Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Najważniejszy zabieg w uprawie czosnku i cebuli. Utnij lub oderwij, bez tego nie będzie dużego plonu

Uprawiasz w ogrodzie czosnek i cebulę? Z pewnością wiesz, jak ważna jest wiosenna pielęgnacja tych warzyw. Ma ona ogromny wpływ na dobre plonowanie i powinna znaleźć się na naszej liście zadań, jeśli chcemy otrzymać zdrowe, duże oraz ładnie wykształcone główki. Jak zadbać o czosnek i cebulę w maju? Sprawdź, jakie zabiegi stosują doświadczeni ogrodnicy, by zagwarantować sobie udane zbiory.

Najważniejszy zabieg w uprawie czosnku i cebuli. Utnij lub oderwij, bez tego nie będzie dużego plonu
Sprawdź, po co obrywać kwiaty czosnku i cebuli. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Pielęgnacja czosnku i cebuli w maju

Cebula i czosnek to para najchętniej uprawianych warzyw. Choć możemy kupić je w każdym sklepie, dużo lepiej smakują te, które zbieramy z własnych grządek. Uzyskanie plonów z własnego ogrodu nie jest trudne, szczególnie jeśli zdecydujemy się posadzić na zagonie ząbki czosnku i cebulę dymkę. Nieco większe wyzwanie stanowi uprawa czosnku z cebulek powietrznych, a cebuli z nasion, ale tylko dlatego, że wtedy musimy dłużej czekać na kształtne i okazałe główki. Niezależnie jednak, na jaką metodę się zdecydujemy, o warzywa te musimy odpowiednio zadbać.

Wiosenna pielęgnacja czosnku i cebuli nie jest skomplikowana, więc poradzą sobie z nią nawet początkujący ogrodnicy. O czym powinniśmy pamiętać, jeśli liczymy na udane zbiory? Dbając o czosnek oraz cebulę w maju, pozbywajmy się chwastów rosnących wokół warzyw na grządce. Warto również wzruszać ziemię między rzędami, by spulchnić glebę i ułatwić wchłanianie wody oraz nawozów przez rośliny. Nie zapominajmy także o podlewaniu w okresach bezdeszczowych, a także nawożeniu. Warto pamiętać też o dodatkowym zabiegu, który opisujemy w dalszej części artykułu.

Podlewanie czosnku i cebuli to niejedyny zabieg pielęgnacyjny, o jakim powinniśmy pamiętać w maju. Podlewanie czosnku i cebuli to niejedyny zabieg pielęgnacyjny, o jakim powinniśmy pamiętać w maju. Fot. CanvaPro

Przeczytaj również: Spryskaj, zanim pomidory chwyci grzyb lub zaraza. Prewencyjny oprysk z jodyny

Obrywanie kwiatów czosnku i cebuli – po co to robić?

Podczas uprawy czosnku i cebuli możemy zaobserwować, że wiosną rośliny wytwarzają pędy kwiatostanowe. Są one twardsze niż liście szczypioru i zakończone zamkniętym pąkiem kwiatowym. Jeśli zależy nam na otrzymaniu nasion, możemy zostawić je roślinach. W takim przypadku jednak nie otrzymamy dużych główek czosnku i cebuli, ponieważ rośliny przeznaczą część energii na kwitnienie, zamiast skupić się wyłącznie na rozbudowie korzeni.

Licząc na udane zbiory, powinniśmy obrywać pędy kwiatowe czosnku i cebuli. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ten prosty zabieg pielęgnacyjny ma równie duże znaczenie co systematyczne podlewanie czy odchwaszczanie grządki. Jak przekonuje doświadczony ogrodnik, autor kanału infouprawa na portalu YouTube, kwiatostany obrywamy ręcznie lub obcinamy sekatorem. W przypadku cebuli wystarczy pozbyć się tylko pąka kwiatowego z krótkim, kilkucentymetrowym fragmentem łodygi. Natomiast pędy kwiatostanowe czosnku możemy oberwać w całości, ponieważ są bardzo smaczne – możemy jeść je np. na kanapkach.

Zastanawiasz się, po co obrywać kwiaty cebuli i czosnku? W ten prosty sposób pobudzamy rośliny do tego, by rozwijały duże, zdrowe i kształtne korzenie. Warto wykonać ten zabieg, zanim rośliny otworzą wytworzone pąki kwiatowe – im szybciej to zrobimy, tym lepiej. Działając odpowiednio wcześnie, uzyskamy większe główki czosnku i cebuli.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Prosty sposób na to, by czosnek rósł szybko i zdrowo. Tip ogrodnika

Rośnie na trawniku i rozprzestrzenia się po ogrodzie. Skuteczny sposób na pozbycie się skrzypu polnego

Jak zapewnić ogórkom zdrowy start? Przygotuj roztwór i namocz nasiona przed siewem

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.