziomki, maliny i truskawki, a zwłaszcza odmiany o wiszącym pokroju jak truskawka odmiana 'Albion', 'Temptation', 'Honeoye', poziomka odmiana 'Regina’', ’Rugia’, ’Baron Solemacher’, 'Yellow Wonder' czy np. niskie odmiany maliny np. 'Ruby Beauty' o bardzo smacznych owocach.


Fot. 123RF.com

Ze względu nie tylko na smaczne owoce, ale również atrakcyjny wygląd warto pomyśleć nad uprawą kompaktowych odmian porzeczek jak np. 'White Grape', 'Jankheer van Tets' oraz agrestu 'Greenfinch', 'Invicta'.

W uprawie pojemnikowej, choć jest to już trudniejsze zadanie,  możemy również uzyskać plon z borówki amerykańskiej. Warto wybrać do tego odmiany odporne jak np. 'Bluegold' czy 'Bluecrop'.

W uprawie na balkonie sprawdzą się również nowe gatunki jak jagoda Kamczatka czy Chruścina jagodna.

Z powodzeniem na balkonie czy tarasie możemy również posadzić owocowe pnącza, czyli np. winorośl lub aktinidię (kiwi), które prowadzone po podporze np. kratce mogą pełnić funkcje  cieniujące. 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Drzewa i krzewy owocowe na balkon"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.