Spis treści:
- Kiedy zbierać pokrzywę na gnojówkę?
- Jakie właściwości ma gnojówka z pokrzywy? Cała prawda
- Jak zrobić dobrą gnojówkę z pokrzywy?
Kiedy zbierać pokrzywę na gnojówkę?
Na gnojówkę warto wybierać pokrzywę rosnącą z dala od głównych dróg, dzięki czemu unikniesz zanieczyszczenia ołowiem i innymi substancjami. Jeśli na wybranym terenie prowadzone jest regularne koszenie, możesz zbierać pokrzywę niemal przez cały sezon, ponieważ roślina będzie się nieustannie odradzała.
Zbieraj pokrzywę tylko młodą, taką, która jeszcze nie zakwitła, ponieważ po zakwitnięciu roślina tracie wiele swoich cennych właściwości. Ponadto, gdy uda jej się już wytworzyć nasiona, możesz przez przypadek rozsiać pokrzywę w swoim ogrodzie. Nasiona pokrzywy są bardzo wytrzymałe i odporne, nie ulegają fermentacji, dlatego mogą przetrwać procesy gnilne zachodzące podczas przygotowania gnojówki.
Przeczytaj także: Najlepsze naturalne nawozy do malin. W sezonie krzaki będą uginać się od owoców
Jakie właściwości ma gnojówka z pokrzywy? Cała prawda
Do tej pory uważano, że to duża zawartość azotu powoduje tak dużą poprawę kondycji roślin po zasileniu ich gnojówką z pokrzywy. Jak się jednak okazuje, nawóz ten zawiera zaledwie 0,005% azotu, co jest wynikiem bardzo słabym. Efektom stosowania gnojówki jednak trudno zaprzeczyć. Zatem co zawiera gnojówka z pokrzywy?
Pokrzywę można zbierać przez cały sezon, ważne jest, w jakich miejscach jest ścinana. Fot. Vivirga/CanvaPro (pokrzywa)
Na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, a także SGGW prowadzone były badania, które miały odkryć właściwości gnojówki z pokrzywy. Jak się okazało, zawiera ona dużą ilość tytanu, a nie azotu. Stężenie tytanu w gnojówce z pokrzywy i skrzypu jest podobne i wynosi 80 ppm, co z kolei jest wynikiem bardzo wysokim w porównaniu do innych roślin. Działanie tytanu na rośliny jest już bardzo dobrze znane. Jest to substancja powszechnie stosowana w rolnictwie i sadownictwie. Jakie właściwości ma tytan?
Substancja ta przede wszystkim zwiększa ilość chlorofilu w częściach zielonych rośliny, co powoduje intensyfikację fotosyntezy, a tym samym większy przyrost biomasy. Stąd intensywny wzrost roślin po zadaniu gnojówki z pokrzywy.
To jeszcze nie koniec pozytywnych właściwości tytanu. Nie dość, że rośliny dzięki niemu lepiej rosną, to jeszcze lepiej się rozmnażają, ponieważ poprawia proces zapylania i wytwarzania kwiatów oraz nasion. Zwiększa także wydajność pyłku kwiatowego, który lepiej przylega do słupka.
Gnojówka z pokrzywy zawiera także inne kluczowe dla rozwoju roślin mikro i makroelementy w tym fosfor, żelazo czy potas. Jednak obok tytanu najcenniejsza jest zawartość bakterii nitryfikacyjnych, które wnikając do ziemi, przekształcają azot w formę lepiej dostępną dla roślin. Utleniają amoniak do kwasu azotowego i pośrednio przyczyniają się do większej podaży azotu z ziemi. Jednak ważne jest to, że azot ten musi być obecny w glebie. Jeśli go nie ma, nawożenie pokrzywą nic nie da.
Teraz już wiesz, co zawiera gnojówka z pokrzywy i jak działa na rośliny. Warto jednak wspomnieć także o mitach, które narosły wokół tego nawozu. Gnojówką z pokrzywy najlepiej podlewać rośliny wprost na korzenie, tak, aby uniknąć kontaktu z częścią nadziemną i jadalną. W przeciwnym wypadku może dojść do zanieczyszczenia bakteriami niekorzystnymi dla zdrowia człowieka.
Wielu ogrodników stosuje także gnojówkę z pokrzywy jako oprysk na choroby grzybowe np. szarą pleśń czy szkodniki np. mszyce. Niestety nawóz ten nie wykazuje żadnego działania na powyższe choroby. Na mszyce lepiej już zadziała wywar z tytoniu.
Żeby przygotować dobrą gnojówkę, trzeba zebrać przynajmniej 1 kg pokrzywy. Fot. MykolaLunov/ Sergii Ptruk/CanvaPro
Jak zrobić dobrą gnojówkę z pokrzywy?
Aby zrobić dobrą gnojówkę z pokrzywy, należy zebrać przynajmniej 1 kg młodych liści. Następnie trzeba je poszatkować i zalać 10 litrami wody. Gnojówkę warto przygotowywać w pojemniku plastikowym, ponieważ pokrzywa może reagować z pojemnikami metalowymi i wytrącać żelazo.
Czas przygotowania gnojówki z pokrzywy zależy od pogody i temperatury. Warto jednak pamiętać, że proces fermentacji powinien zachodzić w warunkach tlenowych. Pojemnik z gnojówką należy przykryć gęstą gazą czy rajstopy, aby ochronić ją przed owadami i innymi zanieczyszczeniami, jednocześnie zapewniając dostęp powietrza.
Przeczytaj także: Jakie warzywa nie lubią pokrzywy? Skutki błędnego stosowania pokrzywy w ogrodzie
Gnojówkę warto także codziennie mieszać. Jak rozpoznać, że gnojówka z pokrzywy jest gotowa? Podczas fermentacji wytworzy się dość dużo piany. Gotowa gnojówka jest klarowna i przybiera kolor brunatnozielony. Trwa to zazwyczaj ok. 7-10 dni.
Nie wszystkie rośliny można podlewać gnojówką z pokrzywy. Należy bezwzględnie unikać zasilania nią nowalijek – czyli wczesnych wiosennych warzyw o krótkim okresie wegetacji takich jak marchew, rzodkiewka czy sałata. Warzywa te nie zdążą przetworzyć dużej ilości azotu i zaczną kumulować go w liściach, co może później doprowadzić do zatruć pokarmowych. Gnojówki z pokrzywy nie lubią także warzywa kapustne, fasola oraz rododendrony czy azalie.
Źródło: Deccoria.pl
Przeczytaj także:
Takiej metody na ćmę bukszpanową jeszcze nie znacie. To sposób hiszpańskich ogrodników
Prosty produkt jako pierwsza pomoc w ogrodzie. Do podlewania, nawożenia i walki z chorobami
Borówka w tym roku obrodzi jak nigdy wcześniej. Zastosuj amerykańską metodę nawożenia