Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Suche placki na trawniku. Przeprowadź ten zabieg w marcu lub kwietniu, pozbędziesz się ich na dobre

Trawnik, będący wizytówką każdego przydomowego ogrodu, często narażony jest na uszkodzenia manifestujące się jako suche, brzydkie plamy, które negatywnie wpływają na jego wygląd. Przyczyny tego zjawiska mogą być różnorodne, od nieadekwatnej pielęgnacji po choroby i ataki szkodników, które powodują żółknięcie trawy. Jak pozbyć się suchych placków na trawniku? Podpowiadamy.

Suche placki na trawniku. Przeprowadź ten zabieg w marcu lub kwietniu, pozbędziesz się ich na dobre
Suche placki na trawniku. Dlaczego powstają? Jak się ich pozbyć? Fot.Deccoria.pl/Barbara Machalska-Cyran

Spis treści:

Suche placki na trawniku — przyczyny

Suche placki na trawniku często wynikają z nieprawidłowo przeprowadzonego nawożenia, zarówno jego nadmiaru, jak i niedoboru. Nadmierna ilość nawozu, szczególnie bogatego w azot, może spowodować „przypalenie” trawy, co objawia się żółknięciem i przesuszeniem, natomiast niewystarczająca dawka sprawia, że trawnik staje się osłabiony i bardziej narażony na choroby. Optymalne jest stosowanie około 30-50 gramów nawozu wieloskładnikowego na metr kwadratowy trawnika, co zapewnia zbilansowane odżywienie murawy. Aplikacje nawozu powinny być przeprowadzane dwa razy w sezonie: wczesną wiosną, aby wspomóc trawę w wyjściu z okresu zimowego, oraz wczesnym latem, by przygotować trawnik na intensywniejsze użytkowanie w cieplejszych miesiącach. Do równomiernego rozprowadzania nawozu zaleca się użycie siewnika rotacyjnego lub ręcznego, który zapewnia jednolite pokrycie całej powierzchni.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na pojawianie się suchych placków na trawniku jest technika koszenia. Zbyt niskie koszenie (poniżej 4 cm) osłabia trawę, narażając ją na stres i choroby, takie jak żółta plamistość trawników. Regularne, ale niezbyt głębokie przycinanie zachowuje trawnik w dobrej kondycji, zapobiegając pojawianiu się suchych, brzydkich placków. Zaleca się utrzymywanie optymalnej długości trawy, tj. 4-5 cm, która wspiera zdrowy wzrost i rozwój silnego systemu korzeniowego.

Przeczytaj też: Jak zagęścić trawnik? Dosiewanie trawy krok po kroku

Wpływ na kondycję trawnika mają również czynniki zewnętrzne, takie jak choroby i szkodniki. Nicienie czy pędraki mogą uszkadzać korzenie trawy, prowadząc do jej osłabienia i żółknięcia. Z kolei choroby, takie jak rizoktonioza czy pleśń śniegowa, rozwijają się szczególnie w niekorzystnych warunkach, np. przy nadmiernej wilgotności lub zbytnim zagęszczeniu trawnika. W tym wypadku konieczne będzie zastosowanie specjalistycznych preparatów ogrodniczych. Efektywne środki przeciwko pleśni śniegowej i innym chorobom grzybowym powinny zawierać fungicydy, które hamują rozwój patogenów. Dla zwalczania szkodników, takich jak nicienie czy pędraki, skuteczne będą insektycydy zawierające substancje aktywne, które mogą być specyficzne dla konkretnego typu szkodnika, np. imidakloprid czy tiafenokarb.

plamy na trawniku Regularne nawożenie trawnika, przeprowadzane dwa razy do roku, jest istotnym elementem profilaktyki przeciwko suchym plamom.Fot.CanvaPro

Najlepsze sposoby na suche plamy na trawniku

W marcu i kwietniu, kiedy trawnik budzi się po zimie, istotne jest przeprowadzenie wertykulacji i aeracji, szczególnie jeśli na trawniku zauważalne są żółte plamy lub obszary o słabej kondycji. Wertykulacja, czyli pionowe nacinanie darni na głębokość od kilku do kilkunastu milimetrów, usuwa filc i zbitą warstwę roślinną, co ułatwia trawie lepsze przyswajanie wody oraz składników odżywczych. Aeracja, czyli nakłuwanie gleby, poprawia jej strukturę i przepuszczalność, co jest kluczowe dla zdrowych korzeni. Te zabiegi najlepiej wykonać wczesną wiosną, zazwyczaj w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia, kiedy temperatura gleby na stałe przekracza 5°C, sprzyjając regeneracji trawnika.

