Spis treści:
- Kiedy zbiera się cebulę?
- Jak suszyć świeżo zebraną cebulę?
- Jak przechowywać cebule, by długo była twarda i świeża?
Kiedy zbiera się cebulę?
Termin zbiorów cebuli jest zazwyczaj uzależniony od tego, kiedy konkretnie zostało posadzone owo warzywo. Okazy posadzone na jesień przeważnie można zbierać już w czerwcu. Z kolei cebule, które do gruntu trafiły na wiosnę, zwykle są gotowe do zbiorów w lipcu, sierpniu i wrześniu. Warto przy tym pamiętać, że istotna okazuje się kwestia tego, z jaką odmianą oraz warunkami pogodowymi mamy do czynienia. Rzeczone czynniki również mogą wpływać na termin zbiorów.
W większości przypadków lepiej nie trzymać się sztywno konkretnego miesiąca. Dzięki regularnej obserwacji sami możemy określić, kiedy cebula nadaje się do zbiorów. Należy zwracać uwagę na szczypior. Gdy owa część zaczyna żółknąć, załamywać się i zasychać na mniej więcej 2/3 długości, to wówczas może oznaczać, że warzywo jest gotowe do wyciągnięcia z ziemi. Nic nie stoi na przeszkodzie, by cebule zebrać nieco wcześniej, jednak wtedy okazy wchodzące w skład plonu mogą być mniejsze.
Cebule można zbierać ręcznie bądź za pomocą wideł. W tym drugim przypadku trzeba jednak zachować ostrożność, by przez przypadek nie uszkodzić plonów.
Przeczytaj również: Jak zbierać, suszyć i przechowywać cebulę. Co najlepiej posadzić po cebuli?
Jak suszyć świeżo zebraną cebulę?
Po wyciągnięciu z ziemi cebula powinna zostać poddana suszeniu. Istnieje kilka metod zabiegu. Co ważne – przed wysuszeniem nie należy pozbawiać cebuli szczypioru (ma on swój udział w utwardzaniu łuski).
Jedną z najprostszych technik suszenia cebuli, jest rozłożenie jej na płaskiej powierzchni w suchym i dobrze nasłonecznionym miejscu. Należy je pozostawić na kilka bądź kilkanaście godzin. W ten sposób pozbawimy cebule nadmiaru wilgoci.
Innym sposobem, który często praktykowały nasze babcie, jest związywanie cebul w warkocze i wywieszanie ich w przewiewnym, suchym miejscu (w miarę możliwości, usytuowanie powinno umożliwiać dostęp do promieni słonecznych). Warto przy tym uważać, by cebuli nie zaskoczył deszcz – w razie czego dobrze jest wcześniej przygotować osłonę.
W trakcie suszenia nie wolno usuwać szczypioru z cebuli.Fot. yuris010/123RF.com
Jak przechowywać cebule, by długo była twarda i świeża?
Gdy proces suszenia cebuli dobiegnie końca, możemy pozbawić je uschniętego szczypioru (najlepiej za pomocą ostrego sekatora), a następnie umieścić warzywa w workach raszlowych lub jutowych. Rzeczone worki należy usytuować w ciemnym, chłodnym i suchym miejscu – najlepiej w piwnicy. Dzięki temu cebule przez długi czas będą twarde i świeże.
Cebule można przechowywać także w skrzyniach bądź pudełkach. W tym przypadku miejsce magazynowania również powinno być ciemne, chłodne i suche. Przy zapewnieniu odpowiednich warunków, cebule da się przechowywać nawet kilka miesięcy.
Przeczytaj również:
Cebula dymka - kiedy i jak sadzić cebulę dymkę w warzywniku?
Nawożenie cebuli. Czym podlewać cebulę, żeby plony były duże i zdrowe?
Niezawodna ściółka pod pomidory. Zwiększa plony, zatrzymuje wilgoć i hamuje rozwój chwastów