Porady ogrodnicze

Mniejsza odmiana czereśni podbijająca polskie ogrody

Czereśnia kolumnowa to niewielkich rozmiarów drzewko owocowe o innym niż tradycyjne czereśnie pokroju. Tworzy zwartą i bardzo wąską koronę, dlatego świetnie nadaje się do nasadzeń w niewielkich ogródkach i na działkach. Sprawdźmy więc, jak wygląda uprawa tej nietypowej rośliny.

Mniejsza odmiana czereśni podbijająca polskie ogrody
REKLAMA

Fot.Pixabay.com

Czym charakteryzuje się czereśnia kolumnowa?

Drzewka owocowe o pokroju kolumnowym charakteryzują się niewielkim wzrostem i wąską koroną. Jednym z gatunków należących do tej grupy jest czereśnia kolumnowa. Dorasta do 2 - 3 metrów wysokości, a jej korona osiąga szerokość do zaledwie 1 metra. Z uwagi na to, że zajmuje bardzo mało przestrzeni, idealnie nadaje się do nasadzeń, gdzie ilość miejsca jest ograniczona np. na balkonie lub tarasie. Tego typu odmiany owocowe zyskują coraz lepsze opinie, gdyż stanowią doskonałą alternatywę dla dużych, rozłożystych drzew. Inne rośliny o takim pokroju to: jabłoń, grusza, śliwa, a nawet wiśnia kolumnowa. 

Uprawa i pielęgnacja

Uprawa czereśni kolumnowej powinna być prowadzona na stanowisku słonecznym i osłoniętym od wiatru. Dzięki temu dobrze nasłonecznione owoce zyskują doskonały smak i naturalną słodycz.

Te drzewka owocowe najlepiej rosną na żyznej, próchniczej glebie o odczynie zasadowym lub lekko kwaśnym. Nie należy zapominać o ich regularnym podlewaniu, zwłaszcza przez kilka tygodni po posadzeniu i w okresach suszy.

Czereśnia kolumnowa do prawidłowego wzrostu i owocowania wymaga regularnego nawożenia. Aby zapewnić młodej roślinie dobry start, warto podczas sadzenia zastosować przekompostowany obornik, który użyźni glebę. Czereśnia, podobnie jak wiśnia kolumnowa, nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Niewielkich rozmiarów korona nie musi być regularnie cięta, co ogranicza prace przy tej roślinie. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także te artykuły o czereśniach.

Victoria i Silva – najpopularniejsze odmiany czereśni kolumnowej

Czereśnia kolumnowa w różnych odmianach posiada coraz więcej zwolenników. A to głównie ze względu na pozytywne opinie, jakie można przeczytać o niej na wielu forach ogrodniczych. Również jej cena jest bardzo kusząca i zachęca do zakupu. Pojedynczą sadzonkę kupimy już za około 20 złotych.

Jedną z najpopularniejszych odmian jest czereśnia Victoria. To samopylna odmiana o ciemnoczerwonych, sercowatych, jędrnych i słodkich owocach. Z uwagi na ciemne wybarwienie owoców mówi się o niej „czereśnia czarna”. Drzewko dorasta do wysokości około 3 metrów i jest niezwykle dekoracyjne, zarówno w czasie owocowania, jak i podczas kwitnienia. Czereśnia czarna dojrzewa w sierpniu, a jej owoce są bardzo pyszne.

Odmiana Silva to również roślina samopylna. Tworzy jasnoczerwone, sercowate, słodkie owoce, które dojrzewają na przełomie lipca i sierpnia. Silva osiąga wysokość ok. 2,5 metra, co kwalifikuje ją do uprawy w bardzo małych ogródkach.

Czereśnie kolumnowe podbijają serca wielu amatorów ogrodnictwa. Niewielkie, wąskie drzewka znajdą swoje miejsce w każdym ogrodzie i na tarasie. Stanowią nie tylko dekorację, ale również smaczną przekąskę, dostępną na wyciągnięcie ręki.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Mniejsza odmiana czereśni podbijająca polskie ogrody"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.