Porady ogrodnicze

Fiołki afrykańskie, czyli sępolie fiołkowe. Jak je uprawiać?

Sępolie fiołkowe należą do najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych. Jej charakterystyczne kwiaty z żółtym oczkiem pojawiają się przez cały rok.

Fiołki afrykańskie, czyli sępolie fiołkowe. Jak je uprawiać?

fot. 123RF/PICSEL

Pochodzi z południowej Afryki, głównie z Tanzanii. Dobrze czuje się w naszych mieszkaniach, ponieważ lubi stałą, ciepłą temperaturę pokojową. Minimalna temperatura dla tej rośliny to 12 stopni Celsjusza, uważajmy więc podczas transportu ze sklepu do domu, jeżeli będziemy kupować ją zimą. Należy ją wtedy dokładnie zabezpieczyć.

Początkowo kwiaty sępolii były ciemnoniebieskie. Ale obecnie istnieją liczne odmiany hodowlane o różnych formach i barwach kwiatów.

src: Fiołki afrykańskie, czyli sępolie fiołkowe. Jak uprawiać fiołki? Na co warto zwrócić uwagę?, Youtube.com, kanał: Ogród na co dzień 

Barwa kwiatów może przybierać różne odcienie: od bieli, przez kolor różowy, niebieski, fioletowy do czerwonego. Wyróżnia się odmiany jednokolorowe lub dwukolorowe, o płatkach płaskich lub karbowanych czy pofalowanych.

Liście sępolii są grube, ciemnozielone, pokryte charakterystycznym meszkiem. I tu uwaga. Nigdy nie należy ich spryskiwać. Chociaż roślina ta lubi dużą wilgotność powietrza, zwilżanie zarówno liści, jak i środka sępolii jej nie służy. Nie należy więc moczyć jej również przy podlewaniu. Najlepiej nawadniać ją przed podsiąk, nalewając wodę do podstawki lub osłonki. Podłoże powinno być wilgotne, ale nie mokre, w przeciwnym razie naszej sępolii może grozić zgnilizna korzeni. Dla ochrony przed zgnilizną należy też regularnie usuwać przekwitłe kwiaty i zwiędnięte liście, wyrywając je z ogonkami.

 fot. Pixabay.com

Sępolia ma małe zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Przesadzamy ją mniej więcej co 2-3 lata, gdy roślina nadmiernie się zagęści. Nie sadzimy jej zbyt głęboko, żeby nie uszkodzić nasady części nadziemnej. Fiołki afrykańskie dobrze czują się w miejscach jasnych lub półcienistych, osłoniętych przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Jeżeli zauważymy plamy na liściach, to znak, że roślina ma zbyt słoneczne stanowisko, lub że podczas podlewania zmoczyliśmy je wodą. Chrońmy sępolie fiołkowe przed dużymi wahaniami temperatury i przed przeciągami.

Rośliny te pięknie prezentują się praktycznie w każdej aranżacji. W niewielkiej doniczce lub osłonce, w koszyczku, w szkle, czy w zestawieniu z innymi roślinami domowymi. Wiele osób ma na parapetach kolekcje różnych odmian. Nie jest to trudne, ponieważ sępolie bardzo łatwo rozmnożyć.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.