Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jego liście wyglądają, jakby płonęły. Jak uprawiać trzmielinę oskrzydloną?

Trzmielina to roślina bardzo różnorodna, występująca w różnych gatunkach. Najczęściej przyjmuje formę krzewu i w zależności od odmiany może mieć pokrój niski, płożący lub wzniesiony, dorastający nawet do 3 metrów wysokości.

Jego liście wyglądają, jakby płonęły. Jak uprawiać trzmielinę oskrzydloną?
Trzmielina oskrzydlona ma niewielkie wymagania. Fot. 123RF/PICSEL

Spis treści:

Trzemilina oskrzydlona

Trzmielina oskrzydlona to krzew, który dorasta nawet do 3 m wysokości, osiągając często taką samą szerokość. Kwitnie od maja do czerwca, ale kwiaty ma skromne i nierzucające się w oczy. Pełnię swojej urody trzmielina oskrzydlona prezentuje jesienią, kiedy jej liście przebarwiają się na intensywny czerwony kolor. Z tego powodu często sadzi się ją jako dekorację ogrodów i parków miejskich. 

We wrześniu i październiku na gałązkach trzmieliny oskrzydlonej pojawiają się owoce w kształcie różowofioletowych torebek z pomarańczowymi nasionami. Owoce te są trujące dla ludzi, ale bardzo lubiane przez ptaki. 

trzmielina oskrzydlona Trzmielina oskrzydlona (Euonymus alatus) jest dekoracyjną rośliną, znaną także pod nazwą „płonący krzew”. Zawdzięcza ją płomiennemu zabarwieniu liści jesienią. Fot.123Rf.com 

Ciekawe odmiany trzmieliny

Na szczególną uwagę zasługuje trzmielina oskrzydlona, która przepięknie przebarwia się jesienią. Liście stają się świetliście karminowoczerwone. Z tego powodu nazywana jest płonącym krzewem. Wiele odmian trzmieliny rodzi owoce. One również wyglądają nadzwyczaj atrakcyjnie. Barwne, pomarańczowe torebki owoców i różowe osnówki przyciągają wzrok. Ale należy pamiętać, że są one trujące. Gatunek jest odporny na mróz, suszę i zanieczyszczenia powietrza. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Inną trzmieliną jest odmiana pnąca, która ma gęsty, nisko ścielący się pokrój. Wytwarza korzenie przybyszowe, z których wyrastają nowe pędy i w ten sposób krzew rozrasta się na boki. Jeżeli będzie przycinany, lepiej się zagęści.

Wymagania: stanowisko i ziemia dla trzmieliny oskrzydlonej

  • Stanowisko

Trzmielina oskrzydlona ma niewielkie wymagania. Najładniej wygląda na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych. Dobrze znosi każdą glebę z wyjątkiem bardzo ciężkiej i mokrej.

  • Podłoże

Najlepsza ziemia dla trzmieliny oskrzydlonej będzie próchnicza, przepuszczalna, wapienna. 

  • Podlewanie

Trzmielina oskrzydlona jest rośliną całkowicie mrozoodporną. Zimą nie musisz stosować przy niej żadnych osłon. Dobrze znosi też trudne miejskie warunki – osolony śnieg czy zanieczyszczone powietrze. Podlewać ją trzeba tylko w trakcie letnich upałów (ma płytki system korzeniowy, dlatego przy przedłużającym się braku wody może przysychać). 

  • Przycinanie

Krzewy trzmieliny oskrzydlonej rosną wolno. Nie wymagają przycinania, chyba że chcesz formować je na żywopłot. Pamiętaj natomiast, by przeprowadzać w razie potrzeby cięcie sanitarne – usuwa się wtedy pędy chore, uszkodzone lub wrastające do środka. 

  • Szkodniki

Ze szkodników trzmieliny problemem mogą być mszyce oraz przędziorki. Te drugie częściej pojawiają się w okresie suszy.

Sposoby na rozmnażanie trzmieliny oskrzydlonej

Trzmielinę oskrzydloną rozmnaża się dość łatwo. Najlepszy sposób to ukorzenienie zdrewniałych sadzonek pędowych. Zabieg ten najlepiej przeprowadzić w sierpniu – odetnij pędy o długości ok. 10 cm i ukorzeń je, wstawiając do mieszanki torfu i piasku. Wysadź sadzonkę do gruntu wiosną kolejnego roku.


Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.