Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Przycinanie róż w ogrodzie

Niezależnie czy nasza róża należy do grupy krzewiastych, rabatowych, pnących, miniaturowych czy okrywowych, ma kwiaty pełne, półpełne czy pojedyncze – trzeba ja co roku odpowiednio przycinać. Podpowiadamy, jak robić to prawidłowo. 

Przycinanie róż w ogrodzie

Fot.123RF.com

Kiedy przycinać róże?

Róże należy przycinać tylko raz do roku – na wiosnę. Cięcie można rozpocząć już pod koniec marca, po ustąpieniu najsilniejszych mrozów, ale zwykle przeprowadza się je w połowie kwietnia, zanim pojawią się młode pędy. Bardzo ważne jest, aby krzewy róż przycinać, kiedy są jeszcze w stanie spoczynku. Zabieg przeprowadzamy w słoneczny i suchy dzień.  Nigdy nie przeprowadza się przycinania jesienią. W tym okresie usuwamy jedynie zwiędłe kwiaty i martwe gałązki. W ciągu sezonu usuwamy systematycznie przekwitłe kwiatostany oraz odrosty korzeniowe.

Jak przycinać róże?

Zanim zabierzemy się za przycinanie należy określić wiek oraz typ krzewu. To bardzo ważne, ponieważ inaczej przycina się róże pienne, rabatowe czy pnące. Róże wielkokwiatowe, wielokwiatowe i pienne wymagają cięcia co roku, a inne grupy nie wymagają corocznego cięcia.

Róże wielkokwiatowe – wszystkie grube pędy skracamy do wysokości ok. 20-30 cm, zostawiając 4-6 oczek, cieńsze przycinamy na wysokość ok. 15-20 cm, zostawiając 2-4 oczka. Słabe pędy wycinamy tuż przy korzeniu.

Róże wielokwiatowe (rabatowe) – przycinamy na wysokości 30-60 cm (30 cm dla odmian niższych, a 60 dla odmian wysokich) zostawiając na pędach po 4-5 oczek, 5 – 10 pędów. Słabych pędów nie należy usuwać.

Róże pnące – pierwsze cięcie należy wykonać dopiero w 4. roku po posadzeniu. Należy pozostawić po 3-5 pędów stanowiących „szkielet”, a boczne skracamy do długości 30-40 cm, tak aby na każdym pędzie znajdowało się 5-6 oczek.

Róże okrywowe –  ten typ krzewów nie wymaga regularnego cięcia. Usuwamy jedynie stare i zdziczałe pędy. Co kilka lat można odmłodzić krzewy przycinając wszystkie pędy na wysokości 10-15 cm.

Róże miniaturowe –  przycinamy 15-20 cm nad ziemią.

Róże pienne - przycinamy wszystkie pędy na krótko, tak aby postały na nich 3-4 oczka. Usuwamy także wszystkie dzikie pędy, które wyrosły z korzeni lub z podkładki.

Żelazna zasada cięcia
Cięcie zawsze powinno być ukośne - ok. 1 cm nad pąkiem. Zawsze wycinamy pędy słabe, chore, uszkodzone przez mróz lub złamane. Nie używamy tępego sekatora!

Zobacz więcej zdjęć

Po co przycinać róże?

Przycinanie róż pozwala na zachowanie pożądanego kształtu rośliny oraz na usunięcie chorych i martwych pędów. Ma również pozytywny wpływ na wzrost i obfite kwitnienie rośliny.  Zaniechanie tego zabiegu spowoduje nadmierny wzrost pędów, zbyt duże ich zagęszczenie oraz coraz słabsze kwitnienie. Cięcie wpływa także na wielkość i liczbę kwiatów oraz porę kwitnienia róż. Krzewy, które są słabiej przycinane zakwitną wcześniej, mają więcej, jednak dużo drobniejszych kwiatów, a pędy są słabsze i krótsze. Intensywne cięcie powoduje późniejsze kwitnienie, jednak kwiaty są większe, a pędy grubsze i dłuższe.

Róże - sadzenie i wymagania

Najczęściej spotykane choroby i szkodniki na różach

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.