Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak i kiedy siać sałatę? Uprawa sałaty krok po korku - najlepszy sposób na siew sałaty

Sałata to mało wymagająca roślina, którą można uprawiać w ogródku warzywnym, ale też w skrzynce na balkonie. Sprawdźcie, kiedy wysiać sałatę i jak ją pielęgnować, by cieszyć się jej smakiem.

Jak i kiedy siać sałatę? Uprawa sałaty krok po korku - najlepszy sposób na siew sałaty
Wyjaśniamy, kiedy siać i jak uprawiać sałatę. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Kiedy i jak siać sałatę?

Sałata uznawana jest za niskokaloryczne warzywo, które dostarcza sporych dawek błonnika, beta-karotenu, witamin C, A, B, K, E, a także potasu, manganu, fosforu oraz cynku. Latem świeże liście sałaty są znakomitym dodatkiem do różnego rodzaju sałatek czy kanapek. Dlatego warto pokusić się o samodzielne wyhodowanie sałaty, zwłaszcza dlatego, że uprawa sałaty jest możliwa nie tylko w gruncie, ale także w donicach. Jeśli więc chcesz stworzyć mały ogródek warzywny na swoim balkonie, to śmiało możesz również wysiać sałatę.

Istnieją dwie metody wysiewu sałaty:

  • wysiew na rozsadę,
  • wysiew prosto do gruntu.

Wysiew sałaty na rozsadę

Z rozsady można uprawiać sałatę głowiastą i rzymską. Wysiewanie nasion sałaty na rozsadę można rozpocząć już w połowie lutego. Natomiast istnieją odmiany o różnym okresie wegetacji, dlatego termin ich wysiewu powinien być dostosowany do zaleceń producentów. Nasiona należy wysiewać do skrzynek wypełnionych odkwaszonym podłożem niezbyt gęsto (w rozstawie 5x5 cm), następnie przysypać cienką warstwą ziemi i obficie podlać. Tak jak w przypadku rozsad innych warzyw np. ogórków czy pomidorów, pojemniki umieszczamy w jasnym i ciepłym miejscu oraz regularnie podlewamy. Gdy siewki wytworzą 2-3 listki będzie można przepikować je do większych doniczek oraz w dalszym ciągu regularnie podlewać.

Na przełomie marca i kwietnia młode sadzonki można przesadzić do gruntu (po uprzednim zahartowaniu), jednak wymagane będzie okrycie ich agrowłókniną, która ochroni sałatę przed wiosennymi przymrozkami. Sałatę masłową i rzymską należy sadzić w rozstawie około 20 na 30 cm, a sałatę kruchą w nieco większych odstępach — około 30 na 40 cm.

Wysiew sałaty prosto do gruntu

Sałatę liściową wysiewa się najczęściej wprost do gruntu. Wysiew na grządkę wiosennych odmian najlepiej przeprowadzić od połowy kwietnia do połowy maja. Ta odmiana sałaty dobrze znosi wiosenne przymrozki, więc nie musimy obawiać się wiosennych przymrozków. Z kolei wysiew odpornych na upały letnich odmian sałaty należy przeprowadzić od połowy maja do połowy lipca, a wysiew odmian zimowych — od połowy lipca do września.

Najlepszy sposób na siew sałaty do gruntu polega na przygotowaniu płytkich rzędów. Nasiona należy umieszczać w odległościach 3-5 cm, a odstęp pomiędzy rowkami powinien wynosić 25-30 cm. Na koniec należy lekko przysypać nasiona ziemią, delikatnie ugnieść oraz obficie podlać.

Uprawa sałaty nie jest wcale skomplikowana. Fot. 123RF.com

Jak pielęgnować sałatę?

Sałata nie ma dużych wymagań związanych z uprawą. Na polach najlepiej rośnie w glebach gliniasto-piaszczystych, żyznych i próchniczych, które szybko nagrzewają się wiosną. W uprawie pojemnikowej z kolei dobrze sprawdzi się uniwersalne podłoże do uprawy warzyw. Sałata może rosnąć w nasłonecznionych, jak i półcienistych stanowiskach. Trzeba jednak odpowiednio dobrać odmianę do terminu siewu i długości dnia. Gdy posadzimy wiosenną odmianę zbyt późno, to zamiast główki liściowej może wytworzyć niepożądane kwiatostany.

W uprawia sałaty bardzo ważne jest podlewanie. Podłoże, w którym rośnie sałata powinno być stale wilgotne, jednak nie nadmiernie przelane. Zbyt sucha ziemia powoduje gorzknienie liści, natomiast nadmiar wody może sprawić, że sałata szybko zgnije.

Uprawiając sałatę na grządce pamiętajmy też o częstym plewieniu i regularnym wyrywaniu chwastów, tak by nie zagłuszyły wzrostu naszych sadzonek.

Przeczytaj również:

Rzodkiewka - uprawa w ogrodzie. Jak i kiedy siać rzodkiewkę, zasady pielęgnacji

Kiedy siać koper ogrodowy? Uprawa, zbiór i suszenie kopru

Wiosna na balkonie i w ogrodzie. Ostatni moment na sadzenie tych roślin na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.