Porady ogrodnicze

Jak uprawiać sałatę w ogrodzie i na działce? Dokarmiaj regularnie, główki będą pełne liści

Sałata to wyjątkowo wdzięczne warzywo do uprawy. Poradzi z nią sobie nawet początkujący ogrodnik. Wystarczy zadbać o kilka drobnych szczegółów, aby rosła szybko i bujnie. Dowiedz się, jak sadzić sałatę i czym ją nawozić, aby dała bogate plony. 

Jak uprawiać sałatę w ogrodzie i na działce? Dokarmiaj regularnie, główki będą pełne liści
W uprawie sałaty bardzo ważne regularne odchwaszczanie, szczególnie na początku rozwoju rośliny. Fot.123RF.com

Spis treści:

Sałata to uniwersalne warzywo, którego uprawa jest stosunkowo prosta. Sprawdź, jaki rodzaj sałaty możesz posadzić w swoim ogródku. Czy wiesz, jak to zrobić?

Jakie są odmiany sałaty?

  • Sałata masłowa

To najpopularniejszy rodzaj sałaty. Zna go każdy. Charakteryzuje się miękkimi liśćmi i lekko słodkim smakiem. Ma mnóstwo witamin i mikroelementów. Jej minusem jest to, że po zerwaniu bardzo szybko więdnie. Przez swoje właściwości antyoksydacyjne, może zwolnić proces starzenia się organizmu.

  • Sałata pekińska

Popularny rodzaj sałaty, szczególnie w kuchni azjatyckiej. Można ją jeść na zimno oraz dodawać do dań na ciepło. Pasuje do każdego sosu i dresingu, a jej delikatny smak podbije kubki smakowe nawet najbardziej wybrednych smakoszy.

  • Sałata lodowa

Sałata lodowa to jedna z najbardziej wytrzymałych gatunków sałat. Po zerwaniu można ją przechowywać przez długi czas. Z powodu jej kruchości oraz chrupania przy jedzeniu, nadano jej taką nazwę. Jest źródłem antyoksydantów, podobnie jak sałata masłowa. Szczególnie często używana jest jako dodatek do sałatek.

  • Sałata dębolistna

Sałata dębolistna ma liście, która są wyjątkowo podobne do liści dębu. Cieszy oko intensywnym czerwono-bordowym kolorem. Jest bardzo cenna dla naszego organizmu, ponieważ zawiera dużą ilość chlorofilu i przeciwutleniaczy. Ma ciekawy smak i doskonale pasuje do wielu dań. Dodatkowo ma wartości ozdobne.

  • Roszponka

To sałata o wyjątkowo delikatnym smaku. Ma ciekawy wygląd i jest uniwersalnym gatunkiem sałaty, który pasuje do każdej potrawy. Zawiera dużo cennych składników odżywczych. Warto urozmaicić nią swoją dietę.

  • Rukola

To warzywo z rodziny kapustnych. Pomimo to przypomina swoją strukturą i wyglądem sałatę. Ma ostry, pikantny smak, który nie zasmakuje każdemu. Jest bardzo bogata w składniki odżywcze. Przez to ma działanie antynowotworowe. Jest polecana przez dietetyków. Może dodać wiele wartości do naszej diety.

Przeczytaj również: Te warzywa rosną błyskawicznie! Jak uprawiać wiosną nowalijki na balkonie?

Jak uprawiać sałatę?

Sałata to warzywo jednoroczne, które jest bardzo proste w uprawie. Najlepiej rośnie na glebach próchniczych i piaszczysto-gliniastych. Warzywo lubi lekką glebę, lekko przepuszczalną. Aby zapewnić jej optymalne warunki do rozwoju, warto zadbać o odpowiednie spulchnienie podłoża. Sprawia to, że sałata rośnie szybciej. Pierwszy raz można wykonać ten zabieg po posadzeniu rozsady.

Sałata lubi wilgotne podłoże. Należy ją regularnie podlewać szczególnie w okresie letnim. Pamiętajmy, że zbyt wilgotna gleba może przyczynić się do gnicia rośliny. Dlatego należy podlewać ją rozsądnie.

