Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Niezastąpiona przed zimą. Jak i do czego stosować agrowłókninę?

Ogród to nie tylko rośliny i podłoże. To również mnóstwo elementów, których nie widać, ale bez nich byłoby trudno tworzyć funkcjonalne, praktyczne aranżacje. Sprawdźcie, jakie zastosowanie w ogrodzie ma agrowłóknina i dlaczego jest niezastąpiona w zimie.

Niezastąpiona przed zimą. Jak i do czego stosować agrowłókninę?
Agrowłóknina to skuteczny sposób na chwasty i ochronę roślin przed mrozem. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Czym jest agrowłóknina?

Agrowłóknina to materiał składający się z nieregularnie ułożonych włókien polipropylenowych. Charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością, jednocześnie jednak nie blokuje roślinom dostępu do powietrza i wody, które mogą przez nią swobodnie przepływać. Na rynku można spotkać wiele wariantów agrowłókniny, zwykle jednak jest ona czarna lub biała, o gramaturze pomiędzy 50 a 80 g/m2. Przy zakupie warto też, abyś zwrócił uwagę, czy interesująca cię włóknina ma filtr UV. Jeśli tak, to świetnie, jeśli nie, to w przypadku ściółkowania warto dokupić kamyki lub korę, która przykryje materiał.

Ochrona przed chwastami

Najpopularniejszym sposobem użytkowania agrowłókniny jest ściółkowanie podłoża. W zakładach produkcyjnych jest to od lat skuteczny sposób na chwasty. W przypadku ogródków przydomowych jest on wykorzystywany rzadziej, a jest warty uwagi. Jeśli zakładasz ogródek warzywny, a twój ogród ma już przygotowaną glebę pod nasadzenia, warto wyłożyć ją agrowłókniną w kolorze czarnym i porobić w niej otwory, jako miejsce na nasadzenia roślin. Agrowłóknina zapobiegnie pojawianiu się chwastów i niektórych szkodników, co oznacza, że pielęgnacja ogrodu będzie znacznie łatwiejsza.

agrowłoknina Agrowłóknina to materiał składający się z nieregularnie ułożonych włókien polipropylenowych. Fot. 123RF.com

Włóknina jest świetnym sposobem na ściółkowanie rabat roślin ozdobnych. Jeśli chcesz to zrobić dobrze, przygotuj podłoże, połóż na niego agrowłókninę i natnij w miejscach, gdzie będziesz sadził rośliny. Kiedy już zakończysz nasadzenia, wysyp na agrowłókninę coś, co ją przykryje, dodatkowo tworząc efekt dekoracyjny. Jeśli na rabacie znajdują się iglaki lub rośliny, które lubią kwaśne podłoże, warto, abyś wykorzystał do tego korę. Jeśli natomiast lubisz jasne wykończenie rabat, zdecyduj się na dekoracyjne kamyki, takie jak gres.

Jakie są rodzaje agrowłókniny do ściółkowania?

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów agrowłókniny, i warto, abyś znał kilka z nich, zanim zdecydujesz się na zakup.

  • P-50 w kolorze czarnym doskonale nadaje się do ochrony systemu korzeniowego roślin. Układając ją między nimi, zapewniasz im szybszy wzrost, poprzez zwiększenie wilgotności gleby i przyspieszenie wchłaniania składników zawartych w nawozach.
  • P-50 w kolorze brązowym będzie idealna pod iglaki.
  • P-80 to agrowłóknina do stosowania w budownictwie i do drenażu.

agrowłoknina Agrowłókninę warto zamaskować korą. Fot.123RF.com

Ochrona przed przymrozkami

W okresie zimowym oraz wczesną wiosną warto używać agrowłókniny białej, która doskonale chroni rośliny przed niskimi temperaturami. Kiedy nadchodzi jesień, a ty chcesz, aby twoje rośliny przetrwały zimę, możesz te bardziej wrażliwe okryć agrowłókniną, która doskonale uchroni je przed obumarciem.

Biała agrowłóknina przyda ci się również wczesną wiosną, przy wysiewie warzyw do niskich zagonów lub tuneli foliowych. Wczesne odmiany warzyw możesz wysiewać w tunelach foliowych już pod koniec lutego. Dobrze jest chronić nasiona przed przymrozkami, przykrywając zasiane grządki białą agrowłókniną aż do momentu, kiedy zaczną wschodzić. Jeśli chcesz stworzyć roślinom jeszcze lepsze warunki rozwoju, możesz zdecydować się na stworzenie obniżonego zagonu. W tym celu musisz wykopać podłużny dołek o głębokości około 20 cm. Ściany dołka powinny być w miarę możliwości gładkie, a jego przekrój musi być prostokątny. W tak przygotowany zagon możesz wysiać warzywa. Kiedy zakończysz sianie, przykryj zagon białą agrowłókniną, którą możesz na rogach zabezpieczyć cięższymi kamieniami. Poczekaj do wschodów i ściągnij włókninę.

