Spis treści:
- Jak wygląda kowalik?
- Czym żywi się kowalik?
- Co je kowalik w zimie? Czym dokarmiać kowaliki?
- Gdzie gniazdują kowaliki?
- Jak zbudować budki lęgowe dla kowalików?
Kowaliki zwyczajne to ptaki osiadłe – nie odlatują na zimę. W tym trudnym okresie mogą jednak przenosić się bliżej ludzi i chętnie korzystać z karmników. Z tego powodu warto im pomóc. Sprawdź, jak to zrobić.
Jak wygląda kowalik?
Kowalik to niewielki ptak, który rozmiarem przypomina wróbla. Charakteryzuje się krępą sylwetką z dużą głową, krótkim ogonem oraz dłuższym, dłutowatym dziobem. Najłatwiej jest je rozpoznać przez charakterystyczne umaszczenie. Kowaliki zwyczajne mają szaroniebieski wierzch ciała oraz jasnobrązowy, rdzawy spód. Mają białe policzki i podbródek, a na poziomie oczu przechodzi przez ich główkę czarny pasek, sięgający aż do karku.
Ubarwienie kowalików nie jest jednak zawsze jednakowe. Zależnie od kraju, w którym ptaki występują, może się ono różnić. U ptaków występujących na terenie Wielkiej Brytanii i środkowej i południowej Europy zauważyć można rdzawy, pomarańczowy kolor. Natomiast u kowalików mieszkających w północnej Europie spód ciała jest całkowicie biały.
Kowalik ma charakterystyczną sylwetką bez wyraźnie wyodrębnionej szyi. Fot.CanvaPro
Czym żywi się kowalik?
Kowaliki to ptaki, które mają niezwykle zróżnicowany jadłospis. Wiosną i latem żywią się głównie owadami oraz ich larwami. Nie pogardzą również pająkami i bezkręgowcami. W ich poszukiwaniu potrafią przemierzać konary, gałęzie i pnie drzew. Ich wyjątkową umiejętnością jest to, że potrafią poruszać się głową w dół jako jedyne spośród europejskich ptaków. Są szybkie, zwinne i z łatwością dostrzegają owady, które umknęły uwadze innych ptaków.
To właśnie dzięki wyjątkowemu sposobowi poruszania się, kowaliki są tak skuteczne w odnajdowaniu szkodników i pożywianiu się nimi. Dzięki temu uznawane są za jedne z najbardziej pożytecznych ptaków w naszym ekosystemie.
Przeczytaj również: Te ptaki przylatują zimą do karmników. Czego nie wolno im dawać?
Co je kowalik w zimie? Czym dokarmiać kowaliki?
Kowaliki tak jak inne ptaki można dokarmiać za pomocą nasion zbóż i roślin oleistych. Sprawdzi się słonecznik, pszenica, owies, proso, kukurydza czy owies. Ptakom będzie również odpowiadać niesolona słonina, tłuszczowe kule oraz orzechy. Kowaliki nie są wybredne, a zapasy z dobrze zaopatrzonego karmnika mogą przenosić do swojego gniazda.
Kiedy na zewnątrz panuje mróz, warto ptakom dostarczyć również zapasy wody.
Kowaliki żywią się głównie owadami, nasionami i owocami, ale zjadają również jaja i młode ptaki. Fot.123RF.com
Gdzie gniazdują kowaliki?
Kowaliki najczęściej można spotkać w lasach liściastych i mieszanych. Ptaki te często wykorzystują dziuple pozostawione przez dzięcioły. Zanim jednak w nich zamieszkają, dostosowują je do swoich potrzeb.
Kowaliki ściany dziupli wygładzają za pomocą gliny, a jej dno wyścielają korą, mchem lub suchymi liśćmi. Zaklejony gliną zostaje również w pewnej części otwór wejściowy. Dzięki temu do środka może wślizgnąć się jedynie kowalik. Tak przygotowane dziuple zajmowane są przez ptaki nawet na kilka sezonów.
Jak zbudować budki lęgowe dla kowalików?
Pomimo tego, że kowaliki doskonale radzą sobie z przygotowaniem dziupli, można im pomóc. Warto rozwieszać dla ptaków budki lęgowe. Najlepiej, aby ich dno miało wymiar 20 × 20 cm, a wysokość od wlotu do dna wynosiła 21 cm. Średnica otworu wlotowego powinna mieć ok. 33 mm.
Jeśli zdecydujemy się na pomoc ptakom, pamiętajmy, że w wielu sytuacjach sprawdzą się nawet większe budki. Podobnie jak dziuple, ptaki mogą je dostosować do swoich potrzeb.
Jeżeli zależy nam na tym, aby kowaliki osiedliły się w naszym ogrodzie, musimy również pamiętać o tym, aby nie używać chemicznych środków ochrony roślin. Natomiast specjalną troską warto otoczyć starsze drzewa.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również: Jak zrobić karmnik dla ptaków? Trzy tanie i szybkie sposoby na wykonie karmnika