Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Rośnie na trawniku i rozprzestrzenia się po ogrodzie. Skuteczny sposób na pozbycie się skrzypu polnego

Rzadko chorują, niewiele zwierząt ochoczo je zjada i trudno o warunki, które byłyby dla nich naprawdę niekorzystne – skrzypy należą do jednych z najstarszych roślin na Ziemi i wyróżniają się zaskakującą wręcz odpornością. Dlatego, jeżeli w twoim ogrodzie wyrastają wśród innych chwastów i pielenie nie działa na nie, musisz połączyć siły i wypróbować metody doświadczonych ogrodników. Jeden z zabiegów szczególnie dobrze sprawdzi się zarówno na trawniku, jak i w warzywniku.

Rośnie na trawniku i rozprzestrzenia się po ogrodzie. Skuteczny sposób na pozbycie się skrzypu polnego
Gdy skrzyp polny mocno zakorzenia się w ziemi, bardzo trudno go usunąć. Nie jest to jednak niemożliwe, pewne zabiegi bywają bardzo skuteczne. Wypróbuj jeden z nich w warzywniku. Fot. pali/123rf.com

Spis treści:

Skrzyp polny mocno zakorzenia się w ziemi

Wiele chwastów doskonale przystosowało się do zróżnicowanych warunków glebowych oraz klimatycznych, znosząc zaskakująco dobrze długotrwałe upały czy mróz. Tym samym wciąż wyrastają w zarówno na glebach gliniastych, jak i suchych, intensywnie się rozsiewają, nierzadko osiągając coraz większe rozmiary lub pokrywając coraz większe obszary pól, trawników, rabat i warzywników.  

Do uciążliwych chwastów, z którymi walka jest naprawdę mozolna, należy skrzyp polny, jeden z wielu przedstawicieli gatunków skrzypów w naszym regionie. Co sprawia, że jest on tak trudnym przeciwnikiem?  

  • Jego korzenie wgryzają się w ziemię na głębokość nawet 2 metrów.
  • Nie potrzebuje zbyt wiele światła być się rozwijać.
  • Znosi nawet środowiska o niskiej zawartości tlenu.
  • Rozprzestrzenia się po ogrodzie poprzez zarodniki przenoszone przez wiatr.

Wielu ogrodników, chcąc uchronić swoje uprawy przed silną chemią, stosuje najprostszą metodę pozbycia się skrzypu z ogrodu, czyli pielenie. Niestety, ręczne usuwanie chwastu nie należy do szczególnie skutecznych – skrzyp polny mocno zakorzenia się w ziemi, a wyciągając go, możesz łatwo urwać kłącze, przeciąć je motyką, a także przypadkiem rozmnożyć roślinę, przenosząc ją i wrzucając do kompostownika. Wypielone części skrzypu potrafią przeżyć i wydać kolejną, oddzielną roślinę nawet wtedy, gdy jesteśmy pewni, że wyschną lub zgniją.

skrzyp2 Skrzyp lubi tereny wilgotne, a także miejsca o wysokiej kwasowości gleby. Jednak jest bardzo odporny i umie adaptować się do warunków środowiskowych. Trudno go usunąć, jednak da się to zrobić, powtarzając pewien sprawdzony proces. Fot. orestligetka/artesiawells/123rf.com

Czy to oznacza, że pojawiający się tu i ówdzie chwast wkrótce całkiem zdominuje twój warzywnik? Oczywiście, że nie. Musisz tylko wiedzieć, jak skutecznie pozbyć się skrzypu polnego z ogrodu – ja korzystam z rady doświadczonego ogrodnika, którego metody na zdrowy, ekologiczny ogród podglądam przez płot. Mój sąsiad powtarza co sezon jeden zabieg i już dawno rozprawił się ze skrzypem w warzywniku. 

Przeczytaj również: Mlecz, skrzyp, perz są bez szans. Podlejesz, uschną razem z korzeniem

Jak skutecznie pozbyć się skrzypu polnego z ogrodu?

