Porady ogrodnicze

Idealne drzewko do małych ogrodów. Klon japoński zachwyci każdego!

Acer japonicum – klon japoński z rodziny mydleńcowatych wyróżnia się pięknym pokrojem i mocno powycinanymi liśćmi, które jesienią przybierają kolor czerwony, żółty i pomarańczowy.

Idealne drzewko do małych ogrodów. Klon japoński zachwyci każdego!
Klony japońskie to oryginalne kilkupniowe drzewa. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Klon japoński - charakterystyka

Ojczyzną klonu jest Japonia. W ogrodzie rośliny sprawdzą się w roli orientalnego solitera, można je sadzić na skalnikach i nad oczkami wodnymi. Nadają się do artystycznego prowadzenia, w formie drzewka bonsai.

Klony japońskie to oryginalne kilkupniowe drzewa, dorastające do 10 m wysokości lub 5-6-metrowe krzewy. Czerwone i delikatne pędy zdobią dekoracyjnie powycinane wachlarzowate liście, o średnicy około 14 cm, opadające na czas zimy. Jesienią ulistnienie przybiera ogniste zabarwienie. Urodę roślin podkreślają purpurowe kwiatostany oraz czerwone błyszczące owoce.

klon japoński Oryginalny wygląd klonu japońskiego sprawia, że drzewko wyróżnia się w ogrodzie. Fot.123RF.com

Azjatyckie pochodzenie rośliny sprawia, że w polskich warunkach może być ona wymagająca w uprawie, jednak atrakcyjny wygląd przez cały rok wynagradza ciężką pracę włożoną w jej pielęgnację.

Klon japoński - uprawa i wymagania

Decydując się na uprawę tych roślin, kapryśnych i delikatnych, musimy spełnić ich spore wymagania. Podpowiadamy, czego nie lubi klon japoński.

 • Podłoże

Klon japoński najlepiej rośnie na glebach żyznych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych i lekko kwaśnych. Nie toleruje podłoża wapiennego.

 • Stanowisko

Kiedy sadzić klon japoński? Sadzonki Acer japonicum możemy sadzić w ogrodzie wiosną lub jesienią, na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od wiatru. Rośliny dobrze rosną w pobliżu oczek wodnych. Ze względu na kruche korzenie, znajdujące się blisko powierzchni ziemi, klon nie powinien być przesadzany. Zabezpieczeniem korzeni przed mrozami jest ściółkowanie, np. sosnową korą. Ochronę musimy usunąć na wiosnę, zapobiegając pojawieniu się choroby – zgnilizny podstawy pędu.

Zobacz więcej zdjęć

Stanowisko dla sadzonki powinno być dokładnie odchwaszczone. Przed przeniesieniem w docelowe miejsce, namaczamy jej korzenie przez parę godzin w wodzie. Umieszczamy ją w dołku wykopanym na głębokość ok. 50-60 cm i szerokość 40-50 cm. Dno usypujemy żwirem oraz warstwą świeżej ziemi. Roślinę w dołku należy umieść tak, by miejsce między pniem a korzeniem znajdowało się na poziomie podłoża. Przysypujemy ją ziemią (świeżą lub mieszanką ziemi ogrodowej, kompostowej i torfu w równych proporcjach) i lekko uklepujemy. Na koniec obficie podlewamy i ściółkujemy.

 • Podlewanie, nawożenie i przycinanie

Pielęgnacja klonów w pierwszych latach wzrostu polega na ich podlewaniu w czasie letnich upałów oraz zasilaniu nawozami organicznymi, o wolnym działaniu. Okrycie młodych roślin na zimę zapobiegnie ich przemarzaniu. Przycinanie klonu nie jest konieczne. Jeśli roślina zbytnio się rozrośnie, można jesienią przeprowadzić jej cięcie, usuwając przy okazji uszkodzone pędy. W okresie zimowym możliwe jest przycinanie starych środkowych przyrostów. Regularne cięcie dotyczy jedynie drzewek bonsai.

klo japonski bonsai Klon japoński pieknie prezentuje sie w formie bonsai. Fot.123RF.com

Choroby klonów japońskich

Klon japoński może być atakowany przez choroby grzybowe.

 • Werticilioza klonu japońskiego objawia się więdnięciem liści. Przyczyną choroby są uszkodzenia korzeni. Porażone rośliny opryskujemy odpowiednimi preparatami grzybobójczymi, a uszkodzone pędy i liście usuwamy i palimy.

 • Czarna plamistość klonu japońskiego pojawia się na liściach w lipcu, w postaci czarnych plam z żółtym obrysem. Zapobiec chorobie należy jesienią, usuwając opadłe liście, w których znajdują się zarodniki grzyba - łuszczeńca klonowego. Porażone rośliny należy opryskiwać odpowiednim środkiem grzybobójczym.

