Spis treści:
Kiedy cebula jest gotowa do zbioru?
Cebula jest jednym z warzyw, których nie może zabraknąć w przydomowym ogrodzie. Jej uprawa z dymki okazuje się bardzo łatwa nawet dla początkujących ogrodników. Nie każdy jednak wie, jak rozpoznać, kiedy cebula jest gotowa do zbioru. W przypadku tego warzywa nie można wskazać jednego, idealnego czasu na wykopanie główek. To, kiedy zbieramy cebulę, zależy bowiem zarówno od momentu jej posadzenia, jak i warunków pogodowych.
Po czym rozpoznać, że cebula jest gotowa do zbioru? Sygnałem powinno być dla nas żółknięcie i załamywanie się szczypioru. Jeśli ponad 70% liści na grządce się zgięło i zaczęło usychać, możemy zacząć wyrywać cebule. W praktyce zbiór cebuli sadzonej jesienią (ozimej) zazwyczaj przypada na okres od końca czerwca do pierwszych dni lipca. W przypadku cebuli sadzonej wiosną (jarej) plony zbieramy najczęściej od drugiej połowy lipca do września.
Co siać i sadzić po cebuli, a czego nie?
Cebulę często wykopujemy w szczycie sezonu, gdy nadal mamy czas na siew kolejnych warzyw, dlatego warto wykorzystać opustoszałą po zbiorach grządkę. Zanim przystąpimy do zakładania następnej uprawy, przygotujmy stanowisko. Pozbądźmy się z niego resztek roślin i chwastów, a następnie spulchnijmy glebę. Najlepiej wzbogacić ją dojrzałym kompostem, aby stworzyć jak najlepsze warunki dla przyszłych upraw.
Cebuli nie uprawiamy po samej sobie. Nie sadźmy w tym miejscu też czosnku czy porów. Fot. sahaper/123RF.com
Wiele roślin dobrze rośnie po cebuli, ale z pewnością nie wszystkie. W takim miejscu nie powinniśmy uprawiać gatunków pochodzących z tej samej rodziny, czyli czosnku, szczypioru czy porów. Oczywiście nie wolno nam sadzić na tym stanowisku również samej cebuli. Dlaczego? W ten sposób stworzymy idealne warunki do rozwoju chorób i przyciągniemy w miejsce uprawy szkodniki, które zagrażają naszym plonom.
Na szczęście lista roślin, które wolno uprawiać po cebuli jest znacznie dłuższa. Gatunki te dają obfite plony i rzadziej chorują, jeśli rosną po tym warzywie. Co można siać i sadzić po cebuli? Zdecydujmy się na:
- cukinię,
- patisony,
- ogórki,
- sałatę,
- roszponkę,
- rukolę,
- koperek,
- buraki,
- rzodkiewkę,
- pietruszkę,
- marchewkę,
- jarmuż,
- fasolę,
- groch,
- koper włoski,
- kapustę pekińską.
Warto pamiętać, że uprawy zakładane w środku lata wymagają częstszego podlewania niż te wiosenne. Jeśli jest sucho i upalnie, pomocne może okazać się też zraszanie młodych roślin. Zabieg ten najlepiej wykonywać wcześnie rano.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Zbiór i suszenie czosnku. Twarde, duże główki bez pleśni przechowasz przez wiele miesięcy
Grube, twarde i zdrowe pory z ogrodu. Oto 4 najważniejsze zasady pielęgnacji pora latem
Suszenie cebuli po zbiorach. Duże i twarde główki przez wiele miesięcy