Przeczytaj też: Jak się pozbyć mchu z trawnika? Ten genialny sposób nic nie kosztuje

Dosiewanie trawy to kolejny efektywny sposób na odnowienie miejsc, gdzie pojawiły się suche plamy. Po wertykulacji i aeracji, w połowie kwietnia, gdy warunki meteorologiczne są już stabilne, można przystąpić do dosiewania. Usunięcie uszkodzonych fragmentów, dosypanie świeżej ziemi i obsianie nowymi nasionami, a następnie obfite podlanie, zapewnią szybką regenerację uszkodzonych obszarów. Wybierając mieszankę nasion, należy dopasować ją do panujących warunków siedliskowych i typu gleby, co zwiększy szanse na równomierny i zdrowy wzrost trawy.

Podlewanie i odpowiednie nawożenie są niezbędne dla zachowania zdrowia i witalności trawnika, zwłaszcza po zimie. Na początku kwietnia, gdy gleba już całkowicie rozmrozi się i wyschnie na głębokość około 5 cm, należy rozpocząć regularne nawadnianie. Trawnik podlewamy 2-3 razy w tygodniu, używając od 7 do 10 litrów wody na metr kwadratowy.

Jak zapobiegać powstawaniu suchych plam na trawniku?

Zapobieganie powstawaniu suchych plam na trawniku zaczyna się już na etapie zakładania murawy. Wybór odpowiedniego miejsca, najlepiej jasnego i z glebą przepuszczalną, jest kluczowy dla zdrowia trawy. Gleby przepuszczalne zapewniają lepsze warunki dla korzeni, co minimalizuje ryzyko gnicia i ataku szkodników. Użycie mieszanki nasion trawy sportowej, odpornej na intensywne użytkowanie i częste deptanie, może dodatkowo wzmacniać murawę, czyniąc ją mniej podatną na uszkodzenia i choroby, co w konsekwencji zmniejsza ryzyko pojawienia się suchych plam.

trawnik W marcu i kwietniu, kiedy trawnik budzi się po zimie, istotne jest przeprowadzenie wertykulacji i aeracji. Fot.Deccoria.pl/Andrzej Potocki

Przeczytaj też: Zakop wiosną pod drzewami i krzewami owocowymi. To najlepszy naturalny nawóz

Regularne nawożenie trawnika, przeprowadzane dwa razy do roku, jest istotnym elementem profilaktyki przeciwko suchym plamom. Stosowanie wieloskładnikowego nawozu, zawierającego azot, fosfor, potas, magnez i wapń, jest zalecane w celu zapewnienia zrównoważonego odżywiania trawy. Równomierne rozprowadzenie nawozu wspomaga zdrowy wzrost i rozwój trawy, zwiększając jej odporność na stresy środowiskowe i mechaniczne.

Z kolei wertykulacja pomaga w utrzymaniu zdrowej struktury darni, poprawiając cyrkulację powietrza, wody i składników odżywczych w glebie. Dodatkowo utrzymanie odpowiedniego poziomu pH gleby dla traw (5,5-6,5 pH), regularne podlewanie oraz szybkie usuwanie opadłych liści z trawnika, zapobiegają tworzeniu się warunków sprzyjających rozwojowi chorób grzybowych i szkodników, które mogą prowadzić do powstawania suchych, brzydkich plam na naszej murawie.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj też:

Potrafią szybko zniszczyć trawnik. Wykorzystaj amerykańską metodę na pozbycie się pędraków

Posadź w ogrodzie. Skończą się problemy z kretami i nornicami

Uprawa marchwi w ogrodzie. Co zrobić, żeby marchew rosła w korzeń?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.