Spis treści:
Kiedy wysiewać marchew?
Termin wysiewu marchwi zależy od jej rodzaju. Wczesną marchew można siać już wczesną wiosną, czyli na przełomie marca i kwietnia. Wówczas należy tylko pamiętać o odpowiedniej agrowłókninie, która ochroni nasiona przed mrozami. Do tego celu nada się również folia ogrodnicza. Ponadto wykorzystanie takiego wyposażenia może znacząco zredukować ryzyko wystąpienia szkodników na uprawach. Optymalna temperatura gleby, na którą warto poczekać przed wysiewem tych roślin, to 7 stopni Celsjusza.
Odmiany późne marchwi wysiewa się w drugiej połowie maja. Nasiona można również wysiać w czerwcu, jednak dotyczy to wyłącznie odmian o krótkim okresie wegetacji. Istnieje również możliwość przeprowadzenia wysiewu w listopadzie lub grudniu. Jest to tak zwany siew ozimy, który może pozwolić zebrać plony szybciej, aniżeli w przypadku zasiania wczesnej odmiany marchwi pod koniec marca.
Przeczytaj również: Własna marchew to samo zdrowie. Najlepsze odmiany marchwi, kiedy sadzić i jak pielęgnować?
Ekologiczna uprawa marchwi – krok po kroku
Ekologiczna uprawa marchwi to rewelacyjny sposób na uzyskanie świeżych, smacznych i niezwykle zdrowych warzyw. Przed wysiewem roślin trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Jak zabrać się za uprawę marchwi? Doradzamy krok po kroku.
- Stanowisko i ziemia
Marchew warto wysiewać w miejscach dobrze nasłonecznionych. Więcej słońca sprawi, że gleba będzie cieplejsza, a wtedy korzenie rośliny urosną szybciej. Marchew najlepiej siać w ziemi piaszczysto-gliniastej. Podłoże musi być dobrze przepuszczalne. Glebę trzeba dokładnie przekopać i pozbyć się chwastów.
- Wysiew marchwi
Marchew sieje się na głębokości około 1-2 cm w rzędach, które są od siebie oddzielone o około 30 cm. Świetnym pomysłem, który ułatwi wysiew, jest wykorzystanie starej drewnianej palety. Po odpowiednim zmodernizowaniu i umiejscowieniu jej na glebie, przestrzenie pomiędzy deskami będą wydzielały poszczególne rzędy. Dodatkowo deski mogą skutecznie powstrzymać rozwój chwastów. Wysiew marchwi można sobie ułatwić używając specjalnych taśm nasiennych. Za ich pomocą można precyzyjniej ustalić odległość pomiędzy nasionami.
- Podlewanie marchwi
Wysianą marchew należy delikatnie przysypać ziemią i dokładnie podlać. Nawadnianie grządek jest niezwykle istotne, ponieważ niedobór wody może znacząco zmniejszyć plony. W przypadku bardziej suchych okresów trzeba koniecznie pamiętać o dodatkowym nawadnianiu marchwi.
- Zbiory marchwi
Zbiory marchwi odbywają się, w zależności od odmiany, w maju lub sierpniu. Przed rozpoczęciem zbiorów warto wyrwać jedno warzywo i ocenić jego wielkość. Plony należy zbierać ręcznie lub za pomocą specjalnych narzędzi – kopaczki bądź widelca ogrodowego.
- Choroby i szkodniki marchwi
Marchew jest narażona na choroby wywoływane przez chwościka i mącznika. Ich działanie odbija się negatywnie na kondycji korzenia. Rośliny obumierają i zmniejszają się plony. Warzywom zagraża również szara pleśń, zgnilizna i plamistość korzeni.
Marchew często bywa atakowana przez szkodniki takie jak mszyce, połyśnice i bawełnice. One również wpływają destrukcyjnie na uprawy pogarszając jakość i ilość plonów.
Przeczytaj również: Te szkodniki najczęściej atakują uprawy marchwi. Jak je rozpoznać i zwalczyć?
Czym nawozić marchew?
Ekologiczna uprawa marchwi wymaga cierpliwości i umiejętnego wykorzystania sposobów, dzięki którym plony będą większe. Nie bez znaczenia jest tutaj właściwe nawożenie (bez chemii i sztucznych substancji). Ogrodnicy, jeszcze na etapie przygotowywania gleby, dodają do ziemi popiół drzewny, który jest naturalnym nawozem i odpędza niektóre szkodniki.
Dobrym pomysłem jest również podlewanie grządek wodą z dodatkiem biohumusu pochodzenia naturalnego. Biohumus to substancja organiczna poprawiająca właściwości gleby. Zawarte w niej kwasy humusowe zapobiegają erozji gleby i powodują lepszy rozwój korzeni. Mieszankę warto stosować zaraz po wysiewie marchwi.
Przeczytaj też: