Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Czyściec wełnisty – na słońce i suchą ziemię. Posadź w ogrodzie zamiast lub obok lawendy

Banalnie prosty w uprawie, odporny na upały i przede wszystkim niezwykle dekoracyjny. Czyściec wełnisty to roślina o bajecznym wyglądzie  jego srebrzystobiałe, częściowo zimozielone liście przypominają mięciutką w dotyku wełnę. Ozdobny gatunek doskonale sprawdza się na rabatach i skalniakach, tworząc gęsty, delikatny dywan z fioletowymi kwiatostanami. Podpowiadamy, jak uprawiać czyściec wełnisty w ogrodzie. 

Czyściec wełnisty – na słońce i suchą ziemię. Posadź w ogrodzie zamiast lub obok lawendy
Pokryte kutnerem liście czyśćca wełnistego przypominają miękką w dotyku wełnę. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Czyściec wełnisty – charakterystyka gatunku i ciekawe odmiany

Roślina ta jest wieloletnią byliną należącą do rodziny jasnowatych. Jak wygląda czyściec wełnisty (Stachys byzantina)? To niewielki gatunek – niekwitnące okazy dorastają do 20-30 cm, natomiast te w okresie kwitnienia mogą osiągnąć nawet 70 cm wysokości. Choć nie jest okazały, z pewnością przyciąga uwagę charakterystycznym pokrojem. Czyściec wełnisty silnie się rozrasta, tworząc zwarty dywan z pędów i liści. Te ostatnie są szczególnie urokliwe: szerokie, ostro zakończone, gęsto pokryte miękkim kutnerem w srebrzystym kolorze. Wyglądające niczym plusz, miękkie liście są częściowo zimozielone.

Najciekawsze odmiany Stachys byzantina

Czyściec wełnisty zazwyczaj jest uprawiany jako czysty gatunek. Na rynku spotkamy jednak również inne interesujące odmiany, które nieco różnią się między sobą wyglądem. Szczególnie ciekawe są następujące odmiany czyśćca wełnistego:

  • 'Cotton Ball' – cechą charakterystyczną tej odmiany są zwarte, kuliste kwiatostany, które przypominają zbity filc.
  • 'Big Ears' – wyróżnia się dużymi, szerokimi liśćmi.
  • 'Primrose Heron' – zachwyca szaro-zielonymi liśćmi, które jesienią przybierają żółtą barwę.

Przeczytaj również: Latria kłosowa - płonąca gwiazda w ogrodzie. Jak uprawiać latrię, by kwitła do jesieni?

Uprawa czyśćca wełnistego

  • Ziemia, stanowisko, podlewanie

Uprawa czyśćca wełnistego jest naprawdę prosta – sadzenie i dalsza pielęgnacja tego mało wymagającego gatunku nie sprawią trudności nawet początkującym ogrodnikom. Warto wybrać dla niego słoneczne stanowisko bądź takie, które znajduje się w półcieniu. Zadbajmy również o odpowiednie podłoże: suchą, przepuszczalną ziemię o odczynie zbliżonym do zasadowego.

Pamiętajmy, że gatunek ten źle znosi przesadnie wilgotną ziemię. Nadmiernie podlewany może zostać porażony przez choroby grzybowe i tracić dolne liście. Czyściec wełnisty zdecydowanie lepiej toleruje suszę, ponieważ gęsty kutner na liściach skutecznie zabezpiecza go przed utratą wody. Podlewanie rośliny ograniczmy do minimum. Warto wiedzieć, że gatunek ten w naszym klimacie jest mrozoodporny, więc nie wymaga dodatkowego okrywania na zimę. Nie musimy również martwić się o nawożenie, ponieważ czyściec wełnisty go nie potrzebuje.

  • Kwitnienie

Gatunek ten jest doceniany za piękne liście o ciekawej fakturze, jednak to niejedyny jego walor dekoracyjny. Urodziwe są również niewielkie, fioletowe kwiaty, które pojawiają się od czerwca do sierpnia. Miododajne kwiaty czyśćca wełnistego zawiązują się na wzniesionych pędach, tworząc kłosowe kwiatostany. Są one szczególnie piękne na początku okresu kwitnienia, z czasem prezentują się mniej atrakcyjnie, dlatego w szczycie sezonu warto je ściąć i np. ususzyć.

Przeczytaj również: Ukorzeniacz do roślin - działanie i zastosowanie. Jak i z czego zrobić domowy ukorzeniacz?

  • Rozmnażanie i odmładzanie

Wczesną wiosną z nasion zebranych z kwiatostanów tej rośliny można przygotować rozsadę. Po ok. 4 tygodniach wyrośnięte siewki sadzimy w wybranym miejscu, pamiętając, że czyściec wełnisty w odpowiednich warunkach może stać się ekspansywny i zdominować rośliny w swoim otoczeniu. Rozmnażanie gatunku może też odbywać się poprzez samosiew kwiatostanów, których nie zdecydujemy się ściąć. Równie łatwe jest pobranie z dorosłych okazów sadzonek wierzchołkowych, które możemy ukorzenić i zasadzić.

Jeśli zależy nam na zapierającym dech wyglądzie okazu, warto go odmładzać poprzez podział kęp. Czynność ta przeciwdziała przerzedzaniu się rośliny, sprawiając, że wygląda efektowniej. Zabiegiem pielęgnacyjnym, który warto powtarzać co 4 lata jest przycinanie pędów czyśćca wełnistego na wysokość kilku centymetrów nad podłoże. Spowoduje on wytwarzanie nowych, silnych liści i zagęści kępę.

  • Choroby i szkodniki

W sprzyjających warunkach roślina ta jest stosunkowo odporna na choroby oraz inwazję szkodników, co zawdzięcza zabezpieczającej warstwie grubego kutneru. Jednak, jak wspomnieliśmy powyżej, przesadnie podlewana jest narażona na infekcje grzybowe. Czyścowi wełnistemu zagraża przede wszystkim mączniak prawdziwy, który powoduje powstawanie na liściach białego nalotu, spowolnienie ich wzrostu, a także deformację. Mączniak prawdziwy na ogół jest łatwy w rozpoznaniu, jednak w przypadku czyśćca wełnistego zadanie to może utrudniać gęsto rosnący kutner, który zamaskuje objawy choroby. Aby uniknąć infekcji, warto ograniczyć podlewanie okazu oraz systematycznie pozbywać się z okazu podatnych na gnicie obumarłych liści.

Czyściec wełnisty – zastosowania w ogrodzie i nie tylko

To roślina dająca sobie doskonale radę w warunkach, w których inne gatunki się nie sprawdzają. Z powodzeniem wykorzystamy ją jako roślinę okrywową w rabatach, sadząc ją obok szałwii, lawendy, kocimiętki, irysów, piwonii czy czosnku ozdobnego. Gęsta darń czyśćca wełnistego pięknie się prezentuje, gdy porasta brzegi ścieżek czy powierzchnię klasycznych skalniaków. Co ciekawe, gatunek ten nadaje się do uprawy pojemnikowej, a także świetnie sprawdza się na tzw. zielonych dachach.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak uprawiać hosty, funkie w ogrodzie? Najlepsze stanowisko, gleba, zasady nawożenia. Obok czego sadzić funkie?

Katalpa - uprawa i najpiękniejsze odmiany. Gdzie w ogrodzie najlepiej posadzić katalpę?

Kojąca kocimiętka. Koty ją uwielbiają! na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.