Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Przesadzanie i rozmnażanie żywokostu przez sadzonki korzeniowe. Jak dobrze to zrobić?

Żywokost znany jest od wieków. Ma efektowne, fioletowo-purpurowe kwiaty, dlatego uprawiany jest w ogrodzie jako roślina ozdobna, ale nie tylko. Znany jest przede wszystkim ze swoich leczniczych właściwości wzmacniających kości i stawy. Można też z niego przygotować gnojówkę do nawożenia i ochrony roślin przed szkodnikami. Jesień to idealny czas na przesadzanie i rozmnażanie żywokostu. Jak dobrze to zrobić? Doświadczony ogrodnik zdradza najważniejsze zasady.         

Przesadzanie i rozmnażanie żywokostu przez sadzonki korzeniowe. Jak dobrze to zrobić?
Dowiedz się, jak przesadzać i rozmnażać żywokost przez sadzonki korzeniowe. Fot.CanvaPro

Spis treści:

Żywokost – charakterystyka

Żywokost to wieloletnia bylina należąca do rodziny ogórecznikowatych. Jego właściwości lecznicze są znane od starożytności – wykorzystywano go do leczenia urazów, stanów zapalnych stawów, a nawet do przyspieszania gojenia się złamań kości. Oprócz tego wpływa też regenerująco na skórę. W Polsce żywokost rośnie na terenie całego kraju, dlatego jest uznawany za roślinę pospolitą. Najpowszechniejszym jest żywokost lekarski, ale jest jeszcze kilka innych gatunków tej rośliny. Różnią się one pewnymi cechami, m.in. wielkością czy kolorem kwiatów.

Żywokost zwykle dorasta do metra wysokości. Jego korzeń jest gruby i mocno rozgałęziony, może rozrosnąć się do 30 cm długości. Łodyga rośliny jest wzniesiona, cała szorstko owłosiona, natomiast w środku jest pusta. Dolne liście są bardzo duże, ogonkowe i jajowato-lancetowate. Górne z kolei mają mniejszą powierzchnię. Liście żywokostu również są pokryte niewielkimi włoskami. Roślina ta zwykle kwitnie od maja aż do końca lata. Kwiatostany przypominają sierpik o rurkowatym kształcie. Zazwyczaj mają kolor fioletowo-purpurowy (rzadko są białe lub kremowe).

Przeczytaj również: Czy jeżówki obcinać na zimę? Co można zrobić z kwiatów jeżówki?

Kiedy i jak przesadzać żywokost?

Żywokost jest rośliną łatwą w uprawie, gdyż ma niewielkie wymagania. Będzie rósł zarówno na stanowisku słonecznym, jak i półcienistym czy cienistym. Chociaż lubi wilgotne podłoże, bez problemu poradzi sobie też w miejscu suchym. Jeśli jednak chcemy, aby żywokost był bardziej okazały, warto spełnić jego preferencje. Trzeba jednak pamiętać, że roślina ta może być bardzo ekspansywna, ponieważ szybko się rozrasta i głęboko ukorzenia. Z czasem może pokrywać szczelnie powierzchnię gleby, zagłuszając inne rośliny.    

Najlepszym czasem na przesadzanie żywokostu jest późna jesień. Aby to zrobić, w pierwszej kolejności należy wykopać jak największą bryłę korzeniową. Należy przy tym zachować ostrożność, ponieważ korzenie żywokostu są kruche i łatwo się łamią. Po wykopaniu rośliny należy usunąć jej liście, a następnie przenieść ją w nowe miejsce. Na koniec wystarczy obficie podlać. Z kolei liście żywokostu można wyrzucić na pryzmę kompostową. Warto też wiedzieć, że jest to roślina mrozoodporna, dlatego nie wymaga zimowego okrycia.   

żywokost Żywokost można rozmnażać na kilka sposobów. Fot.123RF.com

Jak rozmnażać żywokost? Sposoby

Jak już wcześniej wspominaliśmy, żywokost jest rośliną ekspansywną, dlatego powinien być sadzony z rozwagą. Mimo to jest bardzo cenionym surowcem zielarskim, a nawet znajduje zastosowanie w ogrodnictwie. Można z niego przygotować wartościowe preparaty naturalne (m.in. gnojówki, wywary czy wyciągi), które będą pomocne w uprawie i ochronie roślin. Dlatego warto go mieć w swoim ogrodzie.

Istnieje kilka sposobów na rozmnażanie żywokostu. Można to zrobić przez nasiona, wysiewając je na głębokość 1 cm wczesną wiosną. Po wschodach należy przerywać rośliny, pozostawiając odstępy około 30 cm. Żywokost należy regularnie podlewać (szczególnie w okresach suszy). Warto też zadbać o regularne usuwanie chwastów, aby zapewnić roślinie odpowiednią przestrzeń do wzrostu.

Żywokost można także rozmnożyć wegetatywnie poprzez sadzonki korzeniowe lub podział. Można to zrobić wiosną, jednak najbardziej polecany jest termin jesienny.

Rozmnażanie żywokostu przez sadzonki korzeniowe

Jak rozmnażać żywokost przez sadzonki korzeniowe? Doświadczony ogrodnik na swoim kanale Naturalnie o ogrodach na YouTube zdradza kilka cennych wskazówek. W pierwszej kolejności należy wykopać roślinę macierzystą. Następnie należy pobrać zdrowy materiał korzeniowy. Znajdź korzenie grubości ołówka, po czym za pomocą sekatora potnij je na kawałki długości 6-10 cm. Kolejnym krokiem jest przygotowanie pojemnika z dobrzej jakości podłożem. Przygotowane wcześniej sadzonki korzeniowe można umieszczać pionowo, pod skosem lub płasko. Przy sadzeniu pionowym ważne jest, aby zachować orientację góra-dół. Sadzonki powinny być przykryte ziemią.          

Po posadzeniu żywokost należy podlać i pozostawić na zewnątrz do wiosny. Wraz z nadejściem ciepła sadzonki wypuszczą młode pędy i liście. Gdy się ukorzenią, przesadzamy je na miejsce docelowe (zazwyczaj w okolicach czerwca).

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Jesienny zbiór jarmużu. Dlaczego warto poczekać do przymrozków?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.