Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Posadź tam, gdzie rosła cebula. Będziesz zaskoczony efektami

Przełom lipca i sierpnia to czas, gdy wielu ogrodników wykopuje cebulę posadzoną wiosną. Lato nadal trwa, dlatego nie możemy pozwolić, aby grządka po zbiorach pozostała pusta. Co uprawiać po cebuli? Jakie warzywa dobrze rosną w takim miejscu? Podpowiadamy, co siać i sadzić po cebuli, by cieszyć się plonami jeszcze w tym sezonie.

Posadź tam, gdzie rosła cebula. Będziesz zaskoczony efektami
Co siać i sadzić po cebuli, a czego nie? Fot. marcinmaslowski/123RF.com

Spis treści:

Kiedy cebula jest gotowa do zbioru?

Cebula jest jednym z warzyw, których nie może zabraknąć w przydomowym ogrodzie. Jej uprawa z dymki okazuje się bardzo łatwa nawet dla początkujących ogrodników. Nie każdy jednak wie, jak rozpoznać, kiedy cebula jest gotowa do zbioru. W przypadku tego warzywa nie można wskazać jednego, idealnego czasu na wykopanie główek. To, kiedy zbieramy cebulę, zależy bowiem zarówno od momentu jej posadzenia, jak i warunków pogodowych.

Po czym rozpoznać, że cebula jest gotowa do zbioru? Sygnałem powinno być dla nas żółknięcie i załamywanie się szczypioru. Jeśli ponad 70% liści na grządce się zgięło i zaczęło usychać, możemy zacząć wyrywać cebule. W praktyce zbiór cebuli sadzonej jesienią (ozimej) zazwyczaj przypada na okres od końca czerwca do pierwszych dni lipca. W przypadku cebuli sadzonej wiosną (jarej) plony zbieramy najczęściej od drugiej połowy lipca do września.

Co siać i sadzić po cebuli, a czego nie?

Cebulę często wykopujemy w szczycie sezonu, gdy nadal mamy czas na siew kolejnych warzyw, dlatego warto wykorzystać opustoszałą po zbiorach grządkę. Zanim przystąpimy do zakładania następnej uprawy, przygotujmy stanowisko. Pozbądźmy się z niego resztek roślin i chwastów, a następnie spulchnijmy glebę. Najlepiej wzbogacić ją dojrzałym kompostem, aby stworzyć jak najlepsze warunki dla przyszłych upraw.

Cebuli nie uprawiamy po samej sobie. Nie sadźmy w tym miejscu też czosnku czy porów. Cebuli nie uprawiamy po samej sobie. Nie sadźmy w tym miejscu też czosnku czy porów. Fot. sahaper/123RF.com

Wiele roślin dobrze rośnie po cebuli, ale z pewnością nie wszystkie. W takim miejscu nie powinniśmy uprawiać gatunków pochodzących z tej samej rodziny, czyli czosnku, szczypioru czy porów. Oczywiście nie wolno nam sadzić na tym stanowisku również samej cebuli. Dlaczego? W ten sposób stworzymy idealne warunki do rozwoju chorób i przyciągniemy w miejsce uprawy szkodniki, które zagrażają naszym plonom.

Na szczęście lista roślin, które wolno uprawiać po cebuli jest znacznie dłuższa. Gatunki te dają obfite plony i rzadziej chorują, jeśli rosną po tym warzywie. Co można siać i sadzić po cebuli? Zdecydujmy się na:

  • cukinię,
  • patisony,
  • ogórki,
  • sałatę,
  • roszponkę,
  • rukolę,
  • koperek,
  • buraki,
  • rzodkiewkę,
  • pietruszkę,
  • marchewkę,
  • jarmuż,
  • fasolę,
  • groch,
  • koper włoski,
  • kapustę pekińską.

Warto pamiętać, że uprawy zakładane w środku lata wymagają częstszego podlewania niż te wiosenne. Jeśli jest sucho i upalnie, pomocne może okazać się też zraszanie młodych roślin. Zabieg ten najlepiej wykonywać wcześnie rano.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Zbiór i suszenie czosnku. Twarde, duże główki bez pleśni przechowasz przez wiele miesięcy

Grube, twarde i zdrowe pory z ogrodu. Oto 4 najważniejsze zasady pielęgnacji pora latem

Suszenie cebuli po zbiorach. Duże i twarde główki przez wiele miesięcy

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.