Spis treści:
- Dlaczego dziki przychodzą do ogrodu?
- Czego boją się dziki?
- Jak odstraszyć dziki z ogrodu i działki – domowe sposoby
Dlaczego dziki przychodzą do ogrodu?
Dziki nie żyją już tylko w lasach. Coraz częściej odwiedzają obszary zamieszkałe przez ludzi. Choć zdawać by się mogło, że instynkt nakaże im uciekać przed człowiekiem, wcale się tak nie dzieje. Dziki coraz rzadziej okazują przed nami lęk. Dlaczego? Populacja tych zwierząt jest liczna, natomiast coraz mniej jest w przyrodzie ich naturalnych wrogów, m.in. wilków i rysi. Brak kontaktu z drapieżnikami powoduje, że dziki w dużo mniejszym stopniu niż kiedyś czują strach wobec zwierząt i ludzi. Przyzwyczaiły się do naszej obecności i stały się niepłochliwe.
Groźnie wyglądające dziki coraz częściej odwiedzają nasze ogrody. Dlaczego przychodzą na nasze działki? To zwierzęta wykazujące się sprytem i inteligencją. Doskonale wiedzą, że tam, gdzie bytuje człowiek, z łatwością znajdą pożywienie. Ogrody dostarczają wszystkożernym dzikom różnorodne źródła pokarmu. Owoce, warzywa, pędy roślin, bulwy, korzenie, a nawet małe gryzonie mogą stać się ich łatwo dostępnym przysmakiem. Podczas żerowania dziki wywołują wiele szkód w ogrodzie. Niszczą rośliny i płoty, ryją trawniki, rozrzucają kompost oraz grzebią w rabatach. Wszystko to sprawia, że obecność dzików na działce wywołuje mieszane uczucia u ogrodników.
Dzik jest w stanie wyrządzić wiele szkód w ogrodzie. Fot. CanvaPro
Czego boją się dziki?
Dziki stały się dużo bardziej śmiałe. Nie oznacza to jednak, że niczego się nie boją. Nie pozbyły się w zupełności strachu przed drapieżnikami. Jeśli wyczują ich obecność, uciekną. Szczególnie nieprzyjemny jest dla nich hałas. Sygnały ostrzegawcze, huki i wystrzały wywołują w nich lęk. Mogą się przestraszyć również nagłego ruchu oraz błysku czy intensywnego światła. Dziki będą unikały obszarów, na których wyczuwalne są nieprzyjemne dla nich zapachy. Informacje na temat tego, czego boją się dziki, są pomocne w opracowaniu skutecznych metod odstraszania tych zwierząt.
Niektóre dźwięki i zapachy są nieprzyjemne dla dzików. Fot. CanvaPro
Przeczytaj również: Zimą potrzebują naszej pomocy. Czym dokarmiać i jak zwabić mazurka do ogrodu?
Jak odstraszyć dziki z ogrodu i działki – domowe sposoby
Ogrodnicy nie przepadają za dzikami, ale warto mieć na uwadze, że zwierzęta te odgrywają ważną rolę w ekosystemie. Ich obecność pomaga kontrolować populacje gryzoni i szkodników. Żywią się także padliną, co ma niebagatelny wpływ na ograniczenie rozprzestrzeniania się patogenów. Ponadto dziki wpływają na poprawę struktury gleby, spulchniając ją i napowietrzając podczas poszukiwania pożywienia. Dlatego mimo szkód, jakie wywołują w ogrodach, warto podejść do nich z szacunkiem i znaleźć takie metody ich odstraszania, które są humanitarne.
Istnieje kilka domowych sposobów na skuteczne odstraszenie dzików z ogrodu. Jak nie zrobić krzywdy tym zwierzętom i skutecznie pozbyć się ich z ogrodu?
- Płyty CD – promienie słoneczne odbijające się od ich powierzchni, mogą odstraszyć dziki z ogrodu. Płyty CD wystarczy rozwiesić na gałęziach drzew lub krzewach.
- Psia sierść lub ludzkie włosy – dziki nie przepadają za ich zapachem. Zwierzęcą sierść lub ludzkie włosy wkładamy do pończochy, zawiązujemy i wieszamy w wybranym miejscu w ogrodzie.
- Puste puszki – wystarczy zawiesić je na sznurku w ogrodzie w taki sposób, aby potrząsał nimi wiatr. Szeleszczący dźwięk jest nieprzyjemny dla dzików.
- Plastikowe butelki – w ziemię na grządkach w ogrodzie wbijamy kilkanaście patyków. Na każdy z nich nakładamy plastikową butelkę.
- Spocona koszulka – dziki nie lubią intensywnego zapachu ludzkiego potu. Koszulkę lub inny element garderoby rozwieszamy na płocie bądź strachu na wróble.
- Pasta do butów – smarujemy nią gałązki lub paliki, które następnie wbijamy w ziemię w ogrodzie. Silny zapach pasty do butów powinien odstraszyć dziki.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Czym dokarmiać ptaki zimą? Uważaj, żeby im nie zaszkodzić
Są mylone z myszami albo nornicami. Czy trzeba się pozbyć ryjówek z ogrodu?
Taki gość w karmniku to skarb. Jak zwabić do ogrodu kowalika i czym go dokarmiać?