Spis treści:
- Podlewanie warzyw – jak dobrze to robić?
- Największy błąd w podlewaniu warzyw
- Jak prawidłowo podlewać warzywa?
- Systemy nawadniania do ogródka warzywnego
Podlewanie warzyw – jak dobrze to robić?
Podlewanie warzyw to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który ma bezpośredni wpływ na wielkość i jakość zbiorów. Z tego względu warto pamiętać, że zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża ilość wody może zaszkodzić roślinom. Dlatego, jeśli chcemy odpowiednio przeprowadzić ten zabieg, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka podstawowych zasad:
- unikaj moczenia naziemnych części roślin: strumień wody powinien być skierowany w taki sposób, aby docierał do podłoża i podziemnych części warzyw. Pozwoli to zapobiegać występowaniu procesów gnilnych i pojawieniu się chorobotwórczych patogenów;
- nie przesuszaj podłoża: latem w trakcie upałów warzywa powinny być podlewane częściej. Niektóre gatunki będą wymagały powtarzania tego zabiegu codziennie. Warzywa uprawiane na balkonach i pod osłonami w tym okresie wymagają podlewania aż 2 razy dziennie;
- podlewaj warzywa łagodnym strumieniem wody: intensywne i bardzo szybkie podlewanie, sprawia, że woda nie wchłania się do podłoża i nie dociera do systemu korzeniowego. Dodatkowo taka metoda może grozić wymyciem gleby i uszkodzeniem roślin. Pamiętajmy również, że woda do podlewania nie może być zimna, ponieważ warzywa mogą doznać szoku termicznego;
- podlewaj warzywa w fazie wytwarzania części jadalnych: nieodpowiednia ilość wody spowoduje, że plony będą małe i niezbyt smaczne. Oprócz tego przesuszone warzywa szybciej zrzucają kwiaty, co również oznacza mniejsze zbiory.
Istotna jest również pora podlewania warzyw. Bez względu na to, czy uprawiamy je pod osłonami, na balkonie, czy w gruncie, najlepszy moment na podlewanie to wczesny ranek. W tym czasie woda znacznie mniej paruje, więc rośliny mogą szybciej wchłonąć wilgoć. Wyschną jeszcze przed nadejściem wysokich temperatur, które latem mogą sięgać nawet 30 stopni Celsjusza.
Co ważne, podlewanie warzyw rankiem umożliwia przygotowanie roślin do procesów, które zachodzą z udziałem słońca. Dotyczy to m.in. procesu fotosyntezy, podczas którego powstają najważniejsze składniki odżywcze niezbędne do rozwoju.
Przeczytaj również: Oprysk na ogórki z sody oczyszczonej. Jak działa i kiedy stosować?
Dużym błędem jest podlewanie warzyw i innych roślin w ciągu dnia, gdy panują wysokie temperatury. Jeżeli na liściach pozostaną nawet małe krople, to będą one przyciągały promieniowanie słoneczne, co w rezultacie może doprowadzić do poparzenia rośliny.
Warzywa możemy podlewać wieczorem, ale tylko w wyjątkowych przypadkach. W tym jest to mało efektywne, ponieważ nadmiar wody zostaje w podłożu i na jego powierzchni. A to może przyczynić się do powstawania chorób grzybowych i przyciągnie ślimaki, które powodują wiele strat.
Wystrzegaj się błędów w podlewaniu warzyw, które są nagminnie popełniane i mają wpływ na jakość plonów. Fot.Ingrid Balabanova/123RF.com
Największy błąd w podlewaniu warzyw
Jednym z największych błędów w uprawie warzyw jest podlewanie wszystkich warzyw w identyczny sposób. Różnią się one nie tylko pod względem fazy wzrostu, ale także pod względem systemu korzeniowego. Dlatego częstotliwość powinna być dostosowana do konkretnych odmian. Część warzyw należy podlewać rzadko, ale większą ilością wody, a inne częściej, ale mniejszą ilością wody.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że jeśli np. będziemy podlewać marchewkę bardzo często w późniejszej fazie wzrostu, to będzie rozwijała liście zamiast korzenia. Z tego względu czasem lepszym rozwiązaniem jest brak podlewania niż codzienne podlewanie. Duża ilość wody jest potrzebna wtedy, gdy wysiewamy nasiona lub wysadzamy rośliny z rozsady. W takim przypadku zawsze musimy obficie podlać grządkę.
Jak prawidłowo podlewać warzywa?
Warzywa dyniowate takie jak: arbuz, cukinia, cyklantera, dynia, kabaczek, kiwano, melon, ogórki gruntowe, meksykańskie i szklarniowe, patison, czy tykwa podlewamy co 1-3 dni w zależności od warunków pogodowych. Najlepiej sprawdzi się podlewanie częste, ale mniejszą ilością wody. Gleba powinna być wilgotna i nie może być sucha. Od czerwca arbuzy możemy podlewać, stosując 1-2 litry wody na jeden krzak.