Przeczytaj również: Lawenda w ogrodzie i w doniczce. Jak zabezpieczyć lawendę na zimę?

agrowóknina Do ochrony przed przymrozkami stosuje sie białą agrowłókninę. Fot. 123RF.com

Ze względu na swoją strukturę i kolor agrowłóknina doskonale chroni rośliny przed zimnym powietrzem, które mogłoby je uszkodzić. Nie utrudnia im jednak dostępu do powietrza w ogóle. Mogą też przez nią w swobodny sposób pobierać wodę.

Jakie są rodzaje agrowłókniny do osłaniania roślin?

Ze względu na różne nasilenia złych warunków pogodowych i różne pory roku, na rynku można dostać kilka rodzajów agrowłókniny w kolorze białym.

  • P-17 to agrowłóknina wiosenna, której dobrze jest używać na polach i w tunelach foliowych.
  • P-19 to najpopularniejsza agrowłóknina biała, którą stosuje się do wiosennej ochrony siewek przed przemarzaniem.
  • P-23 jest znacznie wytrzymalsza niż dwie poprzednie i można ją wykorzystywać przez kilka sezonów.
  • P-50 to najgrubsza i najbardziej wytrzymała agrowłóknina, która służy do ochrony roślin przed mrozem i śniegiem.

Przeczytaj również: Jak zabezpieczyć trawy ozdobne przed mrozem? Niektóre gatunki są bardzo delikatne

Wsparcie architektury ogrodowej

Agrowłóknina o różnej gramaturze może być doskonałym wsparciem przy budowie niektórych elementów dekoracyjnych ogrodu. Dzięki wytrzymałości i funkcjonalnej strukturze może być stosowana wszędzie, gdzie potrzebna jest dobra bariera.

  • Budowa ścieżki. Jeśli zamierzasz stworzyć w swoim ogródku ścieżkę i chcesz się nią cieszyć bez myślenia o przerastających ją chwastach, wykorzystaj czarną agrowłókninę o minimalnej wadze 80 g/m2, czyli tę o oznaczeniu P-80. Aby ścieżka była stabilna, potrzebne ci będą piasek, gruby żwir, drobny żwir i ozdobny żwir. Ponadto będziesz potrzebował wspomnianej agrowłókniny oraz obrzeży, na przykład w postaci połówek cegieł. Zacznij od dokładnego wytyczenia miejsca na ścieżkę. Kiedy już to zrobisz wykop dół o gładkich, pionowych ścianach na głębokość około 40-50 cm. Kiedy wykopiesz już dół na całej długości przyszłej drogi ogrodowej, wyłóż go agrowłókniną tak, aby pokryła ona zarówno dno, jak i ściany wykopanego rowu. Na tak przygotowane miejsce wysyp około 10 cm piasku. Kolejną warstwą będzie 10 cm gruboziarnistego żwiru, a kolejną żwir o mniejszej granulacji, który wpadając w szczeliny poprzedniej warstwy, świetnie ustabilizuje ścieżkę. Wysyp tyle żwiru, aby pozostało ci około 12 cm wysokości, akurat na szerokość cegły. Ułóż cegły w zagłębieniu, zaraz przy brzegu ścieżki, a następnie wrzuć między nie żwir ozdobny. Dzięki agrowłókninie nie będziesz się musiał martwić o odchwaszczenie swojej ścieżki.

  • Zabezpieczenie piaskownicy. Jeśli planujesz w swoim ogrodzie piaskownicę, warto, abyś na jej dnie ułożył grubą agrowłókninę. Jeśli nasypiesz piasek bezpośrednio na ziemię, nie tylko zabrudzi ona go, ale też piaskownica może w krótkim czasie zarosnąć niechcianymi roślinami. Jeśli pod piaskiem będzie warstwa czarnej agrowłókniny, takie sytuacje nie będą miały miejsca.

  • Wyściełanie doniczek i skrzynek ogrodowych. Jeśli masz taras lub po prostu lubisz hodować byliny w skrzyniach, warto, abyś i je zabezpieczył czarną agrowłókniną. Skrzynki postaw w docelowym miejscu i zanim nasypiesz w nie ziemi, włóż do nich materiał. Kolejnym krokiem będzie wsypanie około 5-10 cm drenażu w postaci keramzytu lub drobnego żwiru. Dopiero potem możesz uzupełnić donicę docelową glebą, aby później posadzić w niej roślinę.

Jak widać agrowłóknina jest materiałem niezbędnym w ogrodnictwie. Dzięki niej praca z roślinami staje się o wiele prostsza. Zastanów się, czy nie potrzebujesz jej u siebie.

Przeczytaj również:

Czy magnolie trzeba okryć na zimę? Jak zabezpieczyć magnolię przed mrozem?

Zabezpieczanie piwonii przed zimą. Jak przycinać piwonie jesienią?

Zabezpieczanie róż przed zimą – okrywanie, kopczykowanie, przycinanie

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.