Spis treści:
- Krwawnik pospolity – co to za roślina i gdzie ją znaleźć?
- Oprysk z krwawnika na mączniaka na ogórkach
Krwawnik pospolity – co to za roślina i gdzie ją znaleźć?
Krwawnik pospolity (Achillea millefolium) rośnie dziko na terenie całego naszego kraju. Spotykamy go podczas spacerów po łąkach i lasach, ale ze względu na minimalne wymagania może występować niemal wszędzie – również na nieużytkach, w rowach czy zaroślach. Krwawnik pospolity szybko się rozprzestrzenia dzięki podziemnym kłączom i często pojawia się na polach oraz w przydomowych ogrodach. Tam traktuje się go jako uciążliwy chwast, choć bez wątpienia jest jedną z najcenniejszych roślin dla ogrodnika.
Warto się przekonać, jak wartościowym surowcem jest ziele krwawnika pospolitego. Jego pędy, liście i kwiaty mogą posłużyć nam do przygotowania ekologicznych środków ochrony roślin. Preparaty te doskonale nadają się do zapobiegania i zwalczania chorób o podłożu grzybowym, a także odstraszania szkodników. Podobnie jak inne naturalne sposoby, środki z krwawnika działają najskuteczniej, gdy są stosowane na pierwsze objawy infekcji.
Ogrodnicy od lat stosują krwawnik pospolity do zwalczania mszyc, przędziorków czy gąsienic oraz takich chorób jak:
- Mączniak prawdziwy na ogórkach gruntowych;
- Brunatna zgnilizna drzew pestkowych na wiśniach, czereśniach, morelach i śliwach;
- Kędzierzawość liści brzoskwini;
- Drobna plamistość liści drzew pestkowych – wiśni i czereśni.
Jak rozpoznać krwawnik pospolity? Po białych lub różowych kwiatostanach w kształcie baldachów, pierzastych liściach i sztywnych, wzniesionych łodygach. Fot. martinaunbehauen/123RF.com
Przeczytaj również: 6 naturalnych nawozów do ogórków gruntowych. Najlepszych w środku lata
Oprysk z krwawnika na mączniaka na ogórkach
Oprysk z krwawnika pospolitego jest całkowicie naturalny i bezpieczny w stosowaniu. Gdy go rozpylamy, nie musimy chronić dłoni, ust ani oczu, ponieważ nie zawiera składników szkodliwych dla ludzi czy zwierząt. Warto pamiętać, że samodzielnie przygotowany preparat nie nadaje się do przechowywania, ponieważ z czasem traci dobroczynne właściwości. Zużywamy go od razu, by działał najskuteczniej.
Jak zrobić oprysk z krwawnika na mączniaka na ogórkach?
- Zbieramy tyle kwitnących pędów krwawnika, aby wypełnić 10-litrowe wiadro do połowy.
- Pojemnik uzupełniamy wodą i zostawiamy w zacienionym kącie ogrodu na całą dobę.
- Po tym czasie cedzimy przez sito, a resztki roślin wrzucamy na kompost.
Jak stosować oprysk z krwawnika do ogórków? Jeśli chcemy zapobiec rozwojowi mączniaka prawdziwego, otrzymany płyn rozcieńczamy w stosunku 1:10 (1 część wyciągu na 10 części wody) i spryskujemy nim liście ogórków co tydzień. Jeżeli natomiast rośliny mają już objawy choroby, oprysk stosujemy bez rozcieńczenia. Zwalczy mączniaka niemal od razu (w ciągu doby), dla pewności warto jednak powtórzyć aplikację po 3-4 dniach.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Chloroza na ogórkach. Tak szybko uzupełnisz brak azotu
Dlaczego ogórki żółkną i jak zapobiegać ich usychaniu? Profilaktyczne opryski, które ochronią plony
Mączniak nie zniszczy ci ogórków. 3 lipcowe opryski najlepiej chronią plony