Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Trzmielina – uprawa, odmiany i pielęgnacja. Dlaczego warto mieć trzmielinę w ogrodzie?

Trzmielina cieszy się dużą popularnością, ze względu na swój efektowny wygląd, ale i łatwą uprawę. Jest to roślina często wykorzystywana m.in. jako żywopłot lub ozdoba dużych, zielonych przestrzeni. Sprawdź, jak uprawiać trzmielinę i dlaczego warto to robić.

Trzmielina – uprawa, odmiany i pielęgnacja. Dlaczego warto mieć trzmielinę w ogrodzie?
Sprawdź, jak uprawiać trzmielinę i dlaczego warto ją mieć w swoim ogrodzie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Trzmielina – charakterystyka i pochodzenie

Trzmielina jest wysokim krzewem pochodzenia europejskiego. Na całym świecie znanych jest około 175 gatunków tej rośliny występujących w Azji, Ameryce, Europie, Australii i na Madagaskarze.

W naturze trzmielinę można spotkać na obrzeżach lasów, zboczach wzgórz i zaroślach. Roślina charakteryzuje się luźnym i szerokim pokrojem. W maju na trzmielinie pojawiają się małe, beżowe kwiaty. Jej ozdobą są także duże liście, które jesienią przebarwiają się na purpurowo. Oprócz tego trzmielina ma czerwone, dekoracyjne owoce, które utrzymują się na niej aż do późnej jesieni. We wrześniu natomiast pojawiają się białe nasiona w pomarańczowej osnówce, które stanowią pokarm dla ptaków.

Trzmielina – gatunki i odmiany

Trzmielina występuje w różnych formach, które mają odmienne pokroje, wymagania oraz wygląd. Do najbardziej interesujących odmian i gatunków trzmielin należą:

 • Trzmielina Fortune’a (nazywana wrzecionem fortuny) - to zimozielony krzew dorastający do 30-60 cm. Ma niski lub płożący się pokrój. Może wspinać się po kamieniach i korzeniach do 1,5 m. Wymaga żyznej oraz próchnicznej gleby. Twarde, żółte tego gatunku trzmieliny wykorzystywane jest do wyrobu wrzecion, klawiszy, ćwieków, wykałaczek oraz smyczków.

 • Trzmielina oskrzydlona – to krzew o nieregularnym pokroju dorastający do 2-3m. Pięknie przebarwia się na intensywne kolory czerwieni i dobrze rozwija się na stanowisku słonecznym.

 • Trzmielina pospolita – to krzew o wysokości 150-600 cm. Jego liście są mocno czerwone, a krzew wydaje ozdobne owoce, które długo pozostają na jego pędach. Roślina może rosnąć w półcieniu, ale straci wtedy na intensywności wybarwienia.

 • Trzmielina płaskoogonkowa – dorasta do 2 m. Ma duże liście, które jesienią przyjmują kolor czerwony. Owoce tej odmiany są bardzo ciekawe, ponieważ roślina wydaje czerwono-różowe torebki na długich szypułkach i nasiona w czerwonych osnówkach.

 • Trzmielina brodawkowata – dorasta do 250 cm wysokości i nie jest zbyt gęstym krzewem. Gałęzie tej trzmieliny pokryte są brunatnymi brodawkami, co jest inspiracją dla nazwy rośliny.

 • Trzmielina japońska – to roślina pnąca, lubiąca stanowisko półcieniste lub cieniste. Może dorastać nawet do 4 m wysokości, wspinając się po pergolach lub ścianach. Jest to odmiana zimozielona.

 • Trzmielina Haliltona Popcorn – swoją nazwę zawdzięcza temu, że jej torebki nasienne mają kolor biały, co sprawia, że przypominają wyglądem popcorn. Świetnie sprawdza się jako roślina tworząca kompozycję z innymi gatunkami. Najlepiej będzie rozwijała się na glebie wilgotnej i żyznej.

trzmielina Trzmielina jest rośliną łatwą w pielęgnacji, która ma wiele zastosowań w ogrodzie i na zielonych przestrzeniach. Fot.123RF.com 

Uprawa trzmieliny

Trzmielina nie jest rośliną trudną w uprawie. Aby jednak dobrze się rozwijała, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

 • Stanowisko 

Trzmielinę najlepiej posadzić w żyznym, lekko wilgotnym, ale i równocześnie przepuszczalnym podłożu. Większość odmian najlepiej czuje się na stanowiskach półcienistych, jednak te o kolorowych liściach, najładniej wybarwiają się, rosnąc w miejscach nasłonecznionych. Równocześnie warto wiedzieć, że trzmielina nie toleruje głębokiego cienia.

