Porady ogrodnicze

Możesz dostać karę za niewłaściwe wyrzucanie pojemników po środkach ochrony roślin. Sprawdź, co z nimi zrobić!

Chemiczne środki ochrony roślin są skuteczne i pozwalają szybko wyeliminować choroby i szkodniki. Niestety, są też niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Dlatego właśnie muszą być odpowiednio przechowywane, a po zużyciu – zutylizowane we właściwy sposób.

Możesz dostać karę za niewłaściwe wyrzucanie pojemników po środkach ochrony roślin. Sprawdź, co z nimi zrobić!
Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Co mówi prawo?

Opakowań po środkach ochrony roślin nie można wyrzucać do pojemników na odpady komunalne, ponieważ są one traktowane jako śmieci szczególnego rodzaju. Zabrania się również ich palenia oraz ponownego wykorzystywania do przechowywania innych płynów lub substancji.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 22 maja 2013 roku, opakowania po środkach ochrony roślin muszą zostać zwrócone do odpowiedniego punktu. Właściciele tych punktów nie mogą natomiast odmówić ich przyjęcia.

Importerzy są z kolei zobowiązani do zorganizowania sprawnie działającego systemu zbierania i zagospodarowania opakowań.

Przygotowanie zużytego opakowania do oddania do skupu

Opakowania po środkach ochrony roślin to odpady niebezpieczne. Dlatego jeszcze zanim zwrócisz pusty pojemnik do punktu zwrotu, upewnij się, że nie ma w nim żadnych pozostałości po chemicznej substancji.

Musisz je całkowicie opróżnić, a następnie trzykrotnie przepłukać wodą. Popłuczyny należy wlać do zbiornika z cieczą roboczą i wykorzystać do oprysku – nie wlewaj ich do kanalizacji. Inaczej możesz doprowadzić do tego, że szkodliwy płyn przedostanie się do wód gruntowych, stanowiąc zagrożenie dla środowiska i dla zdrowia ludzi.

Uwaga: płukanie nie obowiązuje w przypadku tych środków, które opakowano w torebki foliowe oraz papierowe.

Przeczytaj także: Nowe zasady segregacji odpadów

Czym się sugerować przy postępowaniu z opakowaniami niebezpiecznymi?

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat postępowania z opakowaniami po środkach ochrony roślin, zapoznaj się z etykietą. Producent ma obowiązek informować klienta o wszelkich zagrożeniach związanych z przechowywaniem i utylizowaniem.

Przechowywanie zużytych opakowań

Warto wiedzieć, że zgodnie z prawem, nie musisz oddawać pustych butelek i pojemników od razu po ich opróżnieniu i opłukaniu. Ustawodawca nie określa, jak długo można składować tak oczyszczone odpady. Ważne jest jednak to, by magazynować je w sposób bezpieczny – aby nie stanowiły zagrożenia na przykład dla zgromadzonej w pobliżu żywności.

Poza tym trzeba je przechowywać w takim miejscu, by ktoś przez przypadek nie wlał nowego produktu (np. z kategorii chemii gospodarczej) do zużytego plastiku. Oczywiście pod żadnym pozorem nie można narażać na ryzyko bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami. Trzeba też chronić opakowania przed dostępem osób niepożądanych.

Gdzie dokładnie oddaje się opakowania po środkach ochrony roślin?

Opakowania po środkach biobójczych oddaje się nieodpłatnie do punktu sprzedaży lub hurtowni albo do siedziby firmy, która zajmuje się utylizacją tego rodzaju odpadów niebezpiecznych. W tym pierwszym przypadku nie musi to być ten sam punkt, w którym zakupiło się środek.

Zobacz też: Zakwasi glebę i poprawi jej strukturę. Jak wykorzystać torf w ogrodzie?

Miej na uwadze, by wybierać tylko takie przedsiębiorstwa, które legitymują się uprawnieniami do odbioru, transportu i utylizacji tzw. odpadów niebezpiecznych. Dopilnuj, by karcie przekazania odpadu był umieszczony kod 15 01 10*.

Takie odpady unieszkodliwia się w specjalnego typu spalarkach, a cały proces nie stanowi zagrożenia dla środowiska naturalnego.

Do punktu można oddawać następujące odpady:

  • pojedyncze opakowania plastikowe (butelki i kanistry),
  • pojedyncze opakowania szklane,
  • torebki foliowe i papierowe.

Mogły w nich być przechowywane następujące substancje:

  • środki ochrony roślin toksycznych i bardzo toksycznych dla organizmów wodnych lub ludzi,
  • środki niebezpieczne wykorzystywane w rolnictwie,
  • inne środki do ochrony upraw (biocydy, adiuwanty, nawozy).

Nad funkcjonowaniem systemu zbioru tych kłopotliwych opakowań w naszym kraju od kilkunastu lat sprawuje pieczę Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR). To organizacja zrzeszająca firmy produkujące środki ochrony roślin i wprowadzające je na polski rynek.

Mężczyzna opryskuje krzaki w ogrodzie Fot.123RF.com

Warto jeszcze pamiętać o tym, że zwrócenie pustych opakowań po wspomnianych preparatach nie wymaga okazania dowodu sprzedaży. Natomiast punkt odbioru można bez problemu znaleźć na jednej z internetowych map, między innymi na stronie PSOR.

Jeżeli gospodarstwo zgromadzi większy zasób opakowań, na przykład kilkanaście worków, to można uzgodnić z daną firmą odbiór bezpośredni.

Przeczytaj też: Jesienne opryski drzew owocowych. Ten preparat jest najskuteczniejszy

Opakowania niezdatne do utylizacji

Nie każde opakowanie po środkach chemicznych ochrony roślin będzie się nadawało do punktu odbioru. Do systemu nie zaliczają się na przykład takie, które:

  • są brudne (niedostatecznie opłukane),
  • zawierają resztki produktów,
  • zawierają pełną objętość po upływie terminu ważności,
  • są pakowane zbiorczo.

Czym grozi niewłaściwe postępowanie z opakowaniami po substancjach niebezpiecznych?

Niestety wciąż jeszcze raportowane są przypadki palenia opakowań po środkach biobójczych lub porzucania ich w lesie. Czasem nie chodzi wyłącznie o złą wolę. Negatywne skutki postępowania z odpadami niebezpiecznymi wynikają często po prostu z zaniedbań. Na przykład może być tak, że opakowania były składowane w zamkniętym pomieszczeniu, ale ktoś przez przypadek, przy otwieraniu drzwi, strącił je i wyrzucił poza magazyn. W efekcie, pozostałości po chemicznej substancji przedostały się, w sposób niezamierzony, do środowiska. Niestety, takie sytuacje mają miejsce, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność. Najbezpieczniejszym wariantem jest natychmiastowe oddawanie zużytych opakowań do punktów zbiórki, bez zbędnej zwłoki.

Warto wiedzieć o tym, że wspomniane zaniedbania są nie tylko szkodliwe dla natury i człowieka, ale też kosztowne. Za złamanie prawa grozi kara grzywny lub – w przypadku gospodarstw korzystających z dopłat – utrata unijnego dofinansowania.

Sprawdź również: Kosztowny drobiazg. Za jej brak grozi mandat

Czego nie można robić na własnym balkonie? Wysokie kary na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Możesz dostać karę za niewłaściwe wyrzucanie pojemników po środkach ochrony roślin. Sprawdź, co z nimi zrobić!"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.