Porady ogrodnicze

Jakie drzewa można wyciąć bez pozwolenia – przepisy 2023. Sprawdź, zanim zaczniesz prace w ogrodzie

Od tego roku zmieniły się przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych posesjach. Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji o wielkości drzew, które wymagają pozwolenia na wycięcie, pojawiły się za to inne zmiany. Dlaczego prawo wymaga zgłaszania wycinki każdego drzewa na naszych prywatnych działkach? Kiedy wystarczy poinformować urząd, a kiedy musimy czekać na zgodę?

Jakie drzewa można wyciąć bez pozwolenia – przepisy 2023. Sprawdź, zanim zaczniesz prace w ogrodzie
Sprawdź, jakie drzewa można wyciąć bez pozwolenia w 2023 roku. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Dlaczego na wycinkę drzew potrzebne jest zezwolenie?

Wycinka starych, chorych czy zbyt rozrośniętych drzew to częsty zabieg w ogrodach i na prywatnych działkach. Chociaż z pozoru może się wydawać, że to tylko zmiana estetyczna, to wycinka każdego drzewa niesie za sobą znacznie więcej konsekwencji.

Usunięcie drzewa to istotna i nieodwracalna ingerencja w ekosystem, a często także większy plan zagospodarowania przestrzeni. Z racji na swoją wielkość każde drzewo jest zwykle największym mieszkańcem danego fragmentu ziemi, a co za tym idzie, najmocniej oddziałuje na skład chemiczny gleby. Często hamuje też erozję podłoża, co na niektórych terenach może mieć trudne do przecenienia znaczenie.

Chociaż stwierdzenie, że wycinka starej topoli prowadzi do zmian społecznych, brzmi dość górnolotnie, to nie można zaprzeczyć, że niektóre drzewa na prywatnych posesjach pełnią ważne funkcje w naszym codziennym życiu. Mogą dawać cień, zapewniać stabilność gruntu na wrażliwym fragmencie terenu, albo po prostu zasłaniać elementy, które niekoniecznie chcemy podziwiać z okien.

W jaki sposób zgłosić wycinkę drzewa?

Ze względu na ilość konsekwencji wycinki drzew, każdy taki przypadek należy zgłosić do urzędu miasta lub gminy. Dane, które zbiera się w ten sposób, pozwalają lepiej planować zagospodarowanie naszej okolicy. Oprócz tego takie informacje pozwalają uzyskać bardzo szczegółowe informacje, które można wykorzystać w wielu badaniach.

Przy każdej wycince mamy obowiązek poinformować o tym stosowny urząd, jednak nie zawsze musimy uzyskać na nią zgodę.

Przeczytaj również: Wysokie kary za nielegalną wycinkę drzewa z prywatnej posesji. Co grozi za usunięcie wywrotu bez zgłoszenia?

wycinanie drzew bez pozwolenia Jakie kary za nielegalną wycinkę drzew lub usunięcie wywrotu bez zgłoszenia? Sprawdź! Fot.123RF.com

W zgłoszeniu o wycince drzewa na posesji prywatnej muszą znaleźć się poniższe informacje:

 • dane właściciela posesji i jej adres;
 • lokalizacja drzewa;
 • gatunek;
 • wiek;
 • obwód pnia na wysokości 5 i 130 cm nad ziemią.

Rzetelne dane i metodologia mogą posłużyć lepszej ocenie stanu polskiej przyrody, zmian w ekosystemach, danych dotyczących produkcji tlenu, planowaniu gospodarki drzewnej przez Lasy Państwowe itd. W tym roku zmieniły się przepisy, które mówią, o jakiej wycince wystarczy poinformować, a kiedy musimy czekać na oględziny i zgodę. Które gatunki drzew wystarczy tylko zgłosić do urzędu przed wycięciem?

Jakie drzewa można wyciąć bez pozwolenia w 2023?

Od końca stycznia 2023 dokumenty dotyczące wycinania drzew z posesji prywatnych możemy składać online. Ma to przyspieszyć czas całej procedury. Skróceniu uległ też czas, jaki ustawa daje urzędnikom na obejrzenie drzewa (z 21 do 14 dni) i ewentualne wniesienie sprzeciwu (z 14 do 7 dni).

Obecne przepisy mówią, że zgoda na wycięcie drzewa nie jest wymagana, jeżeli obwód pnia na wysokości 5 cm od ziemi nie przekracza:

 • 80 cm – dla topoli, wierzby, klonu srebrzystego i klonu jesionolistnego;
 • 65 cm – dla kasztanowca zwyczajnego, platana klonolistnego i robinii akacjowej;
 • 50 cm – dla pozostałych gatunków drzew.

Pod koniec zeszłego roku pojawiły się zapowiedzi zwiększenia limitów dla wszystkich kategorii o 20 cm, jednak, mimo że odpowiednie przepisy są gotowe, jak dotąd nie weszły w życie.

Drzewa można wycinać od 15 października do 2 lutego. W pozostałej części roku jest to zabronione ze względu na obowiązujący okres lęgowy wielu gatunków ptaków.

Jakie są konsekwencje nielegalnej wycinki drzewa?

Kara z tytułu nielegalnej wycinki drzewa może być nałożona na wszystkich, którzy:

 • zniszczyli drzewo lub krzew;
 • uszkodzili drzewo, wykonując prace w obrębie jego korony;
 • usunęli drzewo pomimo negatywnej decyzji wydanej przez urząd;
 • usunęli drzewo bez zgłoszenia tego do odpowiedniego organu.

Ile wynosi kara za nielegalną wycinkę drzewa na swojej działce? Zwykle to grzywna pieniężna w wysokości dwukrotnej wartości usunięcia drzewa zgodnie z przepisami. Kwotę, jaką należy zapłacić za wycięcie drzewa, wyznacza urząd, mnożąc liczbę centymetrów obwodu pnia na wysokości 130 cm razy stawkę opłaty określoną w oddzielnym dokumencie. Jeden centymetr brzozy do 100 cm obwodu kosztuje 25 zł. Znacznie więcej zapłacimy za wycięcie jałowca czy cisu. Jeżeli obwód drzewa wynosi więcej niż metr, to za każdy centymetr urząd naliczy 210 zł. 

Przeczytaj również:

Czy wolno palić ognisko w ogrodzie i na działce? Przeczytaj, zanim rozpalisz

Co zrobić ze ściętymi gałęziami w ogrodzie i na działce? Jak wykorzystać, gdzie wyrzucać i czy można spalić?

Mięso i cytrusy? Tego nie można wrzucać do kompostu na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jakie drzewa można wyciąć bez pozwolenia – przepisy 2023. Sprawdź, zanim zaczniesz prace w ogrodzie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.