 • Podlewanie 

Podlewanie trzmieliny powinno odbywać się regularnie, ale nie zbyt obficie. Systematyczność jest tu bardzo ważna, ponieważ roślina nie lubi suszy. Z racji tego, że większość odmian jest zimozielonych, to nie możemy również zapominać o tym, aby przed zimą intensywnie nawodnić trzmielinę.

Przeczytaj również: Zachwycająco kwitnie przez całe lato. Kiedy sadzić i jak uprawiać tawułę wierzbolistną?

 • Zimowanie 

W okresie przedzimowym warto również pamiętać o tym, że nie są to krzewy w pełni mrozoodporne i w czasie mroźnych i bezśnieżnych zim, potrzebują okrycia w najchłodniejszych rejonach kraju. Trzmielinę można okrywać np. stroiszem lub agrowłókniną.

 • Przycinanie 

Jeśli chodzi o przycinanie trzmieliny, to w przypadku, gdy chcemy, by jako rośliny okrywowe utworzyła gęsty kobierzec, to musimy pierwszej wiosny po posadzeniu wszystkie pędy skrócić do długości 5-7 cm. W następnych latach wiosną skracamy pędy trzmieliny o połowę zeszłorocznego przyrostu.

 • Rozmnażanie 

Dobrą informacją jest również to, że trzmielinę można łatwo rozmnażać za pomocą pozyskania zielnych sadzonek pędów, odrostów korzeniowych lub przez odkłady. Jeśli jednak tego nie zrobimy, to możemy posadzić w ogrodzie ukorzenione już w doniczkach sadzonki rośliny, które można zakupić w sklepach ogrodniczych.

 • Choroby i szkodniki 

Problemów mogą jednak przysporzyć choroby i szkodniki, które atakują trzmielinę. Roślinę najczęściej atakuje mączniak, przez którego roślina przestaje rosnąć, gubi liście i usycha. Natomiast szkodniki mogą sprawić, że ozdobne liście trzmieliny będą pogryzione i zauważymy w nich niemałe dziury.

Trzmielina na żywopłot

Trzmielina jest idealną rośliną, jeśli zależy nam na zimozielonym żywopłocie. Jej kwitnienie odbywa się w kwietniu, więc wtedy jej kwiaty stworzą subtelny baldachogron. Natomiast jesienią pojawiają się owoce, o początkowo zielonej barwie, które z czasem zmieniają kolor na różowy lub czerwony. Ich kształt zbliżony jest do kwiatów, więc same w sobie stanowią również efektowną dekorację trzmielin.

Co więcej, trzmielinę można łatwo formować, ponieważ roślina dobrze znosi cięcie. Sprawia to, że krzewy trzmieliny często wykorzystywane są na niewielki żywopłot. Pozwalają one oddzielić poszczególne części ogrodu lub w momencie, gdy umieści się je przy ogrodzeniu, tworzą piękny, naturalny płot.  

Trzmielina – zastosowanie

Oprócz zastosowania trzmieliny jako żywopłotu jest ona również często uprawiana na dużych, wolnych przestrzeniach np. w ogrodach lub w obszarze zieleni miejskiej. Trzmielina świetnie wygląda sama, ale również sprawdza się jako element kompozycji, szczególnie gdy rośnie przy podporze, takiej jak np. pergola, pień drzewa, czy ściana altany.

Dodatkowo z trzmielin można tworzyć ciekawe kształty np. strzyżone kule, stożki czy sześciany. Nie jest to trudne, ponieważ roślina dobrze reaguje na cięcie. Oprócz tego w sprzedaży można także spotkać różne odmiany trzmieliny, które można uprawiać np. pojemnikach na balkonie, ze względu na ich niższą formę.  

Dlaczego warto uprawiać trzmielinę?

Trzmielina jest często wybierana, ponieważ nie jest ona typowym pnączem. Nie posiada ona przyssawek ani wąsów. W dodatku potrafi wspinać się naprawdę wysoko, dzięki zdolności pędów do wytwarzania korzeni przybyszowych, które pomagają czepiać się podpór lub ukorzeniać. Przyczyniają się one także do zdolności trzmieliny do rozrastania się wszerz na dużych powierzchniach płaskich, co sprawia, że pełni ona funkcję rośliny okrywowej.

Nie da się jednak ukryć, że większość osób wybiera trzmielinę przede wszystkim ze względu na jej walory ozdobne. Zaliczamy do nich błyszczące i duże liście o ciekawym wybarwieniu, ciekawe owoce oraz drobne, jasne kwiaty.

Przeczytaj również: Katalpa - uprawa i najpiękniejsze odmiany. Gdzie w ogrodzie najlepiej posadzić katalpę?

Mięso i cytrusy? Tego nie można wrzucać do kompostu na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.