Porady ogrodnicze

Jakie rośliny ogrodowe można przyciąć w kwietniu? Przycinanie drzew owocowych, iglaków i krzewów

W kwietniu przyroda budzi się do życia. Wszystko wokół kwitnie, dni stają się coraz dłuższe, a temperatura powietrza stopniowo wzrasta. Dużo dzieje się też w ogrodzie. W kwietniu wysiewamy niektóre warzywa i rośliny jednoroczne, sadzimy byliny. Jest to również czas wiosennego nawożenia roślin oraz ostatni dzwonek na przycinanie drzew i krzewów. Jakie rośliny ogrodowe można przyciąć w kwietniu? Lista nie jest krótka. Dlatego warto sprawdzić, które rośliny oczekują cięcia właśnie w kwietniu. Jest to podstawa, aby cieszyć się ich zdrowym wzrostem, obfitym kwitnieniem i dorodnymi plonami.  

Jakie rośliny ogrodowe można przyciąć w kwietniu? Przycinanie drzew owocowych, iglaków i krzewów
Kwiecień to ostatni moment na przycięcie niektórych drzew owocowych, krzewów ozdobnych i iglaków. Fot.nikocingaryuk/123RF.com

Spis treści:

Jakie rośliny owocowe ciąć w kwietniu?

Główne cięcie większości drzew i krzewów owocowych wykonuje się pod koniec zimy, na przełomie lutego i marca. Nie oznacza to jednak, że możemy już odłożyć sekator na półkę. Kwiecień to ostatni dzwonek na cięcia, zwłaszcza te pielęgnacyjne i prześwietlające, dla niektórych drzew i krzewów owocowych, gdyż budzą się z zimowego spoczynku. Jeśli nie przyciąłeś jeszcze jabłoni, grusz, śliwy, a także porzeczki czy agrestu, zrób to jak najszybciej. Usuwamy wszystkie pędy chore, przemarznięte, skierowane w dół lub krzyżujące się oraz nadmiernie zagęszczające koronę.

Początek kwietnia to też ostateczny termin, aby przyciąć winorośl. Nie należy jednak z tą czynnością zbytnio zwlekać, inaczej spowoduje silny wyciek soków z ran po cięciu, co osłabi krzewy. Zabieg ten stymuluje wzrost nowych pędów, co przekłada się na obfitość owocowania. Oprócz tego pozwala na lepszą cyrkulację powietrza, zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób grzybiczych. Warto przy tym pamiętać, że winorośl owocuje na latoroślach, które wyrastają wiosną z pąków położonych na jednorocznych pędach zdrewniałych, czyli łozach.

jakie krzewy ciąć w kwietniu Na cięcie warto przeznaczyć odpowiednio pogodny i suchy dzień. Fot.redstallion/CanvaPro

Kwiecień to dobry czas na cięcie brzoskwini i moreli. Warto pamiętać, że są one bardzo wrażliwe na niskie temperatury, a szczególnie na wiosenne przymrozki. Z tego względu nie powinny być cięte pod koniec zimy. Nie można zaniechać tej czynności, ponieważ drzewa te charakteryzują się bardzo silnym wzrostem. Dzięki usunięciu starych, chorych lub uszkodzonych gałęzi młode przyrosty mają większy dostęp do światła. W przeciwnym razie rozrośnięta korona będzie zacieniać rozwijające się owoce, co negatywnie wpłynie na wielkość i jakość plonów. Warto też pamiętać, że pąki kwiatowe (a w konsekwencji owoce) u brzoskwini tworzą się na młodych pędach, dlatego przycinanie to ważny element pielęgnacji tych drzew.   

Ważne jest, aby na cięcie drzew i krzewów owocowych wybrać dzień słoneczny (ewentualnie lekko pochmurny) i suchy. Wilgoć ma negatywny wpływ na zabliźnianie się ran po cieciu, co może skutkować rozwijaniem się chorób grzybowych. Rany na grubszych gałęziach należy zabezpieczyć maścią ogrodniczą, która ochroni rośliny przed bakteriami i grzybami.   

Przeczytaj również: Wiosenne cięcie berberysów. Jak i kiedy najlepiej to zrobić?

