Porady ogrodnicze

Letnie cięcie glicynii. Jak przycinać wisterię latem?

Glicynia inaczej nazywana wisterią jest pnączem, które wygląda efektownie szczególnie w okresie kwitnienia. Jeśli chcemy uzyskać bujne i liczne kwiatostany, to powinniśmy przycinać roślinę w dwóch terminach. Jeden z nich przypada na lato. Kiedy i po co należy wykonać letnie cięcie wisterii?  

Letnie cięcie glicynii. Jak przycinać wisterię latem?
Kwiaty glicynii przybierają pastelowe kolory i zebrane są w puszyste kiście. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Glicynia (wisteria) - charakterystyka 

Nazwa glicynii pochodzi z jezyka greckiego i oznacza w tłumaczeniu na polski "słodki". Wszystko ze względu na jej specyficzny, słodki zapach, dlatego nazywa się ją  również słodlinem. Glicynię znamy także pod nazwą wisteria.  

Naturalnymi warunkami glicynii są tereny wschodnich Stanów Zjednoczonych, Japonii, Chin oraz Korei. Okres kwitnienia rośliny przypada na maj i czerwiec.  

Kwiaty glicynii przybierają pastelowe kolory i zebrane są w puszyste kiście, po przekwitnieniu stają się strączkowymi owocami. Jesienią liście wisterii zmieniają swoją barwę na złotą i wyglądają równie efektownie, co same kwiaty. 

Glicynia ma 6 – 10 m wysokości, a rocznie przyrasta o 1 – 3 m, dlatego należy ją regularnie ciąć, aby odpowiednio owocowała. Przez pierwsze 2 – 3 lata można pozwolić na swobodne kwitnienie wisterii, później musimy wykonywać cięcia.

Przeczytaj również:  Jakie rośliny są najlepsze na pergole w ogrodzie? Co szybko rośnie na pergoli?

Letnie cięcie glicynii 

Po 2 – 3 latach po posadzeniu glicynii, wykonujemy silne cięcie rośliny, ponieważ starsze okazy rosną znacznie szybciej niż te młode. Cięcie wykonujemy w dwóch terminach – pierwszy z nich przypada na lato, a drugi na wczesną wiosnę. 

Letnie cięcie glicynii przypada na przełom lipca i sierpnia. W tych miesiącach skracamy tegoroczne, wybujałe pędy wisterii o około 15 – 20 cm długości od nasady. Pamiętajmy, aby pozostawić pędy, które ukierunkowują wzrost rośliny.  

Po co przycinać glicynię? 

Przycinanie glicynii jest jej głównym zabiegiem pielęgnacyjnym. Jeśli nie wykonamy letniego cięcia wisterii, to nie zakwitnie ona w ogóle lub zakwitnie bardzo słabo, jedynie na nowych pędach.  

Letnie cięcie glicynii ma na celu zainicjowanie do wiązania pąków kwiatowych wczesną jesienią. Wykonując cięcie wisterii latem, możemy być pewni, że pobudzimy je do licznego wzrostu. Glicynia po takim cięciu będzie rozkrzewiona.  

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Jak i kiedy przycinać glicynię? Sprawdź, jak prawidłowo to zrobić

Dlaczego wisteria nie chce kwitnąć? Ten błąd popełniłeś jesienią

Malwa z babcinego ogrodu. Kwiaty pomogą na ból gardła i brzucha na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.