Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Przycinanie tui wczesną wiosną. Jak ciąć, żeby się zagęściły i szybko rosły?

Tuje pełnią w naszych ogrodach nie tylko ozdobną rolę. Ich zwarte szpalery tworzą szczelny, zielony żywopłot, chroniący naszą prywatność również zimą. Aby rósł on szybko i bez przeszkód, tuje trzeba przycinać, najlepiej wczesną wiosną. Podpowiadamy, jak to robić, by rośliny bujnie się rozrastały, nie chorowały i nie szkodziły innym uprawom.  

Przycinanie tui wczesną wiosną. Jak ciąć, żeby się zagęściły i szybko rosły?
Cięcie tui na wiosnę służy odmłodzeniu rośliny, pobudzeniu jej do wzrostu oraz zagęszczeniu. Fot. irina3432/123RF.com

Spis treści: 

Dlaczego warto przycinać tuje wczesną wiosną? 

Tuje najczęściej pełnią w naszych ogrodach rolę żywopłotu, a ich coroczne wiosenne cięcie decyduje o jego formowaniu. Dzięki temu drzewka pięknie się zagęszczą i nie będzie między nimi prześwitów. Z kolei przycinanie wierzchołków roślin pobudza je do wzrostu wzwyż. To sprawia, że nasz żywopłot szybciej osiągnie pożądaną wysokość.  

Przycinanie tui wczesną wiosną warto wykonać również z powodów higienicznych. Pozbywając się zdrewniałych, obumarłych gałęzi odciążamy drzewko. Zapobiega to rozprzestrzenianiu się chorób grzybowych, których zarzewiem bywają właśnie obumarłe pędy. Ma to także znaczenie estetyczne. Wszyscy chcemy przecież, aby nasz żywopłot miało głęboki, zielony kolor.  

Tuje, które w ogóle nie będą przycinane, przybiorą zupełnie inny pokrój od tego, który znamy. Ich gałęzie zaczną zwisać pod wpływem własnego ciężaru. Nie wygląda to zbyt estetyczne. W naturze tuje są ogromnymi drzewami, których wysokość dochodzi nawet do 60 metrów. Nie wyglądają, jak drzewka z naszych żywopłotów, mają wysoki w stosunku do innych iglaków pień i zwisające gałęzie. Przycinanie sprawia, że drzewka zagęszczają się od samego dołu, a ich gałęzie są zwarte.  

Przeczytaj również: Wiosenne cięcie bukszpanu. Przycinanie młodych i starych krzewów

Cięcie tui na wiosnę 

Cięcie tui na wiosnę ma trzy zadania: odmłodzenie rośliny i pobudzenie do wzrostu oraz zagęszczenia. Zabiegu tego nie wykonuj na drzewkach jednorocznych, powinny one najpierw mocno się ukorzenić i wzmocnić. Przygotuj sobie dobrze zdezynfekowane narzędzia: ostry sekator, nożyce lub nożyce elektryczne. W przypadku młodych drzewek sekator w zupełności wystarczy. Przydatna może okazać się również drabina oraz ubranie ochronne, ponieważ tuje wydzielają toksyczną substancję, która może podrażnić skórę. 

Po zimie tuje potrzebują dużo wody i solidnego ciecia, które pobudzi je do wzrostu. Fot. qwartm/123RF.com

Wiosenne cięcie tui wykonuj na przełomie marca i kwietnia, ale wiele zależy tu od warunków pogodowych. Ogólna zasada jest taka, że przymrozki powinny już minąć, a wegetacje się jeszcze na dobre nie rozpoczęła. Na zabieg wybierz słoneczny i suchy dzień, wilgoć utrudni roślinie zabliźnianie ran. Podobnie źle zadziała na nie mróz i przymrozek. Jeśli więc marzec lub początek kwietnia są wyjątkowo mroźne, przesuń zabieg na połowę kwietnia. Jak wygląda prawidłowe cięcie tui na wiosnę?  

  • Cięcie higieniczne 

Usuń całkowicie wszystkie martwe, przemarznięte czy połamane pędy. Poznasz je po zbrązowieniach. Niepotrzebnie obciążają drzewo i mogą stać się przyczyną chorób.  

  • Cięcie czubka 

Skróć czubek drzewka o 10 do 15 cm. Poszukaj też dodatkowych czubków, które rosną na bocznych przyrostach i przytnij je w ten sam sposób. W ten sposób pozbawisz tuję stożków wzrostu i sprawisz, że roślina się zagęści i stworzy zwarty żywopłot. 

  • Przycięcie pędów 

Skróć wszystkie pędy co najmniej o 1/3 długości, ale nie więcej niż o połowę. Roślina pozbawiona głównego stożka wzrostu skupi się na odtworzeniu gałęzi bocznych. Nie przesadź jednak i zachowaj co najmniej połowę długości pędów, ponieważ zbyt agresywne cięcie zahamuje wzrost rośliny.  

  • Formowanie 

Tuje uprawiane w formie żywopłotu najlepiej przycinać na trapez (drzewka szersze u dołu i węższe, ale nie stożkowate u góry). To sprawi, że wszystkie pędy będą miały równomierny dostęp do światła. Przycięte pędy możesz wyrzucić na kompost.  

Po cięciu podlewaj tuje dwa razy w tygodniu. Dobrze jest też używać w tym czasie nawozów. Fot. bigtunaonline/123RF.com

  • Zabiegi po cięciu 

Cięcie rośliny jest dla niej zawsze stresem. To dla niej sygnał, że dzieje się coś złego i musi skupić się na produkcji nowych pędów. Dlatego po cięciu podlewaj tuje dwa razy w tygodniu. Warto też je wtedy nawieźć, by miała składniki odżywcze do budowy nowych przyrostów.  

  • Tych odmian tui nie przycinaj 

Nie wszystkie drzewa wymagają cięcia. Odmian tui takich jak ‘Szmaragd’, ‘Danica’, ‘Teddy’ i “Columna’ się nie przycina, usuwa się tylko chore i połamane pędy. To istotna wiadomość dla tych, którzy uprawiają tuje na żywopłot, gdzie królują dwie odmiany: ‘Szmaragd’ i ‘Brabant’. Z tych dwóch cięcia wymaga tylko ‘Brabant’.  

Źródło: deccoria.pl 

Przeczytaj również:

Zasypuje drzewko żółtymi kwiatami. Mydleniec wiechowaty – ciekawe odmiany i uprawa

Potnij i zagotuj gałązki. Po dwóch godzinach będziesz mieć najlepszy oprysk na kleszcze

Barwne liście zdobią ogród cały rok, zachwyca też kwiatami. Najpiękniejsze odmiany i uprawa pierisa japońskiego 

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.