Porady ogrodnicze

Ściółkowanie rabat na wiosnę. Po co i czym ściółkować rabaty?

Wiosna w ogrodzie wiąże się z ogromem pracy, zwłaszcza w przypadku rabat kwiatowych i warzywnych. Oprócz przycinania suchych pędów i plewienia wielu ogrodników także ściółkuje grządki. Po co? Powodów jest co najmniej kilka. Sprawdź, jak i czym ściółkować rabaty.

Ściółkowanie rabat na wiosnę. Po co i czym ściółkować rabaty?
Wyjaśniamy, czym ściółkować rabaty. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Co to jest ściółkowanie?

Ściółkowanie, nazywane też mulczowaniem, to proces polegający na zakrywaniu gleby na rabatach warstwą ściółki organicznej lub nieorganicznej. Wybrany rodzaj materiału rozkładany jest pomiędzy rosnącymi na rabatach roślinami. Po co ściółkuje się rabaty? Celem ściółkowania jest ochrona grządek przez zachwaszczeniem, utratą wilgoci i wyjałowieniem, a roślin przed niekorzystnym działaniem skrajnych temperatur – zarówno w wyniku występowania mrozu, jak i upałów.

Jakie są zalety ściółkowania rabat?

Ściółkowanie rabat kwiatowych czy warzywnych przynosi wiele korzyści. Niezależnie, czy korzystasz ze ściółki organicznej, czy nieorganicznej, możesz liczyć na to, że rabaty będą:

 • pozbawione chwastów – ściółkowanie ogranicza nasionom chwastów dostęp do światła oraz powietrza, blokując ich rozwój;
 • dłużej uporządkowane – brak chwastów oraz ozdobna ściółka pozwalają dłużej cieszyć się efektami prac porządkowych na rabatach;
 • dekoracyjne – zależnie od użytej warstwy ściółki można uzyskać bardziej lub mniej ozdobny efekt;
 • chronione przed wyparowaniem wody – warstwa ściółki zapobiega bezpośredniemu kontaktowi gleby z promieniami słońca, więc jest ona dłużej nawodniona;
 • chronione przed wyjałowieniem – ściółka zabezpiecza glebę przed degradacją w wyniku działania słońca i wiatru;
 • miały lżejsze podłoże – ściółka chroni podłoże na rabatach przed zbijaniem się przy ulewnych deszczach.

 Rabaty można ściółkować nie tylko korą, ale również skoszoną trawą czy słomą. Fot. 123RF.com

Czym ściółkować rabaty?

Ściółkowanie rabat można przeprowadzać z użyciem materii organicznej lub nieorganicznej. Co daje ściółka organiczna? Rozkładając się na rabatach, zwiększa ilość próchnicy w glebie, przez co nie jest potrzebne sztuczne nawożenie podłoża i roślin.

A co daje ściółka nieorganiczna? Nie rozkłada się, więc raz ułożona służy przez lata. Wybierz to rozwiązanie, jeśli chcesz uniknąć częstego plewienia i dokładania warstwy ściółki. Stanowi też skuteczną ochronę przed szkodnikami drążącymi w rabatach, np. gryzoni.

Czym ściółkować rabaty? To, która z metod sprawdzi się lepiej u ciebie, zależy od kilku czynników. Poznaj różne rodzaje ściółek i wybierz najlepszą do swojego ogrodu.

Czym mulczować rabaty? Ściółka organiczna

 • Skoszona trawa – to darmowa ściółka prosto z ogrodu. Rozłożona na podłożu wokół roślin z czasem się rozkłada i nawozi ziemię. Dostarcza jej nie tylko próchnicę, ale też azot. Na podłożach gliniastych poprawia też strukturę podłoża (po przekopaniu). Pamiętaj, że warstwa ściółki ze skoszonej trawy nie może być zbyt gruba, w przeciwnym razie może zacząć gnić. Lepiej wysypać cienką warstwę, a po jej przeschnięciu kolejną.
 • Kora drzew iglastych – rozdrobiona stanowi doskonały wybór na rabaty dla roślin lubiących podłoże o kwaśnym pH. Dla innych gatunków może być użyta po wcześniejszym wapnowaniu gleby. Dostępna jest jako kora kompostowana i niekompostowana o różnej granulacji.
 • Wióry, zrębki i trociny drewniane – podobnie jak kora, przeważnie są pozostałością obróbki drzew iglastych. Zakwaszają podłoże, dlatego konieczne jest jego wcześniejsze wapnowanie.
 • Kompost – łatwo dostępna ściółka prosto z własnego kompostownika zapewnia podłożu nie tylko ochronę przed chwastami, ale też optymalne nawożenie. Można ją po sezonie przekopywać z ziemią.
 • Słoma – wyschnięte i rozdrobnione łodygi zbóż to dobry wybór na naturalną ściółkę na rabaty. W odróżnieniu od siana stosowanie słomy do mulczowania nie niesie za sobą ryzyka rozsiania chwastów. Ściółka ta rozkłada się z czasem, tworząc naturalny nawóz.

