Porady ogrodnicze

Wiosenne cięcie berberysów. Jak i kiedy najlepiej to zrobić?

Berberys, znany również jako Berberis vulgaris lub kwaśnica pospolita, to kolczasty krzew z rodziny berberysowatych. Wyróżnia się żółtymi kwiatami, które kwitną w maju i czerwcu oraz czerwonymi owocami, które są jadalne, ale mają cierpki smak. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu lub w półcieniu Przycinanie berberysów to ważny element pielęgnacji tych rośliny, który wpływa na ich zdrowie, wygląd oraz obfitość kwitnienia i owocowania. Podpowiadamy, kiedy i jak wykonać ten zabieg.

Wiosenne cięcie berberysów. Jak i kiedy najlepiej to zrobić?
Przycinanie berberysów jest prostym, ale ważnym zabiegiem, który pomaga utrzymać krzewy w dobrej kondycji. Fot.maykal/123RF

Spis treści

Po co przycinać berberysy?

Przycinanie berberysów pobudza krzewy do wytwarzania nowych, silnych pędów, a to sprawia, że roślina jest lepiej zagęszczona i bujniej wzrasta. Pozwala ono również na nadawanie oraz utrzymywanie odpowiedniego kształtu krzewu. Jest to szczególnie ważne zarówno w przypadku żywopłotów, jak i formowanych kompozycji ogrodowych.

Regularne przycinanie wpływa także na zdrowie roślin. Usuwając stare, uszkodzone lub chorowite gałęzie, zapobiegamy rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Dodatkowo poprawiamy także cyrkulację powietrza wewnątrz krzewu. Warto pamiętać, że wykonując cięcie po kwitnieniu, umożliwiamy rozwój nowych pędów, które w kolejnym sezonie wytworzą kwiaty i owoce.

W przypadku odmian berberysów o barwnych liściach przycinanie może przyczynić się do intensywniejszego i bardziej jednolitego zabarwienia liści w sezonie wegetacyjnym. Berberys jest rośliną kolczastą, dlaczego cięcie pomaga kontrolować rozmiar cierni i zapobiegać przypadkowemu ukłuciu, zwłaszcza jeśli krzew rośnie w miejscach często uczęszczanych przez ludzi i zwierzęta.

Kiedy najlepiej przycinać berberysy?

Najlepszy moment do przycinania berberysów to późna wiosna lub wczesne lato (czerwiec). Jednak dokładny termin jest uzależniony od rodzaju roślin oraz rodzaju cięcia, które zamierzamy wykonać. Wszystkie berberysy możemy formować w ten sam sposób.

Zobacz również: Domowy nawóz do sadzonek pelargonii. Zacznij podlewać od kwietnia, kwiatów będzie zatrzęsienie

Berberysy zrzucające liście na zimę, czyli np. berberys Thunberga i berberys ottawski przycinamy późną zimą lub wczesną wiosną przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego. Wówczas krzew wytworzy nowe pędy i zachowa swój kształt. Jeśli formujemy żywopłot z berberysów, cięcie należy wykonać po kwitnieniu, a następnie powtórzyć je w lipcu oraz w sierpniu.

Berberysy wiecznie zielone, takie jak berberys Juliany czy berberys bukszpanolistny, to gatunki, które najlepiej przycinać wczesnym latem. Pozwala to na zagęszczenie krzewu i stymuluje wzrost nowych pędów.

Wiosenne cięcie berberysów

Wiosna to czas odnowy w przyrodzie, a dla berberysów jest to okres, kiedy właściwe przycinanie może wpłynąć na ich zdrowie i urodę przez resztę roku. To właśnie wiosną, po ostatnich przymrozkach, ogrodnicy sięgają po sekatory, by nadać tym krzewom pożądany kształt, usunąć uszkodzone gałęzie i pobudzić je do wzrostu. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci odpowiednio przycinać te krzewy:

  • cięcie formujące berberysów: w pierwszym sezonie po zasadzeniu krzewu, pędy przycinamy do dwóch trzecich ich długości, aby roślina mogła zacząć się rozkrzewiać. Warto również przyciąć słabe lub uszkodzone przyrosty;

  • cięcie zasadnicze berberysów: regularne coroczne przycinanie polega na usuwaniu starych pędów, co sprzyja rozwojowi nowych, obficie zakwitających pędów. Rośliny o pstrym lub purpurowym zabarwieniu łatwiej się po nim zabarwiają. Już po dwóch tygodniach od cięcia możemy dostrzec piękne, kolorowe pędy.

  • cięcie odmładzające berberysów: tym krzewom często zdarza się tworzyć zbite kępy gałęzi. Wewnętrzne gałęzie zrzucają liście z powodu braku dostępu do światła. Roślina rozwija się wówczas tylko na zewnętrznych pędach. Przycinanie odmładzające berberysów warto wykonać wczesnym latem. Wycinamy najstarsze pędy i te rosnące do wewnątrz krzewu, a pozostałe skracamy na wysokość 30-50 cm od ziemi.

berberys Przycinanie berberysów pobudza krzewy do wytwarzania nowych, silnych pędów, a to sprawia, że roślina jest lepiej zagęszczona i bujniej wzrasta. Fot.CanvaPro

Jak przycinać berberysy?

Pamiętaj, aby podczas przycinania berberysów używać ostrych i czystych narzędzi, które pozwolą uniknąć uszkodzenia roślin. Zawsze przycinaj nad zewnętrznym pąkiem, kierując wzrost pędu na zewnątrz krzewu. W trakcie wykonywania cięcia odmładzającego usuwaj najstarsze i najgrubsze pędy, a pozostałe skróć do ok. 30-50 cm od ziemi. Podczas wykonywania tego zabiegu, należy zabezpieczyć ręce przed cierniami, używając skórzanych rękawic.

Przycinanie berberysów jest prostym, ale ważnym zabiegiem, który pomaga utrzymać krzewy w dobrej kondycji i nadawać im estetycznego wyglądu. Regularna pielęgnacja zapewni, że twoje berberysy będą kwitnąć i owocować przez wiele lat.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Nawóz i oprysk z aloesu. Niezastąpiony wzmacniacz w uprawie ogórków i pomidorów

Ta roślina jest nielegalna i bardzo inwazyjna. Potrafi przebić się nawet przez beton

Niezastąpiona w ogrodzie na wiosnę. Robimy osłony z agrowłókniny w warzywniaku

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.