Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Ściółkowanie słomą – jak to dobrze robić? Zalety i wady ściółkowania słomą

Ściółkowanie słomą to istotny zabieg pielęgnacyjny, praktykowany w wielu ogrodach. Słomą można okrywać ziemię wokół drzew, krzewów, roślin ozdobnych i warzyw. Jakie zalety, a jakie wady ma podobne rozwiązanie? Jak ściółkować słomą rośliny?

Ściółkowanie słomą – jak to dobrze robić? Zalety i wady ściółkowania słomą
Słoma w ogrodzie może posłużyć do okrycia wielu różnych roślin. Fot.123RF.com

Spis treści:

Ściółkowanie słomą – informacje

Ściółkowanie słomą to zabieg dosyć popularny, który doskonale pozwala ograniczyć rozwój chwastów. Dzięki niemu podlewanie warzyw może zostać ograniczone, gdyż gleba wolniej wysycha. Kolejnym plusem jest fakt, iż podłoże szybciej się nagrzewa, a okryte słomą warzywa, ścielące się po ziemi, są mniej narażone na choroby grzybowe. Ściółkowanie słomą przynosi liczne korzyści. To istotny zabieg pielęgnacyjny, który warto przeprowadzać w każdym roku. Wierzchnią warstwę podłoża przykrywa się wówczas słomą, co poprawia też estetykę ogrodu. Wyściółkowane grządki wyglądają bowiem na bardziej zadbane.

Do ściółkowania nadaje się każdy rodzaj słomy – zarówno z żyta, pszenicy, pszenżyta, jak i owsa czy jęczmienia. Najlepiej jednak, by nie było w niej nasion zbóż, ponieważ oczywiście istnieje ryzyko, że wzejdą. Lepiej nie używać słomy kukurydzianej, ponieważ jest za gruba. Co jeszcze jest istotne? Słomy nie trzeba ciąć i rozdrabniać przed ułożeniem na ziemi. Wystarczy jedynie pozginać źdźbła, by idealnie nadawała się do użycia.

Jakie rośliny można ściółkować słomą?

Słoma w ogrodzie może posłużyć do okrycia wielu różnych roślin. Można nią okrywać na zimę bardziej wrażliwe gatunki drzew i krzewów. Nadaje się do tego idealnie, ponieważ przepuszcza powietrze i nie chłonie wilgoci. Można nią okrywać pnie drzew owocowych i ozdobnych, ale też rośliny uprawiane w donicach na balkonie czy na tarasie. Doskonale ochroni różnego rodzaju krzewy – na przykład rododendrony – przed wiatrem. Osłoni też podłoże krzewów owocujących, jak na przykład borówki, porzeczki, aronii czy agrestu.

Słomą warto okrywać także warzywa i owoce. Pomidory karłowe, ogórki, cukinie, czyli warzywa ścielące się po ziemi, bardzo skorzystają na podobnym okryciu. Będą czystsze, mniej narażone na choroby grzybowe i pozwolimy im wzrastać w bogatym w próchnicę podłożu o optymalnym poziomie wilgotności. Także truskawki czy poziomki warto ściółkować słomą. Jedynymi roślinami, które nie będą zadowolone z podobnego okrycia, są rośliny niedawno posiane. Jeśli zasłonimy je słomą, mogą nie wzejść. Dużo rozsądniej będzie najpierw okryć je agrowłókniną, a dopiero gdy nieco urosną zasłonić je ściółką ze słomy.

Przeczytaj również: Ściółkowanie rabat na wiosnę. Po co i czym ściółkować rabaty?

Jak ściółkować słomą rośliny?

Jak powinno wyglądać ściółkowanie słomą? Przed przystąpieniem do działania konieczne jest przeprowadzenie pielenia. Słoma ogranicza rozwój chwastów, ale ich nie zlikwiduje. Należy więc najpierw się ich pozbyć, a następnie rozłożyć ściółkę ze słomy. Jeśli zamierzamy nią okryć rośliny wydające owoce, nie czekajmy na ich pojawienie się, bo wówczas zabieg będzie trudniejszy. W przypadku truskawek ściółkowanie należy przeprowadzić najpóźniej pod koniec kwitnienia.

Trzeba też zwrócić uwagę na grubość ściółki ze słomy. Niektóre rośliny wystarczy okryć cieńszą warstwą. Te, których owoce chcielibyśmy zjadać prosto z krzaczka, potrzebują jednak grubszej warstwy słomianej ściółki. Zastosujmy ją między innymi przy truskawkach, poziomkach czy pomidorkach karłowych.

Ściółkowanie słomą – zalety i wady

Słoma to idealny materiał do okrywania roślin. Jest tania, łatwo dostępna i uniwersalna. Ma wiele zalet, choć oczywiście jej stosowanie nie zawsze jest wskazane. Jakie są plusy ściółkowania słomą?

  • Dzięki niej ogród czy warzywnik wygląda na bardziej zadbany,

  • Wolno się rozkłada, więc sprawdza się również w przypadku roślin uprawnych o długim okresie wegetacji,

  • Dzięki zawartości kwasu krzemowego słoma wzmacnia rośliny,

  • Słoma utrudnia kiełkowanie chwastów, ograniczając im dostęp do światła,

  • Owoce roślin ściółkowanych słomą nie mają kontaktu z podłożem, przez co są czystsze i mniej podatne na rozwój chorób grzybowych,

  • Słoma pobudza rośliny do szybszego owocowania.

Słoma pomaga też utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża, chroniąc ziemię przed nadmiernym parowaniem i ewentualnym, szkodliwym oddziaływaniem suszy. Okryte słomą truskawki szybciej z kolei przesychają nawet po obfitych opadach deszczu. Jej stosowanie sprzyja rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów glebowych. Zabezpiecza też przed wahaniami temperatury, wiatrem i opadami.

Jakie są wady ściółkowania słomą? Przede wszystkim trzeba ją stosować w odpowiedniej ilości, gdyż w przeciwnym wypadku nie spełni swojej roli. Trzeba też pilnować, aby była wolna od nasion zbóż i chwastów, gdyż w przeciwnym wypadku doprowadzimy tylko do ich rozsiania po ogrodzie.

Przeczytaj również:

Rozmnażanie róż. Sprawdź, jak i kiedy można rozmnażać róże - najlepsze i proste metody

Czy wolno palić ognisko w ogrodzie i na działce? Przeczytaj, zanim rozpalisz

"Ekologicznie": Kompostownik na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.