Porady ogrodnicze

Masz taras lub balkon? Wysyp na nim trochę cukru – efekt będzie tego wart

Pszczoły to niezwykle istotne owady dla całego środowiska. Od nich zależy istnienie wielu gatunków roślin oraz gros produkcji żywności. Jak pomagać pszczołom w trudnych warunkach?

Masz taras lub balkon? Wysyp na nim trochę cukru – efekt będzie tego wart

fot. 123RF/PICSEL

Pszczoły i pokrewne im owady są nieodłączną częścią ekosystemu – odpowiadają za zapylanie wielu roślin, w tym także tych, z których uzyskiwane jest pożywienie. Tylko w Europie od działalności zapylaczy uzależniona jest uprawa 4 tysięcy odmian samych warzyw! Niestety ich pozytywna praca bywa zaburzona przez inwazyjne działania człowieka: stosowanie silnych pestycydów, monokulturowe uprawy, rugowanie terenów zielonych pod różnoraką zabudowę. Swoje dokłada również globalne ocieplenie (którego postępowanie znacznie przyśpieszyło w wyniku ingerencji ludzi) oraz nawracające susze rolnicze. Efekty tego widać już teraz: wiele gatunków pszczół dziko żyjących trafiło w Polsce na listę gatunków zagrożonych wyginięciem.

 fot. Pixabay.com

Masowe ginięcie pszczół to katastrofalna informacja. W przyszłości może mieć to naprawdę opłakane skutki: dla gospodarek, rolnictwa, środowiska i w końcu nas samych i potomnych. Pracy owadów pszczołowatych zawdzięczamy wiele, nie tylko miód i pyłek. Dlatego tak ważne jest, by pszczołom pomagać w przetrwaniu. Nawet najmniejsze gesty mają znaczenie, jeśli jest ich wiele.

Co więc można zrobić dla pszczół? Warto na balkonie, tarasie lub w ogródku wystawić miseczkę z wodą, w której rozpuszczono niedużą ilość cukru. Takie poidełko będzie pomocne dla zmęczonych owadów – słodkawa ciecz dostarczy im niezbędnej energii, potrzebnej, by mogły wrócić do swoich uli.

Trzeba jednak wiedzieć, że woda z cukrem nie stanowi pełnowartościowego zamiennika nektaru kwiatowego, który jest głównym pożywieniem pszczół. To doraźna pomoc! Równie istotne jest regularne wymienianie roztworu cukru, tak by nie dopuścić do rozwoju pleśni, groźnej dla małych owadów.

Jak jeszcze można pomóc pszczołom? Sadząc w ogródkach na rabatach i donicach rośliny miododajne, takie jak: wrzośce, fiołki, lawendy, nasturcje, ogórecznik lekarski, wrzosy, tymianek, bazylię, hyzop lekarski, a zamiast wodochłonnych trawników (przeczytaj, jak oszczędzać wodę i dlaczego to ważne) kultywujmy kwietne łąki. Dodatkowo w ogrodach warto uprawiać również mech, a jeśli metraż na to pozwala, urządzić mały zbiornik wodny otoczony roślinami.

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.