Regularność podlewania jest szczególnie ważna, gdy warzywa już kwitną i owocują. Ze względu na rodzaje zapotrzebowania warzyw na wodę możemy podzielić je na kilka grup:
- warzywa, które potrzebują dużo wody: do tej grupy zaliczamy bób, brokuł, brukselkę, fasolę, groch, kalafior, kalarepę, kapustę, kapustę pekińską, karczocha zwyczajnego, rabarbar, sałatę, seler korzeniowy, seler naciowy. Należy podlewać je regularnie co kilka dnia. Gleba powinna być wilgotna, ale nie bardzo mokra;
- warzywa, które potrzebują przeciętnej ilości wody: zaliczają się do nich bataty, brukiew, burak ćwikłowy, burak liściowy, cebula, chrzan, cykoria, czosnek, czosnek słoniowy, fenkuł, jarmuż, koper ogrodowy, kukurydza, pietruszka naciowa, por, roszponka warzywna, rukola, rzepa, rzodkiewka, skorzonera, słonecznik jadalny, szczaw zwyczajny, szczypiorek, szparagi, szpinak, topinambur, ziemniak. Wymagają podlewania raz na kilka, a nawet kilkanaście dni. Gleba nie może być przesuszona, ale też nie bardzo mokra;
- warzywa, które potrzebują mało wody: ciecierzyca, marchew, pasternak, pietruszka korzeniowa, salsefia. Najlepiej podlewać je w czasie suszy. Nie lubią częstego podlewania, ale nie można również doprowadzać do mocnego przesuszenia. Istotne jest także podlewanie na samym początku, gdy nasiona kiełkują.
Warzywa takie jak pomidory możemy podlewać codzienne lub co kilka dni. Jeśli zdecydujemy się na ten drugi sposób, korzeń lepiej się rozrośnie, ponieważ będzie musiał szukać wody. W rezultacie pomidory będą lepiej pobierały wodę i składniki pokarmowe z gleby. Natomiast w późniejszej fazie rozwoju ich zapotrzebowanie na wodę i nawozy będzie mniejsze.
Jak prawidłowo podlewać warzywa? Każde wymaga innego sposobu. Fot. Natasha Kucenko/Aiman Dairabaeva/CanvaPro
Podlewanie pomidorów co kilka dnia będzie wymagało innego podejścia już podczas sadzenia ich w gruncie. Po zasadzeniu pod każdy dołek wlewamy około 2-4 litry wody. Następne przez kilka dni nie podlewamy pomidorów, ale cały czas sprawdzamy, czy liście zaczynają opadać. Później podlewamy pomidory co około 5 dni, a podczas upałów co 3 dni.
Podobnie jak z pomidorami możemy postępować z warzywami takimi jak bakłażany, miechunka pomidorowa, papryka, czy rodzynek brazylijski.
Systemy nawadniania do ogródka warzywnego
Jeżeli uprawiamy warzywa w gruncie, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie systemu nawadnia, który nie tylko przyspieszy prace w ogrodzie, ale także będzie niezwykle pomocny w dostosowywaniu ilości wody do potrzeb warzyw. Choć istnieje wiele różnych systemów nawadniających, to do podlewania warzywniaków najczęściej wybierane są linie kroplujące, które rozkłada się wzdłuż grządek. Dzięki wykorzystaniu tej metody możemy bardzo precyzyjnie nawodnić glebę i dodatkowo zmniejszyć zużycie wody.
Do podlewania warzywniaków najczęściej sprawdzają się linie kroplujące, które rozkłada się wzdłuż grządek. Fot.Georg Stane's Images/CanvaPro
Regularnie podlewanie warzyw sprawia, że plony są obfite i zdrowe. W sytuacji, w której obawiamy się, że ilość wody, którą dostarczamy roślinom, nie jest wystarczająca, możemy rozważyć ściółkowanie ograniczające parowanie wody. W tym przypadku sprawdzi się trawa, słoma lub agrowłóknina. Warzywa będą właściwie się rozwijały, jeśli zadbamy także o regularne usuwanie chwastów. Jeśli jest ich za dużo, rośliny nie mają przestrzeni do wzrostu, a dostęp do wody jest ograniczony.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Dlaczego warzywa nie rosną? Białe plamy na liściach ogórków, fioletowe liście pomidorów
Pomidory bez chemii na cały sezon. Duże, soczyste i zdrowe owoce – kompleksowy PORADNIK
Czym podlewać cebulę, żeby lepiej rosła? Wypróbuj stary patent, główki będą jak pięści