Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Obornik i wapno. Czy można je łączyć i jak wykorzystać jesienią w ogrodzie?

Wapnowanie i nawożenie obornikiem to jedne z najczęściej wykonywanych zabiegów w naszych przydomowych ogrodach. To właśnie one są realizowane jesienią po to, aby poprawić właściwości gleby po zakończeniu zbiorów. Wielu ogrodników zastanawia się, czy można stosować wapno równocześnie z obornikiem. A może warto zachować odstęp między poszczególnymi zabiegami? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Obornik i wapno. Czy można je łączyć i jak wykorzystać jesienią w ogrodzie?
Już po wapnowaniu? Zastanów się, zanim rozłożysz obornik. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Użyźnianie gleby po zbiorach

Po zbiorach owoców i warzyw na naszych działkach ziemia jest wyjałowiona. O ubogą w składniki pokarmowe glebę należy się w odpowiedni sposób zatroszczyć, aby poprawić jej żyzność przed rozpoczęciem kolejnego sezonu. W końcu to właśnie jej jakość decyduje o tym, jakich zbiorów doczekamy się w przyszłym roku. O żyzność gleby możemy zadbać na kilka sposobów. Przede wszystkim musimy zatroszczyć się o właściwy dobór uprawianych po sobie gatunków roślin, co pomoże w zachowaniu odpowiedniego poziomu próchnicy w podłożu. Po zbiorach warto wysiewać poplon (np. grykę, wykę lub łubin), który poprawi strukturę gleby i zasili ją w składniki odżywcze.

Zwiększenie żyzności gleby po zbiorach można osiągnąć również poprzez stosowanie innych rodzajów nawozów organicznych. W ogrodach chętnie wykorzystujemy obornik, gnojówkę czy kompost. Wspominając o żyzności gleby, nie można zapomnieć o tak istotnym czynniku, jak jej odczyn. To właśnie on wpływa na dostępność składników pokarmowych, a także ogólny rozwój roślin i ich systemu korzeniowego. Odczyn podłoża można poprawić wskutek wapnowania. W tym celu stosowane są nawozy wapniowe tlenkowe lub węglanowe.

Wapnowanie i stosowanie naturalnych nawozów poprawia jakość gleby. Wapnowanie i stosowanie naturalnych nawozów poprawiają jakość gleby. Fot. CanvaPro

Przeczytaj również: Jaki obornik stosować jesienią? Korzyści ze stosowania obornika

Czy można stosować wapno razem z obornikiem?

Wszystkie wymienione wyżej zabiegi mają pozytywny wpływ na właściwości gleby. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy można realizować je w tym samym czasie. Wielu ogrodników zastanawia się, czy można stosować wapno razem z obornikiem. Odpowiedź jest krótka – nie wolno tego robić. Dlaczego? Nawożenie organiczne będzie nieskuteczne, jeśli zostanie zrealizowane w tym samym czasie co wapnowanie. Przyczyną tego zjawiska są reakcje chemiczne, która zachodzą między wapniem i związkami azotowymi obecnymi w oborniku. W ich wyniku azot zostanie uwolniony do atmosfery, przez co nie będzie mógł być wykorzystany przez rośliny.

Wapna nie powinniśmy stosować równocześnie nie tylko z obornikiem. Jakich jeszcze nawozów nie można mieszać z wapnowaniem? Niewskazane jest łączenie tego zabiegu z gnojówką oraz nawozami azotowymi, fosforowymi i wieloskładnikowymi. Wapnowanie warto stosować naprzemiennie z wyżej wymienionymi preparatami. Aby dobrze użyźnić glebę, zachowajmy co najmniej 4-6 tygodni odstępu między zastosowaniem wapna i wybranego nawozu. Możemy również w jednym roku zrealizować wapnowanie, a dopiero w kolejnym nawożenie np. obornikiem.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jesienne wapnowanie gleby. Jaki nawóz wybrać, jak dobrze wapnować ziemię

Co to jest permakultura? Jak wprowadzić permakulturę w przydomowym ogrodzie i na działce?

Gnojówka z pokrzywy – przygotowanie krok po kroku. Jak zrobić cenny nawóz na wzmocnienie i podwojenie plonów

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.