Spis treści:
Zaprawianie cebuli przed posadzeniem
Cebulę możemy wysiewać, ale zdecydowanie łatwiejsze jest sadzenie, które przeprowadzamy wczesną wiosną lub jesienią. Wielu ogrodników decyduje się na założenie uprawy w marcu lub kwietniu, znajdując miejsce dla cebuli dymki na przydomowych grządkach. To prosta metoda, która nie sprawia trudności nawet osobom początkującym. Doświadczeni ogrodnicy twierdzą jednak, że cebule przed sadzeniem warto dodatkowo zabezpieczyć, aby uchronić uprawę przed chorobami oraz atakami szkodników. Co więcej, prawidłowo wykonany zabieg pobudza wzrost roślin, co skutkuje otrzymaniem większych plonów.
Zaprawianie cebuli przed posadzeniem to częsta praktyka, która polega na zanurzaniu główek w różnego rodzaju preparatach. Na rynku dostępne są gotowe środki zapewniające cebulom odpowiednią ochronę dzięki substancjom aktywnym. Nie oznacza to jednak, że mamy do dyspozycji wyłącznie drogie środki. Jak zaznacza Marek Weczerek, twórca kanału Dzień z życia ogrodnika amatora na portalu YouTube, cebulę przed posadzeniem możemy zaprawić w inny sposób. Wystarczy zalać ją wodą na 1-2 godziny, a następnie wyjąć i obtoczyć w popiele drzewnym. Jeśli chcemy, zamiast resztek z kominka, możemy wykorzystać mączkę bazaltową.
Wiosną cebulę dymkę sadzimy płytko. Fot. CanvaPro
Przeczytaj również: Krety i nornice szybko wyniosą się z ogrodu. Rzadko stosowany, ale bardzo skuteczny sposób
Jak sadzić cebulę na zdrowy plon – instruktaż
Zaprawioną w popiele drzewnym cebulę dymkę możemy od razu posadzić na zagonie. Wybrane stanowisko powinno być słoneczne, a gleba żyzna i przepuszczalna. Najlepiej, jeśli będzie miała odczyn obojętny lub lekko kwaśny, jeśli jednak pH wynosi 6,0 lub mniej, konieczne jest wapnowanie. Dla jak najlepszych efektów grządkę warto zasilić kompostem. Pamiętajmy też, że cebula nie może być sadzona po takich warzywach jak marchew, ziemniaki, seler czy buraki. Zwróćmy uwagę również na sąsiedztwo – niekorzystnie wpłynie na nią rosnąca w pobliżu kapusta lub rzodkiewka.
Podczas sadzenia cebuli dymki warto pamiętać o ważnych zasadach, dzięki którym otrzymamy zdrowy plon. Oto kilka wskazówek:
- Wiosną cebulę sadzimy bardzo płytko, dzięki czemu główki osiągają większe rozmiary;
- Pojedyncze cebulki powinny być sadzone dołkach o głębokości ok. 4 cm w odległości 5-8 cm od siebie i w rzędach co 30-40 cm lub nawet co 15 cm – doświadczeni ogrodnicy polecają ten ostatni, gęściejszy rozstaw;
- Materiał sadzeniowy umieszczamy w płytkich otworach w glebie piętką do dołu, a spiczastą stroną do góry. Końcówki cebulek powinny wystawać nad powierzchnię ziemi;
- Jak podpowiada Marek Weczerek, w tym momencie zagon można dodatkowo oprószyć popiołem drzewnym lub mączką bazaltową;
- Cebule zasypujemy lekką ziemią i delikatnie ugniatamy dłonią.
Tak przygotowaną grządkę równomiernie podlewamy. Cebula będzie gotowa do zbioru w momencie, gdy ponad 50% roślin będzie miało załamany szczypior – w przypadku sadzenia warzywa wiosną zazwyczaj następuje to w sierpniu.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Ziemia do pomidorów. W jakiej ziemi siać i sadzić pomidory?
Świetny sposób na wyhodowanie zdrowych i silnych sadzonek. Wystarczy garść suszonych owoców
Jak siać marchewkę? Wybierz najlepsze odmiany – twarde, soczyste i bez chorób