fot. 123RF/PICSEL
Uniwersalna instrukcja pokoju dziecka nie istnieje
Nie ma jednego, uniwersalnego przepisu na urządzenie pokoju dziecięcego. Wiele zależy od wieku i upodobań pociechy. Potrzeby eksplorującego i ciekawskiego przedszkolaka, różnią się przecież od potrzeb początkującego ucznia, czy dorastającego, "zbuntowanego" nastolatka.
Przeczytaj: Jak urządzić pokój dziecka?
Mówi się, że pokój i jego wyposażenie powinien rosnąć raz z dzieckiem. Tę zasadę rozumieć można dwojako. Dotyczy ona zarówno wymiany łóżka, szaf, biurka czy foteli na większe, jak i kształtowania strefy użytkowej dla najmłodszego członka rodziny. Raczkujący maluch sięga niżej niż kilkuletni przedszkolak - w zasięgu ich rąk mogą znaleźć się ulubione, bezpieczne zabawki i akcesoria. Wyżej położona przestrzeń zarezerwowana jest dla rodziców.
Warto słuchać, co najmłodsi mają do powiedzenia
Kilkuletnie dzieci na ogół nie ingerują znacząco w wystrój swojego pokoiku. Starszaki będą chciały mieć większy wpływ na swoje otoczenie, ważne jest więc, by ich słuchać i wcielać w życie ich pomysły.
Jeszcze kilka lat temu pokoje dziecięce urządzało się w jasnych, jaskrawych kolorach. Zielenie, czerwienie, róże i pomarańcze na ścianach, meblach i dywanach były bardzo popularne. Wielobarwne otoczenie miało wspierać rozwój najmłodszych i pobudzać ich wyobraźnię.
Kiedy dzieci dorasta, intensywne, szalone kolory warto złagodzić – o ile sprawdzają się dobrze, gdy są one na etapie beztroskich zabaw, o tyle mogą przeszkadzać i rozpraszać początkujących uczniów.
Sprawdzona podstawa: Jasne kolory i niebanalne dodatki
Obecnie jednak pokoje dziecięce urządza się w bardziej stonowanych kolorach: w bieli, szarościach, delikatnych pastelach. Ich klimat i charakter realizuje się przez dobór bardziej wyrazistych dodatków, takich jak naklejki ścienne, plakaty. Delikatne tło i bardziej plastyczne, kontrastowe akcesoria to dobry punkt wyjścia do kształtowania przestrzeni dla najmłodszych.
Pomieszczenie, w którym mieszka najmłodszy członek rodziny musi być przede wszystkim bezpieczne. Zastosowane w nim materiały i elementy wyposażenia powinny być trwałe i dostosowane do możliwości dzieci. Zwracajmy również uwagę na praktyczny aspekt urządzania pokoju dla dziecka. Dopilnujmy, by był łatwy do utrzymania w czystości. Wszelkie pojemniki ułatwiające trzymanie dziecięcych bibelotów to absolutny must-have.
Pokój 5w1
Pokoje dziecięce mają to do siebie, że muszą być uniwersalne – są jednocześnie sypialnią, bawialnią, minigabinetem i w końcu salonem, w którym dzieciaki w różnym wieku goszczą się swoich znajomych. Prawdziwą sztuką jest pogodzenie wszystkich tych ról na kilku metrach kwadratowych. Nie można zapomnieć o wygospodarowaniu miejsca na kąt, w którym dzieci rozwijać będą swoje pasje i zainteresowania.
Urządzając wnętrze dla najmłodszych, trzeba się liczyć z częstymi zmianami. Nie muszą być one ani duże, ani drogie. Aby czasem spełnić kaprys najmłodszego, który marzy o odnowieniu swojego pokoju, wystarczy zmienić dywan, fotel przy biurku czy niewielkie detale, takie jak lampy. Ich koszt jest niewielki, a zmiana, jaką powodują w odbiorze całego wnętrza, bywa spora.
Zmiana niewielkim kosztem
Wystrój pokoju dziecięcego urozmaicać i modyfikować można, zmieniając wystrój ścian – wieszać na nich zdjęcia, obrazki, naklejki z ulubionych bajek i seriali. Te akcesoria będzie najłatwiej wymienić, gdy dziecko staje się nastolatkiem, który chce, by jego otoczenie było bardziej "dorosłe".
Złoty podział w pokoju dziecka
Niezależnie od wieku pociechy starajmy się, aby w jego pokoju zachowany był podział na trzy funkcjonalne strefy: snu, zabawy (rozwoju pasji) i nauki. Trzymanie się tej kategoryzacji pozwala uporządkować aranżację tego wymagającego wnętrza.
W strefie snu nie może oczywiście zabraknąć łóżka. Do małych pokojów warto wprowadzić antresolę – łózko na piętrze to frajda dla dzieciaka w każdym wieku a pod nią umieścić można biurko. Obok łóżka powinna pojawić się lampka nocna i półka na książki czytane przed snem.
Strefa zabawy, która z czasem ewoluować będzie w przestrzeń do rozwijania i pielęgnowania swoich pasji i umiejętności, naturalnie powinna zajmować w pokoju najwięcej miejsca. Rodzice powinni zadbać o to, by w tej przestrzeni znalazło się jak najwięcej mebli i gadżetów umożliwiających łatwe przechowywanie różnych rodzajów zabawek i akcesoriów.
Centralnym punktem w strefie nauki jest biurko oraz krzesło – oba dopasowane do wieku i wzrostu dziecka. Obowiązkowym przedmiotem jest także porządna lampa, zapewniająca odpowiednia ilość światła do nauki. Z czasem wnętrze trzeba będzie uzupełnić dodatkowymi półkami i regałami, niezbędnych do przechowywania akcesoriów szkolnych.
Deccoria.pl