Porady ogrodnicze

Kiedy należy wykonać aerację trawnika? Co jest lepsze: aeracja czy wertykulacja?

Nie możesz się doczekać widoku soczyście zielonego trawnika przed domem? Aby zachwycał na wiosnę, musimy o niego odpowiednio zadbać, zanim sezon na dobre się rozpocznie. Jednym z pierwszych zabiegów, które powinniśmy zrealizować, jest właściwe napowietrzenie murawy. Sprawdź, czym jest aeracja trawnika i kiedy najlepiej ją wykonać, aby dała znakomite efekty. Czy jest lepsza od wertykulacji? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Kiedy należy wykonać aerację trawnika? Co jest lepsze: aeracja czy wertykulacja?
Czas na zabiegi, które przyspieszą regenerację trawnika po zimie. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Aeracja – co to jest?

Każdy, komu zależy na pięknym i zdrowym trawniku na własnej posesji, powinien odpowiednio o niego zadbać, regularnie przeprowadzając zabiegi pielęgnacyjne. Dużo pracy przy murawie czeka nas zwłaszcza wiosną, gdy wymaga ona naszej szczególnej uwagi po zimie. Jedną z czynności, która poprawia kondycję trawnika, jest aeracja. To całkiem prosty zabieg mający na celu rozluźnienie gleby i jej właściwe napowietrzenie, co powinniśmy rozumieć jako dostarczenie tlenu do korzeni traw. Aeracja polega na wykonaniu dość głębokich, pionowych nakłuć w darni, dzięki czemu poprawia się struktura gleby.

Wszystko to sprawia, że trawa efektywniej pobiera wodę oraz składniki pokarmowe z podłoża, a jej korzenie się wzmacniają. Rozluźnienie struktury podłoża przeciwdziała zaleganiu na nim wody i tworzenia się kałuż, a wskutek tego – zmniejsza się ryzyko rozwoju chorób grzybowych na trawniku. Murawa poddana aeracji wykazuje większą odporność na działanie czynników mechanicznych, jest po prostu zdrowsza i silniejsza. Rezultatem tego zabiegu jest także ograniczenie ilości chwastów i mchu na trawniku, więc w sezonie czeka nas przy nim mniej pracy.

Do aeracji możemy wykorzystać nakładki na buty z kolcami. Do aeracji trawnika możemy wykorzystać nakładki na buty z kolcami. Fot. CanvaPro

Aeracja niewątpliwie przynosi wiele korzyści, a zrealizowanie tego zabiegu nie sprawi trudności nawet tym osobom, które będą napowietrzać murawę pierwszy raz. Czym powinno się wykonać aerację trawnika? Do jej przeprowadzenia potrzebujemy ręcznego wałka lub nakładek na buty z kolcami. Możemy skorzystać również z aeratora mechanicznego, spalinowego bądź elektrycznego. Jeśli jednak nie mamy żadnego z tych narzędzi, wykorzystajmy zwykłe widły.

Przeczytaj również: Najważniejsze cięcie porzeczek czarnych i kolorowych. Trzeba z nim zdążyć przed wiosną

Jak przeprowadzić aerację trawnika? Oto krótka instrukcja krok po kroku:

  1. Z murawy usuwamy opadłe liście, kamienie, gałęzie i wszelkie odpadki;

  2. Jeśli trawa jest wysoka, kosimy ją do ok. 3 cm. Skracanie murawy nie jest konieczne, jeśli aerację wykonujemy po zimie;

  3. Równomiernie podlewamy trawnik, starając się jednak, aby go nie przelać i nie stworzyć kałuż. Namoczona darń i gleba będą łatwiejsze w nakłuwaniu;

  4. Przystępujemy do właściwej aeracji, czyli nakłuwania trawnika za pomocą dostępnego narzędzia. Robimy to w taki sposób, aby zachować równe odstępy między dziurami – powinny znajdować się od 10 do 15 cm od siebie. Otwory wykonujemy w jednym kierunku. Jak głębokie powinny być nakłucia? W przypadku młodych trawników (dwu- lub trzyletnich) mogą mieć 3-4 cm głębokości. Starsza albo silnie żółknąca murawa wymaga aeracji wgłębnej, gdzie otwory powinny mieć 6-10 cm głębokości;

