Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Czarna plamistość niszczy róże. Od znajomego ogrodnika dostałam przepis na oprysk

Twoje piękne róże, które tak starannie pielęgnujesz, zaczęły chorować? Jedną z najczęstszych i najpoważniejszych infekcji tych roślin jest czarna plamistość powodowana przez grzyby. Błyskawicznie sprawia, że krzewy tracą cały swój urok, zrzucają liście i słabo kwitną. Jak poradzić sobie z czarną plamistością róż? W artykule znajdziesz przepis na sprawdzony oprysk.

Czarna plamistość niszczy róże. Od znajomego ogrodnika dostałam przepis na oprysk
Sprawdź, jak poradzić sobie z czarną plamistością róż? Fot. max5555/123RF.com

Spis treści:

Czarna plamistość róż – objawy i skutki

Róże nie bez powodu nazywane są królowymi ogrodów. Niezwykle piękne, wypełniające przydomową przestrzeń feerią barw i cudownym zapachem, są najwspanialszą ozdobą. Niestety wszystko zmienia się w chwili, gdy krzewy zaczną chorować. Jedną z najczęstszych i zdecydowanie najgroźniejszych infekcji jest czarna plamistość róż, która nie tylko szpeci, ale również osłabia rośliny. Jest to choroba grzybowa powodowana przez Diplocarpon rosae – patogen powszechnie występujący w naszym środowisku.

Do objawów czarnej plamistości róż zaliczamy:

  • Czarne plamy o średnicy od 2 do 12 mm, które mogą być owalne lub okrągłe. Z czasem zmiany te zlewają się ze sobą i zajmują większą powierzchnię;

  • Jasne przebarwienia wewnątrz i wokół czarnych plam;

  • Wybrzuszone, czerwonawe zmiany na pędach;

  • Przedwczesne zrzucanie liści oraz ogołacanie się roślin;

  • Spadek kondycji krzewu i zahamowanie wzrostu;

  • Słabe kwitnienie oraz pogorszenie jakości kwiatów.

Róże porażone czarną plamistością są tak osłabione, że zimą łatwo uszkadza je mróz. Mają pogorszony wygląd nie tylko w bieżącym sezonie, ale również w kolejnym, ponieważ także wtedy słabo kwitną. Chorujące krzewy stają się także podatne na rozwój innych infekcji i ataki szkodników.

Czarną plamistość róż można zwalczyć domowymi sposobami. Czarną plamistość róż można zwalczyć domowymi sposobami. Fot. hdmphoto/123RF.com

Przeczytaj również: Nawrót ćmy bukszpanowej. 10 kroków do zwalczenia szkodnika

Jak poradzić sobie z czarną plamistością róż?

Walka z czarną plamistością róż nie jest prosta, dlatego warto próbować jej zapobiegać. W jaki sposób możemy uchronić krzewy przed tą chorobą? Niezwykle ważne jest usuwanie spod roślin opadłych jesienią liści, bo to właśnie na nich zimuje niebezpieczny grzyb. Pozbywajmy się także ściętych pędów i unikajmy moczenia roślin podczas podlewania, co sprzyja rozprzestrzenianiu się patogenu. Warto też dezynfekować narzędzia ogrodnicze, których używamy przy różach. Co jednak zrobić, gdy objawy czarnej plamistości już wystąpiły? W takiej sytuacji pozostaje nam tylko wykonanie oprysku.

Czym pryskać róże na czarną plamistość? Jednym z domowych sposobów jest roztwór z drożdży piekarskich i wody. Wystarczy do 1 l letniej wody wrzucić 50 g rozkruszonych, świeżych drożdży, wymieszać i odstawić na ok. 2 godziny. Po tym czasie połączyć z 5 l wody i wykorzystać do spryskania róż w pochmurny, bezdeszczowy dzień – najlepiej wieczorem.

Od znajomego ogrodnika otrzymałam przepis na inny domowy oprysk, który sprawdził się świetnie, gdy moje róże zaczęły chorować na czarną plamistość. Jak go przygotować?

  • Do 2,5 l miękkiej wody dodajemy 4 łyżeczki proszku do pieczenia oraz 3 łyżeczki oleju roślinnego (np. słonecznikowego lub rzepakowego);

  • Mieszankę łączymy z 2-3 kroplami płynu do mycia naczyń;

  • Całość przelewamy do butelki z atomizerem.

Tak zrobionym roztworem obficie spryskujemy porażone czarną plamistością krzewy róż. Zabieg powtarzamy co 2 tygodnie, aż rośliny odzyskają zdrowie.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Najlepszy sposób na zakwaszenie ziemi pod wrzosy. Bujnie rosną do późnej jesieni

Odporny na suszę i niskie temperatury, z powodzeniem zastąpi trawnik. Ukwap dwupienny – uprawa i zastosowanie

Jak przedłużyć kwitnienie cynii? W ogrodzie będzie kolorowo do pierwszych przymrozków

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.