Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Szara pleśń widmowa. Sezonowa zmora pomidorów, jak uchronić pomidory przed gniciem?

Szara pleśń jest najczęstszą chorobą grzybową wielu roślin. Niestety na szarą pleśń widmową narażone są również pomidory. Warto poznać pierwsze objawy tej choroby, aby rozpocząć leczenie i w ostateczności uratować rośliny. Sprawdź niezawodny sposób na zwalczanie szarej pleśni - uratuj pomidory.  

Szara pleśń widmowa. Sezonowa zmora pomidorów, jak uchronić pomidory przed gniciem?
Pomidory są narażone na szarą pleśń widmową. Jakie są pierwsze objawy tej choroby? Fot.123RF.com

Spis treści:

Co to jest szara pleśń widmowa? 

Szara pleśń widmowa jest wywoływana przez grzyby Botrytis cinerea, należące do grupy workowców. Choroba ta może pojawić się na roślinach ozdobnych, uprawnych, jak również na owocach czy warzywach. Najczęściej mamy do czynienia z szarą pleśnią truskawki, jednak grzyby atakują także pomidory.  

Na szarą pleśń widmową narażone są w równie dużym stopniu maliny, porzeczki, papryka, sałaty, fasola, winorośl, a także rośliny ozdobne tj. cyklameny, goździki, dalie oraz róże. Szara pleśń widmowa atakuje nawet zioła - majeranek i estragon.  

Szara pleśń widmowa często pojawia się na roślinach uprawianych pod osłonami, gdzie mamy do czynienia z dużą wilgotnością i ograniczonym przepływem powietrza. Szarą pleśń widmową rozpoznamy przez szary nalot i brunatne plamy na łodygach. Choroba ta doprowadza do zamierania pąków kwiatowych oraz gnicia owoców.

Przeczytaj również: Pomidory samokończące - zalety i wady uprawy. Jak odróżnić pomidory samokończące

Szara pleśń widmowa na pomidorach 

Szara pleśń widmowa na pomidorach jest rozpoznawalna gołym okiem. Na początku choroby możemy zauważyć jasne, chlorotyczne plamy na liściach, które następnie brązowieją. Na owocach, pędach i kwiatach występują drobne, powiększające się plamki, zaczynające pokrywać całą powierzchnię rośliny. Po upływie czasu na chorobowych obszarach pomidorów obserwujemy charakterystyczny, szary nalot złożony z licznych zarodników patogenu. W ostatecznym stadium choroby dochodzi do gnicia owoców pomidora 

Rozwojowi szarej pleśni widmowej na pomidorach sprzyja wilgotne i chłodne środowisko. Choroba rozwija się, gdy panuje duża wilgotność, a na liściach i owocach występują krople wody. Duże zagęszczenie pomidorów również sprzyja rozwojowi szarej pleśni widmowej.  

Jak zwalczyć szarą pleśń na pomidorach? 

Bardzo ważne jest zauważenie objawów szarej pleśni widmowej na pomidorach i podjęcie natychmiastowego leczenia. Gdy zaobserwujemy wystąpienie tej choroby, to od razu powinniśmy usuwać zgniłe owoce będące źródłem zarodników patogenu. Należy również regularnie obrywać suche liście oraz wstrzymać się z nadmierną irygacją w okresach dużej wilgotności.  

Z szarą pleśnią widmową na pomidorach możemy walczyć za pomocą zastosowania na nie nadtlenku wodoru, który występuje w wodzie deszczowej i jest naturalnym środkiem czyszczącym, dodatkowo dotleniającym glebę i zbiorniki wodne. Jak użyć go na szarą pleśń widmową? 

Mieszamy 3% nadtlenek wodoru z wodą w proporcji 1:1 i podlewamy glebę, ponieważ w niej również mogą znajdować się zarodniki patogenów. Takimi proporcjami nie możemy zraszać pomidorów, ponieważ mieszanina ma zbyt silne działanie i może spalić owoce. Podlewanie pomidorów tlenkiem wodoru przyspiesza wzrost roślin oraz ułatwia korzeniom pobieranie składników pokarmowych z ziemi,a także zapobiega ich gniciu.  

Możemy także zrobić oprysk na chore pomidory, jednak w proporcji 1:4, przy mniejszej ilości tlenku wodoru. Dodatkowo taki spray odstraszy mrówki i inne szkodniki. 

Jeśli chcemy zapobiec szarej pleśni widmowej, to warto spryskiwać pomidory co 2 tygodnie mieszaniną z 5 ml nadtlenku wodoru i 200 ml wody. Możemy również zdezynfekować 6 nasion pomidorów nadtlenkiem wodoru i wodą w proporcji 1:4 na 4 h przed wysiewem.  

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Pękanie pomidorów na krzaku. Dlaczego pomidory pękają i jak temu zapobiegać?

Zaraza ziemniaczana na pomidorach. Jak zrobić najlepszy oprysk z drożdży na pomidory?

Jak ściółkować ogórki? Cztery sprawdzone metody ściółkowania

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.