Gdy inwazja skrzypu w ogrodzie zaczyna się nasilać, chcielibyśmy sięgnąć po silne środki chwastobójcze, które wreszcie oczyściłyby zagony z tej okropnej rośliny. Problem w tym, że skrzyp jest wyjątkowo odporny na herbicydy, a bezpiecznego preparatu skierowanego do walki z tym konkretnym gatunkiem nie znajdziemy. Gdy użyjemy uniwersalnych środków, istnieje ryzyko zjawiska kompensacji chwastów w ogródku, czyli inne gatunki wyrosną licznie, dominując środowisko, a główny, zwalczany gatunek i tak z czasem odżyje, i walka zacznie się od nowa. Chcesz wiedzieć, jak skutecznie pozbyć się skrzypu polnego z ogrodu? Oto prosty sposób, który może pomóc na grządkach. Zwalczanie chwastów przeprowadź następująco: 

  • w kwietniu zacznij od usunięcia pędów zarodnikowych, zanim zdążą dojrzeć i rozsypać zarodniki (zebrane części rośliny odizoluj, wykorzystując plastikową torbę, nie mogą one trafić na kompostownik);

  • w maju wyrwij pędy asymilacyjne, czyli zielone, gdyż to działanie osłabi chwasty, ograniczając im dostęp do składników odżywczych (zebrane pędy przydadzą ci się do produkcji domowego wyciągu, wspomagającego m.in. zdrowy wzrost truskawek).

skrzyp Usuwanie skrzypu z trawnika czy grządki to mozolne zajęcie, dlatego ogrodnicy podpowiadają, aby pielenie wspomagać wapnowaniem. A gdy to nie skutkuje, warto użyć... plastikowej osłony. Fot. Anatoliy Berislavskiy/Fabian Loeffelmann/CanvaPro

Doświadczeni ogrodnicy, w tym mój sąsiad, podpowiadają, aby ręczne usuwanie skrzypu wspomóc wapnowaniem. Wszystko dlatego, że ten chwast jest rośliną typowo kwasolubną, do tego stopnia, że uznaje się go za gatunek wskaźnikowy. Jeżeli wyrasta u ciebie na zagonach z warzywami, możesz zawalczyć z nim, zmieniając odczyn gleby na niekorzystny dla rozwoju skrzypu, właśnie poprzez wapnowanie. Podstawowy proces należy przeprowadzić jesienią po zbiorach, jednak wiosną warto go powtórzyć. Najlepsze w tym celu będzie wapno węglanowe, ponieważ dość wolno uwalnia się w podłożu. 

Co zrobić, jeśli miejsce inwazji nie pozwala na zastosowanie wapnowania, bo planujesz sadzenie borówek czy uprawę cudownie kwitnących azalii? Wówczas najlepiej okryć grządki czarną, plastikową folią. Jeden taki sezon kontrolowanego ograniczenia dopływu światła i cyrkulacji powietrza sprawi, że chwasty nie powinny się już pojawić.  

Pamiętaj, że w ogrodzie najgorszym wrogiem jest pośpiech, dlatego nie wykonuj zabiegów, które pozornie tylko szybko eliminują chwasty. Ręczne pielenie i przejście do dalszych prac, w tym spulchniania podłoża za pomocą glebogryzarki to najgorsza opcja. Maszyna dokładnie pokroi głęboko osadzone kłącza skrzypu polnego na niezliczenie wiele kawałeczków, które następnie rozprowadzi równomiernie po całej powierzchni ogródka. Aż strach pomyśleć, jakie będą tego skutki.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Chwasty w ogrodzie — zwalczanie i zapobieganie ich powstawaniu

Bezkonkurencyjny oprysk na chwasty w trawniku. Poradzi sobie nie tylko z mleczem

Przekopywanie ogródka może pobudzić chwasty. Co zrobić, żeby się ich pozbyć raz na zawsze?

Mniszek i mlecz rozpanoszyły się w ogrodzie? Zrób oprysk bez szkody dla trawnika

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.