Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Maliny jesienne powtarzające owocowanie. Wycinać wszystkie pędy czy zostawić je na zimę?

Maliny to jedne z ulubionych owoców zbieranych z krzaczków posadzonych w przydomowych ogrodach. Na smaczne plony możemy liczyć nie tylko latem, ale nawet w listopadzie, jeśli zdecydujemy się na uprawę odmian jesiennych. O krzewy malin powtarzających owocowanie musimy jednak we właściwy sposób zadbać, aby za rok cieszyć się obfitymi zbiorami. Niektórzy ogrodnicy twierdzą, że przed zimą trzeba obcinać wszystkie pędy malin jesiennych. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.

Maliny jesienne powtarzające owocowanie. Wycinać wszystkie pędy czy zostawić je na zimę?
Czy jesienią warto ściąć wszystkie pędy malin powtarzających owocowanie? Fot. CanvaPro

Spis treści:

Maliny jesienne powtarzające owocowanie – przygotowanie do zimy

Maliny jesienne pozwalają nam na zbiór owoców od połowy lata, aż do momentu wystąpienia pierwszych przymrozków. Co ciekawe, odmiany te latem owocują na pędach dwuletnich, natomiast jesienią – na jednorocznych. Fakt ten sprawia, że są jednymi z najchętniej sadzonych w ogrodzie krzewów owocowych. Do wyboru mamy kilka odmian powtarzających owocowanie, takich jak:

  • Malina Poemat,

  • Malina Pokusa,

  • Malina Poranna Rosa,

  • Malina Polana,

  • Malina Polonez.

Niezależnie od tego, na jaką odmianę się zdecydujemy, maliny jesienne powtarzające owocowanie muszą zostać odpowiednio przygotowane do zimy. Kluczowe w ich pielęgnacji jest cięcie pędów, które decyduje o prawidłowym kwitnieniu oraz owocowaniu malin w kolejnym sezonie. Po skróceniu pędów krzewów wieloletnich nie musimy martwić się dodatkowym zabezpieczeniem roślin przed chłodem. Możemy profilaktycznie okryć przycięte maliny liśćmi, słomą lub agrowłókniną (np. w chłodnych rejonach kraju), ale nie jest to konieczne, by przetrwały zimę bez uszczerbku. W przypadku młodych krzewów, które posadziliśmy jesienią tego roku, przy pędach warto usypać zabezpieczający korzenie kopczyk z ziemi o wysokości ok. 20 cm.

Maliny odmian jesiennych możemy zbierać aż do przymrozków. Maliny odmian jesiennych możemy zbierać aż do przymrozków. Fot. CanvaPro

Przeczytaj również: Cięcie malin przed zimą. Jak i kiedy to zrobić, których malin nie obcinać?

Dlaczego trzeba obcinać wszystkie pędy malin jesiennych?

Jesienią maliny powtarzające owocowanie rodzą obfite plony. Wielu ogrodników nie wie, co zrobić z ich pędami, gdy zbiory się już zakończą. Część osób nie wycina pędów wcale, licząc na równie doskonałe owocowanie w przyszłym roku. To poważny błąd, ponieważ pozostawienie wszystkich pędów na krzewie będzie skutkowało słabym plonowaniem w następnym sezonie. Inni ogrodnicy postępują z malinami jesiennymi podobnie jak z letnimi – wycinają dwuletnie pędy, rezygnując z usuwania jednorocznych. Jak zapewnia twórca kanału Ogród na piasku na YouTube, to również nie jest dobre rozwiązanie.

Doświadczony ogrodnik zapewnia, że pozostawienie jakichkolwiek pędów na zimę osłabia rośliny, czego skutkiem jest pogorszone plonowanie jesienią i obniżenie walorów smakowych owoców. W ten sposób narazimy krzew na rozwój wielu niebezpiecznych chorób roślin. Jak twierdzi, korzystniejsze jest obcięcie wszystkich pędów malin jesiennych – zarówno jednorocznych, jak i dwuletnich. Zabieg ten ma przynieść wyłącznie korzyści:

  • zmaleje ryzyko rozwoju chorób i szkodników na krzewach malin,

  • owoce malin jesiennych nie będą robaczywe,

  • pędy malin nie zostaną uszkodzone przez mrozy,

  • nie musimy wykonywać cięcia sanitarnego wiosną,

  • możemy liczyć na wyjątkowo obfite zbiory jesienią.

W takiej sytuacji oczywiście nie możemy liczyć na podwójne owocowanie malin – zbiory odbędą się tylko jesienią, ale będą dużo bardziej satysfakcjonujące niż do tej pory. Jak podpowiada ogrodnik, jeśli chcemy cieszyć się dwukrotnym owocowaniem w ciągu jednego sezonu, posadźmy w ogrodzie dwie odmiany malin: letnie i jesienne. Kiedy i jak przycinać maliny jesienne? Zróbmy to po zbiorze owoców oraz opadnięciu liści rośliny, gdy wystąpią pierwsze przymrozki (na ogół w listopadzie). Pędy przycinamy dość radykalnie, skracając je tuż przy ziemi.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak sadzić maliny jesienne? Wybierz najlepsze odmiany i miejsce sadzenia

Pielęgnacja malin jesienią — sadzenie, nawożenie, cięcie. Naturalne opryski na maliny

Szkodniki na malinach. Po domowym oprysku z dwóch składników mszyce spadną z krzaków

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.