Porady ogrodnicze

Dlaczego wisteria nie chce kwitnąć? Ten błąd popełniłeś jesienią

Wyobraź sobie pnącze, które tworzy długie, zwisające niebiesko-fioletowe kwiaty o przepięknym zapachu. Pięknie wyglądałoby na altanie lub przy wejściu do ogrodu, prawda? Taki efekt uzyskasz, jeśli posadzisz wisterię vel glicynię.  To imponujące pnącze, które może przyrastać nawet do 2 metrów rocznie! Jednak czasami zdarza się, że nie kwitnie. Co wówczas robić? Jak dbać o wisterię? Sprawdź!

Dlaczego wisteria nie chce kwitnąć? Ten błąd popełniłeś jesienią
Podstawowym błędem, przez który glicynia nie kwitnie, jest przycinanie jej jesienią. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Wisteria (glicynia) pochodzi z rodziny bobowatych, czyli jest m.in. siostrą groszku czy fasoli. Łączą je bardzo podobne kwiaty oraz zdolność czepiania się lub owijania się wokół podpór. Dzięki temu mogą być z powodzeniem wykorzystywane jako kwitnąca alternatywa dla bluszczu czy winorośli.

W Polsce wisteria jest nieco inwazyjna ze względu na szybkie tempo rozwoju. Dlatego należy uważać na nią zwłaszcza w małych ogrodach. Jeśli pozwolisz jej beztrosko rosnąć, zdominuje całą przestrzeń!

Wisteria — odmiany

Wyróżnia się cztery odmiany wisterii, jednak tylko dwie z nich są szczególnie popularne. Są to:

 • glicynia japońska, łac. wisteria floribunda — jest dość odporna na przemarzanie. Zawiązuje pąki kwiatowe jesienią i kwitnie w maju. Ma luźne i rzadko rozstawione kwiatostany;
 • glicynia chińska, łac. wisteria sinensis — jest mniej odporna na niskie temperatury. Również tworzy pąki kwiatowe jesienią, aby pokazać swoje piękno w maju. Jednak jej kwiaty są krótsze i gęste. Ponadto pojawiają się o 1-2 lata wcześniej niż u glicynii japońskiej.

glicynia odmiany Spośród kilku gatunków wisterii w naszym kraju uprawiana jest najczęściej glicynia chińska. Fot.pixabay.com

Wisteria — zasady uprawy

Wisteria jest dość prosta w uprawie. Jednak, żeby zdrowo rosła, trzeba pamiętać o kilku zasadach.

 • Sadź ją przy solidnych podporach — najlepsze będą drewniane pergole z grubych kantówek. Gałęzie glicynii w okresie kwitnienia mogą ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów!
 • Zadbaj o luźne podłoże od pH od obojętnego do lekko kwaśnego — w zbyt zbitej ziemi, wisteria zgnije.
 • Glicynia uwielbia słońce, dlatego należy ją sadzić w miejscu, do którego dociera światło przez min. 6 godzin dziennie — w cieniu nie będzie kwitła!
 • Wisteria kwitnie w maju i czerwcu, ale pąki zawiązuje jesienią. Dlatego nie należy jej przycinać pod koniec roku ani wczesną wiosną.
 • Glicynię należy podlewać intensywnie jesienią, aby wzmocniła się przed zimą.
 • Pnącze najlepiej dokarmiać naturalnymi nawozami, np. kompostem czy obornikiem. Można wiosną dać preparat azotowy, który pobudzi ją do rozwoju kwiatów.
 • Wisterię należy przycinać po 2-3 latach po posadzeniu. Najlepiej zrobić to w lipcu skracając pędy o połowę i pozostawiając na nich 4-5 liści. Jesienią i wczesną wiosną można usuwać martwe oraz chore pędy.
 • Najłatwiej jest rozmnażać glicynię wegetatywnie, czyli przez sadzonkowanie.
 • Wisteria może paść ofiarą przędziorków, które wysysają soki. W rezultacie liście stają się szare i suche. Może na niego pomóc oprysk preparatami owadobójczymi. Wśród częstych chorób glicynii można wymienić plamistość liści i werticiliozę. Należy wtedy zastosować oprysk przeciw grzybom. Im szybciej tym większe szanse na uratowanie rośliny.

Przeczytaj również: Drzewo tlenowe - szybko rośnie i błyskawicznie pochłania dwutlenek węgla. Uprawa, sadzenie, przycinanie Oxytree

Dlaczego wisteria nie chce kwitnąć?

Podstawowym błędem, przez który glicynia nie kwitnie, jest przycinanie jej jesienią. W ten sposób pozbawiasz ją pąków kwiatowych, więc to normalne, że się nie pojawiają wiosną.