 • Środków grzybobójczych używamy również w razie pojawienia się chorób, takich jak  mączniak prawdziwy oraz papierowa plamistość klonu japońskiego. W każdym przypadku najważniejszym zabiegiem jest usunięcie chorych liści oraz wygrabienie jesienią liści opadłych.

Dlaczego klon zielenieje?

Często zdarza się, że odmiany klonu o kolorowych liściach, zamiast ciekawie się wybarwiać – zielenieją. Najczęściej wynika to z niezapewnienia roślinom wystarczającej ilości słońca. Im go mniej, tym intensywniej zielone stają się liście. By znów przybrały czerwonej, pomarańczowej lub żółtej barwy (właściwej dla uprawianej odmiany), krzewy należy przenieść na nieco jaśniejsze stanowisko.

Klon japoński - polecane odmiany

 • Acer japonicum 'Aureum – klon Szirasawy 'Aureum' jest rośliną o kielichowatym pokroju. Zwraca uwagę dekoracyjnie wyciętymi, zielonożółtymi liśćmi, na początku wegetacji z rdzawym brzegiem. Jesienią klon zachwyca czerwonopomarańczowym zabarwieniem. Drzewka dorastają do 3 m wysokości. Oryginalny pokrój roślina zawdzięcza warstwowemu ułożeniu gałęzi, dzięki czemu korona jest szeroko rozpostarta. Ozdobą klonu są również ciemnoczerwone owoce, wspaniale prezentujące się wśród cytrynowozielonych listków. Klon tej odmiany znajduje zastosowanie w orientalnych i skalnych ogrodach,  sprawdzi się na niewielkich przestrzeniach oraz jako atrakcyjne bonsai.
 • Acer japonicum 'Aconitifolium' – dorasta do około 2 m wysokości. Charakterystyczną cechą odmiany są mocno wycięte liście, przypominające swoim kształtem dłonie. W maju drzewko kwitnie, wytwarzając pojedyncze żółte kwiaty. Od września do października roślina owocuje. Liście przebarwiają się jesienią na czerwono i pomarańczowo. Klon japoński ‘Acer’ znajduje zastosowanie w ogrodach naturalistycznych, orientalnych oraz w przestrzeni publicznej.

 • Klon palmowy Atropurpureum' – jest odmianą tworzącą niewysokie drzewka lub krzewy, o nieregularnym pokroju. Może osiągnąć wysokość około 3 m. Charakterystyczny jest intensywnie czerwony i purpurowy kolor liści, przydający klonom oryginalnego wyglądu. Wymagania uprawowe dotyczą odpowiedniego stanowiska – lekko zacienionego i osłoniętego przed wiatrem. W czasie suszy należy roślinę regularnie podlewać. Sadzonki wrażliwe są na niskie temperatury.

 • Klon palmowy 'Bloodgood' – jest krzewem, osiągającym około 6 m wysokości. W czasie całego okresu wegetacji utrzymują się purpurowe liście, jesienią nieco jaśniejsze, czerwone. Klon tej odmiany tworzy wspaniałe kompozycje z innymi roślinami, szczególnie atrakcyjnie prezentując się na zielonym tle iglaków. Pielęgnacja dotyczy chronienia młodych drzewek przed spadkiem temperatury. Skuteczność zapewnią osłony słomiane, jutowe lub z agrowłókniny.

 • Klon palmowy 'Burgundy Lace' – karłowaty krzew osiąga 1,5 m wysokości i podobną szerokość. Dekoracyjne ząbkowane i głęboko wycięte liście pozostają purpurowoczerwone przez cały czas wegetacji. Odmiana wrażliwa jest na suszę. Wymaga wówczas regularnego podlewania, co pomaga utrzymać ładny kolor liści. Brak wilgoci powoduje utratę koloru - liście stają się zielonoczerwonawe. Karłowaty klon palmowy nadaje się do uprawy w ogrodzie oraz w donicach, na tarasach i balkonach.

Zastosowanie klonu japońskiego w ogrodzie

Parasolowaty, płaczący kształt i atrakcyjne liście sprawiają, że Acer  uprawiać można jako wyrazisty soliter w sąsiedztwie tarasu, skalnika, oczka wodnego czy trawnika. Roślina doskonale wpisuje się w stylistykę ogrodu japońskiego. Co posadzić obok klonu japońskiego? Pięknie wygląda on w towarzystwie iglaków: cisów, żywotników, czy kwitnących krzewów ozdobnych: azalii, rododendronów, hortensji bukietowych, wrzosów, kalin, berberysów i funkii. Ze względu na płytki system korzeniowy, klony palmowe doskonale nadają się do uprawy w pojemnikach.

Przeczytaj również: Kolorowe klony do ogrodu. Polecane odmiany

klon palmowy Zachwycają feerią barw, prezentują się spektakularnie, a ich uprawa jest stosunkowo łatwa. Fot.123RF.com

Wiosna na balkonie i w ogrodzie. Ostatni moment na sadzenie tych roślin na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Idealne drzewko do małych ogrodów. Klon japoński zachwyci każdego!"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.