Które iglaki przycinać w kwietniu?

Na początku kwietnia można przeprowadzić pierwsze wiosenne cięcie niektórych iglaków. W tym czasie warto usunąć pędy chore, uszkodzone czy przemarznięte. Przycinamy też gałęzie, które nadmiernie się rozrosły i przykrywają inne okazy. Ponadto kwiecień to dobry czas na cięcie formujące, które ma na celu nadanie roślinie odpowiedniego kształtu i jej zagęszczenie. Zazwyczaj skracamy pędy o 1/3 do 1/2 ich długości. Po cięciu warto zasilić rośliny odpowiednimi nawozami mineralnymi. Iglaki można przycinać także latem, ale najpóźniej do końca sierpnia, aby wyrosłe nowe pędy zdążyły zdrewnieć do zimy. Zastanawiasz się, które iglaki przycinać w kwietniu? Należą do nich między innymi:

 • żywotniki (tuje);
 • cisy;
 • jałowce;
 • cyprysiki;
 • kosodrzewina;
 • iglaki płożące.

W kwietniu, przed rozpoczęciem wegetacji, przycinamy także iglaki świeżo posadzone (zarówno pojedynczo, jak i w formie żywopłotu). Do cięcia używamy wyłącznie ostrych nożyc i sekatorów, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko uszkodzenia tkanek rośliny. Ważne jest, żeby ich części tnące były zdezynfekowane po każdym cięciu, aby zapobiec przenoszeniu chorób.    

które iglaki przycinać w kwietniu Kwiecień to dobry czas na cięcie iglaków. Fot.fentonroma/123RF.com

Jakie krzewy ciąć w kwietniu?

Kwiecień to dobry czas na rozpoczęcie cięcia krzewów kwitnących latem. Wykształcają one kwiatostany na pędach jednorocznych, z kolei cięcie wiosenne pobudzi je do wytwarzania nowych przyrostów. Jakie krzewy ciąć w kwietniu? Oto niektóre z nich:

 • budleja Davida – przycinamy wszystkie pędy na wysokość około 30-50 cm nad ziemią. Wycinamy wszystkie pędy martwe, słabe i przemarznięte;

 • tawuła japońska – aby roślina miała gęsty pokrój i obficie kwitła, wymaga corocznego, silnego cięcia. Wszystkie pędy skracamy o 1/3 ich długości, można też przyciąć krzew na wysokości 10-15 cm nad ziemią;

 • pięciornik krzewiasty – pędy starsze i nadmiernie zagęszczone skracamy o 1/3 długości;

 • hortensja – w kwietniu przycinamy hortensje, które zawiązują pąki kwiatowe na tegorocznych pędach (odmiany bukietowe i drzewiaste). U młodych krzewów pędy przycina się około 15-20 cm nad ziemią. Starsze krzewy skracamy na wysokości 40-50 cm nad ziemią;

 • róże – jeśli chodzi o cięcie sanitarne, usuwamy wszystkie pędy chore, przemarznięte, złamane czy uszkodzone. Natomiast cięcie zasadnicze zależy od gatunku róż – inaczej tnie się odmiany wielkokwiatowe, inaczej rabatowe, a jeszcze inaczej pnące i parkowe.   

Pod koniec kwietnia można przyciąć krzewy kończące kwitnienie, takie jak forsycja, pigwowiec japoński, porzeczka krwista czy wierzba szczepiona na pniu. Przekwitłe pędy skracamy o około 1/3 lub połowę długości. Natomiast odmiany wierzb szczepionych najlepiej przycinać bardzo krótko. W przypadku, gdy zostaną przycięte zbyt późno, w następnym roku mogą nie zakwitnąć (gdyż zawiązują pąki już w lecie, po kwitnieniu). Ponadto w drugiej połowie kwietnia warto też zadbać się za przycinanie niektórych krzewów zimozielonych (liściastych). Należą do nich m.in. bukszpan, laurowiśnia, głogownik czy mahonia pospolita. Zabieg ten pozwoli zachować ładny kształt roślin, a także zachęci je do zdrowego wzrostu.     

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Co zrobić, żeby czereśnia obficie obrodziła? Pielęgnacja czereśni przed sezonem

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.