Spis treści:
Dlaczego warto ściółkować pomidory?
W uprawie pomidorów niezbędna jest staranna pielęgnacja. Wszyscy ogrodnicy dobrze wiedzą, że muszą podlewać, nawozić i przycinać swoje rośliny, aby uzyskać zdrowe i dorodne owoce. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jak ważne jest prawidłowe ściółkowanie pomidorów. Ten prosty zabieg, który polega na przykryciu gleby odpowiednim materiałem, przynosi ogromne korzyści dla naszych roślin.
Dlaczego warto ściółkować pomidory? Jedną z największych zalet tego zabiegu jest zatrzymywanie wilgoci w glebie. Dzięki stosowaniu ściółek możemy ograniczyć częstotliwość podlewania, a tym samym zużywać mniej wody w ogrodzie. Co istotne, w ten prosty sposób chronimy pomidory przed wahaniami temperatury i przegrzewaniem, na które są narażone latem.
Ściółkowanie zmniejsza też ryzyko rozwoju chorób grzybowych u pomidorów. Sprawia, że dolne liście nie stykają się z wilgotną ziemią zanieczyszczoną patogenami, a to ogranicza rozprzestrzenianie się takich niebezpiecznych infekcji jak zaraza ziemniaczana, alternarioza czy szara pleśń. Ponadto dzięki ściółkom rośliny są silniejsze i lepiej odpierają ewentualne ataki chorób.
Co więcej, zastosowanie odpowiednich ściółek do pomidorów tłumi chwasty i pozwala nam odpocząć od ciągłego plewienia. Wybierając materiały organiczne, wzbogacamy glebę w cenne składniki odżywcze i próchnicę oraz pobudzamy aktywność mikrobiologiczną podłoża. Wszystko to stwarza idealne warunki wzrostu dla pomidorów, dzięki czemu dają zdrowsze, smaczniejsze i większe plony.
Prawidłowe ściółkowanie może chronić pomidory przed chorobami. Fot. 2xched/123RF.com
Przeczytaj również: Dlaczego pomidory gniją na krzakach? 3 groźne choroby i naturalne sposoby na ich zwalczanie
Najlepsze ściółki pod pomidory
Ściółkowanie pomidorów przynosi ogromne korzyści, ale na jaki materiał się zdecydować? Do wyboru mamy zarówno sztuczne (nieorganiczne), jak i naturalne (organiczne) ściółki. Te drugie powoli się rozkładają i wzbogacają glebę, dlatego są godne polecenia dla ogrodników, którzy cenią ekologiczne, a zarazem tanie rozwiązania. W wielu przypadkach trzeba jednak je uzupełniać co kilka, kilkanaście tygodni.
Najlepsze ściółki pod pomidory to:
- Kartony – muszą być czyste i bez nadruków;
- Słoma – wystarczy położyć ją pod pomidorami raz w sezonie;
- Skoszona trawa – należy ją sukcesywnie dokładać (powinna być wstępnie podsuszona na słońcu);
- Szyszki – stopniowo zakwaszają glebę w miejscu uprawy, co jest dobre dla pomidorów;
- Trociny – są trwalsze niż np. skoszona trawa i nie trzeba ich dorzucać w trakcie sezonu;
- Kora ogrodowa – podobnie jak szyszki świetnie się sprawdza w przypadku pomidorów;
- Kompost – jest znakomitym nawozem i zarazem doskonałą ściółką do pomidorów;
- Czarna włóknina – ta nieorganiczna ściółka to wygodne, ale dość kosztowne rozwiązanie.
Pamiętajmy, aby wybraną ściółkę wykładać pod pomidory w taki sposób, aby nie stykała się z łodygami pomidorów (zachowajmy 2-3 centymetry odstępu). W innym razie narazimy rośliny na rozwój chorób grzybowych. Jak gruba powinna być ściółka pod pomidorami? W zależności od zastosowanego materiału powinna mieć ona wysokość od 3 do 8 cm.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Domowy środek na szkodniki pomidorów. 3 naturalne mieszanki, które błyskawicznie je powstrzymają
Naturalne odżywki fosforowo-potasowe do pomidorów. Na silny korzeń, dużo kwiatów i smaczne owoce