Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jesienią robisz dosiewki trawnika? Bez walcowania się nie obejdzie

Pielęgnacja trawnika nie ogranicza się tylko do koszenia. Konieczne może okazać się również walcowanie, szczególnie w przypadku dosiewania trawy. Pozwala nie tylko na wyrównanie powierzchni, ale również poprawia ukorzenianie i zagęszczenie darni. Jak prawidłowo walcować trawnik, aby był równy i gęsty? Jakie korzyści niesie ze sobą ten zabieg? Koniecznie przeczytaj, jeśli marzysz o zadbanym trawniku.  

Jesienią robisz dosiewki trawnika? Bez walcowania się nie obejdzie
Walcowanie to ważny zabieg w pielęgnacji trawnika, który sprawi, że trawa będzie zdrowa i gęsta. Fot.fauren/123RF.com

Spis treści:

Na czym polega walcowanie trawnika?

W pogoni za pięknym i gęstym trawnikiem, niczym zielony dywan, ogrodnicy sięgają po różnorodne metody. Jedną z nich jest walcowanie, które może przynieść doskonałe rezultaty. Jest to nic innego jak wyrównanie powierzchni za pomocą specjalnego sprzętu. Zastanawiasz się, czym wałować trawnik? Najczęściej wykorzystuje się wał ogrodowy. W sprzedaży można znaleźć modele metalowe, jak i wykonane z tworzywa sztucznego. Najpopularniejsze są te pierwsze, gdyż charakteryzują się dużą wytrzymałością, ale mogą być ciężkie w obsłudze. Z kolei wały z tworzywa sztucznego należy obciążyć wodą, piaskiem, żwirem lub innym sypkim materiałem.

Przyjmuje się, że waga pustego wału wynosi 15 kg, natomiast po napełnieniu go wodą będzie on ważył 50-65 kg, zaś wypełniony piaskiem – 125 kg. Nie może on być ani za ciężki, ani za lekki, inaczej nie spełni swojej roli. Ponadto należy zwrócić uwagę na wielkość naszego trawnika. Na mniejszych powierzchniach sprawdzą się niewielkie wały, które są łatwiejsze w manewrowaniu. Z kolei w przypadku trawników o większej powierzchni skuteczniejsze będą duże walce ogrodowe. Aby nasz wał służył nam jak najdłużej, nie bez znaczenia jest też materiał, z którego został wykonany. Ważne jest, aby był on odporny na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne.   

na czym polega walcowanie trawnika Walcowanie trawnika pozwala na wyrównanie powierzchni i przyczynia się do lepszego wzrostu trawy. Fot.macniak/123RF.com

Na czym polega walcowanie trawnika? Zabieg ten niesie ze sobą szereg korzyści. Wałowanie pomaga w wyrównaniu powierzchni gleby, a także w zagęszczaniu i utwardzaniu podłoża. To z kolei sprzyja lepszemu i szybszemu ukorzenieniu trawy, zwłaszcza na nowo założonych trawnikach. Oprócz tego poprawia jego wygląd i strukturę, a dodatkowo zagęszcza darń, dzięki czemu staje się ona bardziej odporna na intensywne użytkowanie (m.in. częste deptanie). Walcowanie pozwala też wyeliminować puste miejsca na trawniku.  

Przeczytaj również: Ostatnie koszenie trawy przed zimą. Termin i sposób mają kluczowe znaczenie

Kiedy walcować trawnik?

Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, istotne jest przeprowadzanie walcowania w odpowiednim czasie. Idealnym momentem na wykonanie tego zabiegu jest wczesna wiosna (w okolicach marca). Wtedy gleba jest jeszcze nieco wilgotna i podatna na prace ogrodnicze, co zapewni równomierne wyrównanie powierzchni trawnika. Walcowanie trawnika można też przeprowadzić jesienią. Pomoże to przygotować trawę do okresu spoczynku zimowego. Ważne jest jednak, aby unikać wałowania w czasie suszy lub w okresie intensywnych opadów deszczu, ponieważ może to prowadzić do niepożądanych efektów. Jeśli gleba jest zbyt sucha, walcowanie niewiele da, zwłaszcza w przypadku ukorzeniania się nowej darni. Jednocześnie nie może ona być zbyt mokra, inaczej pod wpływem wałowania zostanie nadmiernie zbita. Dlatego, zanim przystąpimy do czynności, musimy ocenić stan ziemi w ogrodzie, a także dopasować zabieg do warunków pogodowych.