Wśród innych przyczyn braku kwitnienia można wymienić:

 • zbyt niskie temperatury zimą — mogą doprowadzić do uszkodzenia pąków, przez co wiosną opadają zamiast rozkwitać;
 • brak cięcia po kwitnieniu — pozostawienie wszystkich pędów prowadzi do osłabienia rośliny;
 • niewłaściwe stanowisko — jeśli posadzisz glicynię w cieniu, przestanie kwitnąć;
 • błędy w uprawie — nadmiar wody czy przenawożenie mogą doprowadzić do uszkodzenia systemu korzeniowego. Przez to roślina nie ma siły, aby kwitnąć.

Ponadto należy dać wisterii czas. Zazwyczaj zakwita ona dopiero po 3 latach od posadzenia.

Czego nie lubi wisteria?

Wisteria szczególnie nie lubi gliniastego, mokrego podłoża. W takich warunkach szybko zaczyna gnić, chorować i obumierać. Jeśli chcesz, żeby dobrze się rozwijała, zadbaj o glebę np. mieszając ją z kompostem. Dobrze mogą się sprawdzić także drobne kamyczki.

Ponadto glicynia nie lubi:

 • gdy się ją zaniedbuje. Należy ją regularnie przycinać, aby mogła rozwijać silne pędy. Trzeba także usuwać wszystkie suche pędy, aby nie stały się miejscem rozwoju chorób czy siedliskiem szkodników;

 • braku podpory. Jej pędy muszą się po czymś piąć, aby wypuściły piękne kwiaty. Dlatego należy zapewnić wisterii solidną pergolę. Możesz ją posadzić także przy drewnianej kratce np. na ścianie domu lub altany. Jednak pamiętaj, że jej silne pędy mogą uszkodzić rynnę i przebić podbitkę. Ponadto mogą nadmiernie obciążyć dach, przez co np. lekka altanka się zawali;

 • anomalii pogodowych. Częste zmiany temperatur mogą doprowadzić do przemarzania młodych pędów;

 • nadmiernej ekspozycji na zimno. Choć wisteria jest odporna na niskie temperatury, nie oznacza to, że nie może przemarznąć. Ryzyko, że glicynia nie przetrwa zimy jest dość duże, zwłaszcza jeśli roślina jest młoda. Dlatego przez kilka lat po posadzeniu należy ją osłaniać, np. zimową agrowłókniną. Ponadto zadbaj o grubą warstwę ściółki, która zabezpieczy bryłę korzeniową przed nadmiernym wysychaniem i działaniem zimna.

Pamiętaj również, że wisteria nie przepada za zasadowym podłożem. Dlatego do jej ściółkowania warto wykorzystać np. korę drzew iglastych, która delikatnie zakwasi glebę.

WISTERIA Podstawowym błędem, przez który glicynia nie kwitnie, jest przycinanie jej jesienią. Fot.123RF.com

Co zrobić, żeby wisteria zakwitła — domowe sposoby

Chcesz pobudzić wisterię do kwitnienia, ale nie zamierzasz używać mineralnych nawozów z azotem? Na szczęście są inne, domowe sposoby. Poznaj je!

 • Poprzecinaj korzenie w odległości od ok. 60 cm do 2 m od głównego pędu na głębokość ok. 30 cm. Najłatwiej zrobić to, wbijając ostry szpadel wokół wisterii. Tego typu uszkodzenia nie zniszczą bryły korzeniowej, ale sprawią, że glicynia zacznie się bronić przed obumieraniem. W tym celu zacznie wypuszczać kwiaty, aby wytworzyć owoce i przedłużyć gatunek.

 • Przesadź wisterię w słoneczne miejsce. Najlepiej zrobić to na przełomie marca i kwietnia, gdy ziemia stanie się miękka. Dobrym wyborem będą także październik i listopad. Przesadzanie na jesień ma tę zaletę, że roślina zdąży się ukorzenić, zanim będzie musiała wypuszczać liście. Dzięki temu ma większe szanse na przetrwanie.
 • Dokarm podłoże wokół glicynii. W tym celu użyj bydlęcego obornika przekompostowanego. Ma zrównoważoną ilość azotu, dzięki czemu nie ma ryzyka, że przekarmisz roślinę.

 • Prowadź pędy wisterii poziomo, ponieważ to sprzyja zawiązywaniu pąków. W tym celu najlepiej przywiązywać gałęzie do pergoli, aby rosły w pożądanym kierunku. Dobrym pomysłem jest także poprowadzenie pędów na poziomej konstrukcji tak, aby stworzyła dach np. nad ścieżką do ogrodu. Efekt będzie imponujący wiosną!

Przeczytaj również: 

Wieloletnie rośliny pnące do altan i pergoli. Przedstawiamy najpopularniejsze gatunki

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Dlaczego wisteria nie chce kwitnąć? Ten błąd popełniłeś jesienią"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.