  5. W przypadku murawy w kiepskiej kondycji, po aeracji warto dosiać trawę;

  6. Po zabiegu napowietrzania możemy przeprowadzić dodatkowo piaskowanie trawnika. Polega ono na równomiernym posypaniu murawy piaskiem (0,1 m3 piasku na każde 100 m2 powierzchni). Po co je wykonywać? W ten sposób zagwarantujemy lepsze wnikanie wody w glebę i dostęp powietrza do korzeni traw. Piaskowanie warto wykonać w przypadku aeracji trawnika na ciężkiej glebie.

W przypadku dużych trawników najlepiej sprawdzą się aeratory mechaniczne. W przypadku dużych trawników najlepiej sprawdzą się aeratory mechaniczne. Fot. CanvaPro

Kiedy należy wykonać aerację trawnika?

Aeracja to zabieg, który warto powtarzać w trakcie sezonu. Dla najlepszych efektów powinniśmy ją wykonać co najmniej dwa razy do roku: wiosną i późnym latem. Jeśli chcemy, zabieg możemy przeprowadzić raz jeszcze jesienią. Szczególnie ważne jest przeprowadzenie go wczesną wiosną, aby przyspieszyć regenerację murawy po zimie.

Istotne jest, aby dopasować odpowiedni termin aeracji do panujących warunków atmosferycznych. Z zabiegiem musimy się wstrzymać w trakcie silnych opadów deszczu, ponieważ darń i gleba będą zbyt wilgotne. Niewskazane jest również wykonywanie aeracji w trakcie długotrwałej suszy, chyba że uda nam się odpowiednio podlać trawnik i zmiękczyć podłoże.

Wertykulacja pomaga w pozbyciu się filcu z murawy. Wertykulacja pomaga w pozbyciu się filcu z murawy. Fot. CanvaPro

Aeracja czy wertykulacja trawnika – co jest lepsze?

Omawiając zabieg aeracji, trudno nie wspomnieć o wertykulacji trawnika. Również służy ona napowietrzeniu gleby oraz zagwarantowaniu odpowiedniego przepływu wody i składników pokarmowych do korzeni traw. Jej dodatkowym celem jest pozbycie się z trawnika starej darni, która przypomina filc. Różnicą jest również sposób wykonania wertykulacji. Polega na bardzo płytkim nacinaniu darni oraz gleby – głębokość pionowych nacięć wynosi zazwyczaj od 1 do 2 cm.

Wertykulacja, podobnie jak aeracja, powinna zostać wykonana wczesną wiosną, dzięki czemu murawa zostanie pobudzona do szybszej regeneracji po zimie. Warto ją powtórzyć w sezonie, jeśli na naszym trawniku zgromadzi się warstwa filcu. W takim przypadku wertykulację realizujemy również późną jesienią. Zastanawiasz się, czy zabieg ten jest lepszy od aeracji? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ są to dwa zupełnie różne zabiegi i wszystko zależy od trawnika.

Warto mieć świadomość, że nakłuwanie jest łagodniejszym zabiegiem niż nacinanie darni, dlatego aerację możemy wykonać już w kolejnym roku od momentu założenia trawnika. W przypadku wertykulacji musimy poczekać, aż trawa będzie miała minimum 2-3 lata, gdyż zabieg dla słabo ukorzenionej, jednorocznej murawy mógłby okazać się zbyt radykalny. Również z tego powodu aerację możemy realizować częściej. Jeśli chcemy wykonać oba te zabiegi w ciągu jednego dnia, zacznijmy od wertykulacji.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Pomidory odporne na zarazę ziemniaczaną. Wybierz te odmiany

Sprawdzona metoda wysiewu ogórków. Nasiona wykiełkują szybciej, a plony będą bardziej obfite

Żywopłot bez czekania. Sadzenie żywopłotów z modułów, jakie rośliny wybrać?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.