Walcowanie trawnika możemy przeprowadzić zarówno przed założeniem trawnika, jak i w czasie jego dalszej pielęgnacji.

  • Pierwsze wałowanie ziemi pod trawnik należy wykonać zarówno przed, jak i po wysiewie nasion trawy. Sprzyja to ich szybkiemu kiełkowaniu, a także minimalizuje ryzyko rozwiania ich przez wiatr, gdyż dociśnie je do podłoża.

  • Walcowanie jest też niezbędne podczas zakładania trawnika z rolki. Wałujemy glebę zarówno przed ułożeniem pasów darni, jak i po. To sprawi, że trawa będzie ściślej przylegać do powierzchni ziemi, dzięki czemu szybciej się ukorzeni.

kiedy walcować trawnik Walcowanie trawnika najlepiej przeprowadzić wiosną, kiedy trawa budzi się ze stanu uśpienia. Fot.baudani0601/123RF.com

  • Zastanawiasz się, jak poprawić kondycję murawy? Pomocne może okazać się walcowanie trawnika przed pierwszym koszeniem. Najlepiej zrobić to 2-3 dni przed planowanym zabiegiem. Ważne jest, aby podłoże było wilgotne, ale nie mokre.

  • W przypadku starszych trawników walcowanie warto wykonać tylko raz, najlepiej na wiosnę (szczególnie, gdy ich powierzchnia jest pofalowana). Pomoże to zregenerować trawę po zimie, dzięki czemu będzie ona bujna i zdrowa.   

  • Walcowanie trawnika jest też niezbędne w przypadku dosiewania trawy jesienią. Dzięki temu nasiona będą lepiej dociśnięte do gleby i szybciej się przyjmą.

Jak prawidłowo walcować trawnik?

Walcowanie trawnika na pierwszy rzut oka wydaje się być czynnością prostą. Jeśli jednak wykonamy zabieg źle, szkód może być więcej niż korzyści. Zanim przystąpimy do czynności, należy upewnić się, że trawnik jest wolny od wszelkich zanieczyszczeń (takich jak kamienie czy gałęzie, gdyż mogą one utrudnić zabieg lub uszkodzić wał). Oprócz tego należy dostosować wagę walca do danej powierzchni – jeśli będzie on zbyt ciężki, może doprowadzić do zbyt mocnego ubicia ziemi, a w rezultacie może ograniczyć dostęp wody i tlenu do korzeni.

Kluczowa jest również wilgotność podłoża. Walcowanie wykonujemy dopiero wtedy, kiedy trawnik jest wilgotny, ale nie mokry. W przeciwnym wypadku może to spowodować zbytnie zbicie się gleby. To z kolei utrudnia wzrost trawy. Walec powinien być prowadzony równomiernie po całej powierzchni trawnika. Walcowanie trawnika najlepiej przeprowadzać raz do roku, inaczej może to doprowadzić do uszkodzenia korzeni trawy. Po wykonaniu zabiegu przydatne może okazać się również wertykulcja czy aeracja. Dzięki temu korzenie trawy będą miały lepszy dostęp do wody i składników odżywczych.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Agrowłóknina na jesienne przymrozki. Jaki jej rodzaj wybrać i do jakich roślin stosować?

Rzepik ozimy na poplon. Poprawia stan gleby i hamuje wzrost chwastów

Jak przyspieszyć kompostowanie? Sprawdzone patenty, gdy kompostownik jest przepełniony

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.