Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Nawożenie klonu japońskiego latem. Jesienią będzie prezentował się po królewsku

Klon japoński to roślina, która od lat zdobywa serca ogrodników na całym świecie. Jego delikatne liście i spektakularne kolory jesienią sprawiają, że staje się on prawdziwą ozdobą każdego ogrodu. Aby jednak cieszyć się pięknem klonu japońskiego przez długie lata, warto poznać jego wymagania i zasady odpowiedniego nawożenia. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że nasze drzewko będzie jesienią zachwycało różnymi odcieniami czerwieni.  

Nawożenie klonu japońskiego latem. Jesienią będzie prezentował się po królewsku
Klon japoński wymaga nawożenia późnym latem. Fot. anmbph/123RF.com

Spis treści:

Ciekawe odmiany klonu japońskiego 

Klon japoński (Acer palmatum) to kilkupienne drzewo, które można prowadzić również jako jednopienne lub krzew. Charakteryzuje się delikatnymi, często postrzępionymi liśćmi, które występują w szerokiej gamie kolorów – od zieleni przez czerwień, purpurę aż po złociste odcienie jesienią. Na rynku dostępnych jest wiele odmian tej rośliny, które różnią się kolorem liści, kształtem korony oraz wymaganiami uprawowymi. Oto kilka najciekawszych odmian klonu japońskiego: 

  • 'Atropurpureum' - odmiana o ciemnoczerwonych liściach, które jesienią przybierają intensywną, karmazynową barwę. Może dorastać do 3 m wysokości.  
  • 'Vitifolium' - dorasta do 5 metrów wysokości, jego liście przypominają winorośl i są dość duże. Jesienią przebarwiają się na żółto i czerwono.  
  • 'Dissectum' - charakteryzuje się delikatnie postrzępionymi liśćmi i płaczącym pokrojem. Liście jesienią zmieniają kolor na pomarańczowy. 
  • 'Osakazuki'- odmiana znana z wyjątkowej odporności na mrozy i przepięknych czerwonych liści jesienią. Ma formę krzewu, który dorasta do 5 metrów wysokości.  

W naturze klon japoński osiąga od 2 do 10 metrów wysokości. W polskich warunkach nie rozwinie się aż tak mocno, maksymalne wysokości to do 2 do 5 metrów, w zależności od odmiany.

Klon japoński występuje w wielu odmianach. Fot. Zamfir Cristian/loflo69/123RF.com/CanvaPro

Jakie wymagania ma klon japoński? 

Klon japoński w naszym klimacie jest rośliną wymagającą. Trzeba poświęcić mu nieco uwagi, odpłaci jednak jesienią bajecznym wyglądem. Jakie podstawowe wymagania ma klon japoński?  

  • Podłoże 

Klon japoński potrzebuje żyznego, bogatego w składniki odżywcze i przepuszczalnego podłoża. Gleba powinna mieć odczyn kwaśny lub lekko kwaśny (pH 5,5-6,5). Roślina nie poradzi sobie w ciężkiej, gliniastej ziemi.  

  • Stanowisko 

Roślina preferuje stanowiska półcieniste. Naturalnie rośnie w lasach, pośród innych drzew, więc źle znosi przeciągi, więc miejsce powinno być osłonięte od wiatru. Świetnie poradzi sobie w pobliżu oczek wodnych.  

  • Sadzenie 

Sadzimy klona wiosną lub jesienią, najlepiej od razu w miejscu docelowym. Roślina źle znosi przesadzanie ze względu na swoje kruche korzenie. Dołki pod korzenie powinny być głębokie na 60 cm i szerokie na 40 cm. Na dno dobrze jest wysypać warstwę drenażu i po posadzeniu wypełnić dołek ziemią wymieszaną z kompostem lub torfem. Po uklepaniu obficie podlać.  

  • Podlewanie 

Klon japoński potrzebuje stale wilgotnej, ale nie kompletnie mokrej ziemi, podlewanie jest tu ważne szczególnie podczas upałów. Aby zahamować parowanie wody, należy ziemię wokół rośliny wyściółkować.  

  • Nawożenie 

W naszych warunkach roślina wymaga regularnego nawożenia dwa razy w roku: wiosną i późnym latem.  

Klon japoński nie wymaga przycinania. Sam zrzuci liście jesienią, a na zimę warto wyściółkować ziemię wokół korzeni korą sosnową. Cięcia wymagają jedynie drzewka, które uprawiamy jako bonsai.

Przeczytaj również:  Idealne drzewko do małych ogrodów. Klon japoński zachwyci każdego

Nawożenie klonu japońskiego latem 

Nawożenie klonu japońskiego jest kluczowym elementem jego pielęgnacji, wpływającym na zdrowie rośliny i intensywność jesiennego wybarwienia liści. Odpowiednio dobrane składniki odżywcze mogą znacząco poprawić ich wygląd i kondycję. Najlepszym czasem na nawożenie klonu japońskiego jest wczesna wiosna oraz późne lato. Wiosną dostarczamy roślinie składników odżywczych, które wspomagają jej wzrost, natomiast latem przygotowujemy ją do zimowego spoczynku. Jesień jest już zbyt późną porą na odżywianie drzewa, którego pędy muszą zdążyć zdrewnieć przed zimą.  

Nawożenie klonu japońskiego latem gawarntuje feerię koloró na jesień. Fot. lianem/123RF.com

Klonom japońskim najbardziej służą nawozy organiczne, które nie tylko odżywią glebę, ale i poprawią jej strukturę, zwiększając jej przepuszczalność. Sprawdzą się tu kompost, obornik czy biohumus, które uwalniają swoje składniki stopniowo. Dzięki temu nie dojdzie do przenawożenia rośliny azotem, którego nadmiar doprowadzi do zbyt intensywnego rozrostu i osłabienia rośliny. Klony japońskie nawozimy dopiero od drugiego roku po posadzeniu, najlepiej mieszając nawozy organiczne z podłożem. Można też nawozić te rośliny wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi o przedłużonym działaniu. Wówczas należy trzymać się zaleceń producenta. Stosując się do tych wskazówek, możemy mieć pewność, że nasz klon japoński będzie zdrowy, a jego jesienne kolory zachwycą każdego, kto go zobaczy. 

Źródło: deccoria.pl 

Przeczytaj również: 

Klon palmowy – uprawa w gruncie i w donicy. Jak osłonić i przezimować klon palmowy?

Dlaczego klon palmowy odbarwia się i usycha. Zasady uprawy klonu palmowego

Letnie cięcie jabłoni. Jak przycinać jabłonie i dlaczego warto to robić w sierpniu?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.