Sałata lubi dość wysokie temperatury w obrębie 15-20 st. C. Z tego powodu doskonale do jej uprawy sprawdzi się szklarnia lub foliowy tunel. Dodatkowo uchroni roślinę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, jak opady deszczu lub gradu, które mogłyby uszkodzić delikatne liście warzywa.

sałata W uprawie sałaty bardzo ważne regularne odchwaszczanie. Fot.123RF.com

W uprawie sałaty bardzo ważne regularne odchwaszczanie, szczególnie na początku rozwoju rośliny. Czynność uchroni ją przed szkodnikami oraz pozwoli na prawidłowy rozwój. Kiedy sałata będzie odpowiednio duża, sama poradzi sobie ze zwalczaniem chwastów.

Sałatę należy także nawozić. Nie jest to jednak konieczne zbyt często. Roślina nie ma dużych wymagań pokarmowych, przez co zbyt częste dostarczanie jej składników odżywczych może jej zaszkodzić. Wystarczy raz na jakiś czas podlać je płynnym nawozem wieloskładnikowym. Więcej uwagi warto poświęcić na spulchnienie gleby.

Przeczytaj również: Ściółkowanie warzyw. Czym i jak ściółkować - ogrodnicy polecają najlepsze sposoby

Kiedy i jak sadzić sałatę?

Uprawę sałaty można rozpocząć na dwa sposoby.

Pierwszy z nich to siew. Nasiona umieszcza się w bezpośrednio w wilgotnej glebie na głębokość ok. 1 cm. Należy zachować między nimi 20-centymetrowe odstępy. Nasiona można siać, dopiero kiedy temperatura gleby jest wyższa niż 12 st. C. To oznacza, że z siewem należy wstrzymać się do drugiej połowy maja.

Drugim sposobem jest sadzenie sałat z rozsady. Nasiona umieszczamy w donicach, które powinny być wypełnione wilgotną i bogatą w składniki odżywcze glebą o odczynie obojętnym. Aby uzyskać próchnicze podłoże, można zmieszać ziemię z gliną, obornikiem lub torfem ogrodniczym. Doniczki z rozsadą należy przechowywać w pomieszczeniu o sprzyjającej roślinom temperaturze. Można je także umieścić w szklarni lub okryć folią. Plusem tej metody jest to, że szybciej otrzymamy zbiory niż w przypadku wysiewania roślin bezpośrednio do gruntu.

Nasiona do rozsad można już siać w połowie lutego. Warto wtedy użyć specjalnych skrzynek wysiewnych. Należy zadbać o to, aby sadzonki miały odpowiednio dużo światła. W gruncie można je umieścić już na przełomie marca i kwietnia.

Sałatę można wysiewać przez cały rok oprócz lata. Zbyt gorące temperatury mogą przyczynić się do tego, że nasiona się nie przyjmą.

Przeczytaj również: Jak i kiedy siać sałatę? Uprawa sałaty krok po korku - najlepszy sposób na siew sałaty

Kiedy można zbierać sałatę?

Sałata daje bardzo szybko plony. Już po kilku tygodniach możemy liczyć na pierwsze listki, które są mniejsze, ale równie smaczne. Dojrzałą sałatę można zarówno ściąć w całości, tuż nad powierzchnią, jak i zrywać jej pojedyncze listki. Z czasem sałata traci na smaku. Dlatego nie warto zbyt długo zwlekać z jej zbiorem.

Przy uprawie sałaty należy bardzo uważać na szkodniki. Listki warzywa są wyjątkowo smakowite dla mszyc. Spowalniają one wzrost rośliny oraz wpływają na ich deformację. Można uchronić roślinę przed szkodnikami za pomocą regularnego odchwaszczania oraz ekologicznych oprysków.

Sałata jest także zagrożona przez ślimaki, które bardzo lubią ją podjadać, szczególnie w nocy. Można się przed nimi chronić za pomocą pułapek oraz chemicznych preparatów.

Należy także uważać na rolnice, drutowce oraz błyszczyki jarzynówki. Można się ich pozbyć za pomocą specjalnych preparatów. Jeśli zamierzamy ich użyć, pamiętajmy o dokładnym umyciu warzywa przed spożyciem.

Przeczytaj również: Katalpa - uprawa i najpiękniejsze odmiany. Gdzie w ogrodzie najlepiej posadzić katalpę?

"Rolnicy": Jak wygląda sadzenie kapusty za pomocą maszyn? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.