Spis treści:
- Dlaczego jesienne cięcie malin jest ważne?
- Jak ciąć maliny jesienią?
- Jakich malin nie przycinać jesienią?
Zbliżająca się zima to znak, że czas zająć się roślinami w ogrodzie i sadzie. Dobrze wiedzą o tym posiadacze malin jesiennych. Sprawdź, jak przyciąć krzewy, aby mogły owocować za rok.
Dlaczego jesienne cięcie malin jest ważne?
Cięcie malin powinno nastąpić po zakończonym plonowaniu. Jest ono ważne, ponieważ pozbycie się przekwitniętych pędów, wpływa na zdrowotność rośliny. Szansa, że krzewy zostaną zarażone przez choroby malin lub padną ofiarą szkodników, znacząco się zmniejsza.
Odpowiednie przycinanie, zależnie od tego, czy mamy do czynienia z malinami wiosennymi lub jesiennymi ma także znaczący wpływ na ilość owoców. Dzięki właściwej pielęgnacji może ona znacząco wzrosnąć.
Jesienne, a nawet zimowe przycinanie malin jest kluczowe dla odmian jesiennych malin. Zawiązują one owoce na pędach tegorocznych, czyli takich, które wyrastają w roku owocowania. Jeśli tego nie zrobimy, roślina całą energię skierują na rozwój istniejących już pędów i nie wytworzy nowych, na których w przyszłym roku mogłyby pojawić się owoce.
Jak ciąć maliny jesienią?
Jesienne odmiany malin bardzo prosto się przycina. Przez to, że roślina owocuje na pędach tegorocznych, możemy pozbyć się wszystkich pędów, niezależnie od tego czy owocowały w tym roku, czy nie. Wystarczy za pomocą sekatora przyciąć wszystkie odnogi rośliny na wysokości ok. 5 cm.
Maliny owocujące jesienią mogą dawać owoce nawet do końca października. Z tego powodu cięcie w wielu przypadkach można przeprowadzić dopiero na przełomie października i listopada. Można je również wykonać wczesną wiosną, zanim rozpocznie się okres wegetacji. Tak późne cięcie może jednak spowodować, że owocowanie malin mocno się opóźni.
Konieczne może być usunięcie odrostów korzeniowych. Należy je regularnie usuwać, aby nie dopuścić do nadmiernego zagęszczenia krzewów. Jeśli zauważymy blisko malin pojawiające się odrosty, wystarczy je ręcznie wyciągnąć i odciąć od rośliny matczynej sekatorem. Warto o to zadbać jesienią, ponieważ odcięte odrosty stanowią doskonałe sadzonki. Można je posadzić na nowym stanowisku i cieszyć się owocami już w przyszłym roku.
Jakich malin nie przycinać jesienią?
Jesienią należy zrezygnować z przycinania malin letnich. Pędy odmian, które owocują latem, najlepiej jest przycinać zaraz po zebraniu plonów. Owocują one na pędach zeszłorocznych, dlatego w tym przypadku nie możemy przyciąć wszystkich odnóg rośliny.
W przypadku malin letnich konieczne jest usunięcie pędów dwuletnich zaraz po owocowaniu. Pozostałe, nowe pędy rozmieszczamy równomiernie i przymocowujemy do drutów, aby zabezpieczyć je przed złamaniem.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak zabezpieczyć hortensje na zimę? Czy wszystkie hortensje trzeba zabezpieczyć i kiedy to zrobić?
Co zrobić, żeby rododendron zakwitł w przyszłym roku? Pięć ważnych zabiegów jesienią