Co przeciw chwastom na rabatach? Ściółki nieorganiczne

 • Agrowłóknina – najczęściej do ściółkowania stosuje się trwałą, ale przepuszczającą wodę agrowłókninę. Jej zaletą jest utrzymywanie wilgoci w ziemi, a także ochrona podłoża przed mrozem oraz upałami.
 • Folia PVC – na rabatach czasami stosuje się też folie (syntetyczne lub podlegające biodegradacji). Przeważnie są one dwustronne i dwukolorowe. Warstwa biała odbija światło podczas upałów, a czarna je pochłania przy niskich temperaturach powietrza, przyspieszając rozwój roślin.

Na agrowłókninę często – zwłaszcza w nowoczesnych i minimalistycznych projektach ogrodów – stosuje się też różnego typu kruszywa. Dodatkowo uatrakcyjniają one rabaty, chronią agrowłókninę przed poderwaniem od podmuchów wiatru i stanowią dodatkową barierę dla gryzoni.

Jakie materiały stosuje się jako kruszywo do ściółkowania? Są to przeważnie:

 • grys granitowy;
 • żwir;
 • kamienie otoczaki;
 • łupek;
 • keramzyt;
 • szkło tłuczone.

Zrębki i trociny mają wiele zastosowań w ogrodzie. Fot.123RF.com

Przeczytaj również: Floksy – kwiaty, których pozazdroszczą ci sąsiedzi. Kiedy sadzić i jak pielęgnować ogniki?

Jak ściółkować rabaty?

Ściółkowanie czy mulczowanie rabat jest prostym zadaniem, z którym poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik. Aby cieszyć się pozytywnymi efektami ściółkowania, o których pisaliśmy wcześniej, trzeba jednak zachować odpowiednią kolejność działań. Jak przeprowadzić ściółkowanie krok po kroku?

Krok 1. Odchwaszczanie

Kluczowym etapem przy ściółkowaniu rabat jest ich dokładne odchwaszczenie. Wyrwij z ziemi, którą planujesz przykryć ściółką, wszystkie dzikie czy zbędne rośliny. Zwróć uwagę, aby usunąć każdy najmniejszy kawałek korzeni mniszka pospolitego czy perzu właściwego.

Krok 2. Wyrównanie

Po odchwaszczeniu zajmij się wyrównaniem podłoża na grządce przy pomocy grabi. Wokół krzewów, drzew i rozrośniętych bylin możesz uformować delikatne zagłębienia, do których spływać będzie woda, podlewając rośliny.

Krok 3. Podlewanie

Rabata z ułożoną warstwą ściółki będzie dłużej utrzymywać wilgoć zgromadzoną w ziemi. Zanim zajmiesz się jej mulczowaniem, solidnie nawodnij rośliny, aby zgromadziły zapas wody.

Krok 4. Ściółkowanie

Ostatnim krokiem jest rozłożenie mulczu. Ściółki organiczne i nieorganiczne układaj wprost na podłoże. W przypadku agrowłókniny lub folii zadbaj o ich przymocowanie do gleby np. specjalnymi szpilkami ogrodniczymi.

Jak grubą warstwę ściółki układać?

Grubość warstwy ściółki na rabatach uzależniona jest od wybranego materiału do mulczowania. W przypadku materii organicznej nie powinna ona być ani za gruba, ani zbyt cienka. Pierwsza sytuacja grozi gniciem ściółki i chorobami roślin na rabacie. Druga natomiast nie chroni podłoża przed parowaniem wody i chwastami.

Jak grubo układać ściółkę?

 • Kora, zrębki – 5–10 cm;
 • trociny, wióry – 3–4 cm;
 • skoszona trawa – 2–3 cm;
 • słoma – 5 cm;
 • kompost – 3–4 cm;
 • kamień na agrowłókninie/folii – 5 cm.

Kiedy ściółkować rabaty?

Ściółkowanie rabat można wykonać przez cały sezon od wiosny do jesieni. Najłatwiej zabieg ten przeprowadzić jednak wiosną, gdy rośliny nie są jeszcze rozrośnięte i nie ma tylu chwastów, co latem. Folie i agrowłókniny zazwyczaj układa się na świeżo zakładanych rabatach, ponieważ łatwo wtedy wycinać w nich otwory na sadzone rośliny.

Przeczytaj również: Jak ściółkować ogórki? Poznaj 4 metody ściółkowania!

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.