Porady ogrodnicze

Po co nam wiewiórka w ogrodzie? Jak można ją zwabić i czy powinno się dokarmiać wiewiórki?

Wiewiórki to gryzonie, które budzą powszechną sympatię ludzi. Najczęściej można je spotkać wybierając się na wycieczkę do lasu lub parku. Zdarza się jednak, że to urocze stworzenie pojawi się również w ogrodzie. Wiele osób zastanawia się wtedy, czy wiewiórki w ogrodzie są pożyteczne i czy powinno się je dokarmiać, aby na stałe zamieszkały blisko naszego domu. Podpowiadamy.

Po co nam wiewiórka w ogrodzie? Jak można ją zwabić i czy powinno się dokarmiać wiewiórki?
Dokarmianie wiewiórek zimą pomaga im przetrwać, jeśli zgromadzony wcześniej pokarm zalega pod warstwą śniegu (zdjęcie poglądowe) Fot. 123RF.com

Spis treści:

 

Czy wiewiórka jest pożyteczna czy jest szkodnikiem?

Wiewiórki pospolite występują powszechnie na terenie całej Polski. Można ją spotkać głównie w parkach oraz lasach liściastych. Od kilku lat wiewiórka podlega ochronie częściowej w naszym kraju. To sympatyczne zwierzęta, które są wdzięcznymi stworzeniami do obserwacji.

Opinie na temat wiewiórki w ogrodzie jako pożytecznego zwierzęta są jednak podzielone. Przez wielu ogrodników ich obecność uważane jest za utrapienie, ponieważ mogą wyrządzić szkody. Wiewiórki swoje zapasy na zimę gromadzą przez kilka miesięcy w dziuplach lub zakopują je w ziemi. Niestety, często zapominają, gdzie schowały nasiona. W zimie można zaobserwować jak w amoku przemierzają całe połacie ogrodu, rozkopując coraz to nowe dołki w ziemi.

Przez to zwierzęta te są bardzo pożyteczne dla drzew. Jeśli wiewiórki nie znajdą i nie zjedzą zakopanych nasion w zimie, na wiosnę wykiełkują z nich młode rośliny. W ten oto sposób wiewiórki przyczyniają się do rozprzestrzeniania się krzewów.

Czy powinno się dokarmiać wiewiórki?

Głodne wiewiórki często przychodzą do ogrodów w poszukiwaniu łatwej zdobyczy. Jesienią, kiedy istnieje obfitość pożywienia, wiewiórki pracowicie przygotowują zapasy na zimę. Zagrzebują je w pobliżu korzeni drzew albo magazynują w dziuplach.

Należy pamiętać o tym, że zwierzęta szybko przyzwyczają się do naszej pomocy i w skrajnych przypadkach mogą zupełnie zrezygnować z samodzielnego poszukiwania pożywienia. Warto zatem dokarmiać je tylko wtedy, gdy zaobserwuje się, że długo poszukują jedzenia, a ziemia jest zbyt mocno zmarznięta, aby mogły w niej kopać.

Co je wiewiórka?

Najlepszym pożywieniem dla wiewiórek jest mieszanka orzechów laskowych i włoskich, nasiona słonecznika, siekana marchew, sucharki bezcukrowe i dużo świeżej wody.

Wiewiórki swoją dietę uzupełniają o różnego rodzaju owoce. Szczególnie chętnie jedzą jabłka, wiśnie, czereśnie, agrest, maliny, jeżyny, truskawki i borówki. Ponadto istotnym elementem diety wiewiórek są grzyby ze względu na cenne źródło minerałów, takich jak wapń, magnez i potas.

Niewiele osób o tym wie, ale wiewiórki mogą swoje menu uzupełniać o pokarm pochodzenia zwierzęcego. Chętnie zjedzą owady – ich jaja, poczwarki, larwy, a nawet dojrzałe osobniki. Z racji tego, że świetnie poruszają się w koronach drzew, nie jest dla nich problemem dostanie się również do ptasiego gniazda czy dziupli, skąd potrafią ukraść i zjeść jaja, a czasem nawet małe oraz młode ptaki.

Przeczytaj również: Co jedzą wiewiórki? Zasady dokarmiania wiewiórek jesienią i zimą

Karmnik zawieszony na drzewie doskonale sprawdzi się do dokarmiania wiewiórek. Fot. 123RF.com

Jak zwabić wiewiórkę do ogrodu?

Najlepszym rozwiązaniem na obecność wiewiórki w ogrodzie jest stworzenie takich warunków, aby były one atrakcyjne dla tych stworzeń. Wiewiórki zamieszkają w ogrodzie tylko wtedy, gdy będzie w nim cicho, znajdą wysokie drzewa do założenia gniazd i źródło pokarmu. Warto mieć w ogrodzie choćby leszczynę, dąb, orzech włoski oraz sosnę.

Do zwabienia wiewiórek do ogrodu, w którym stoi domek, należy podrzucać lubiane przez wiewiórki produkty spożywcze, najlepiej sprawdzą się nasiona szyszek, żołędzie, kasztany, grzyby, orzechy laskowe oraz włoskie. Przy takim zestawieniu wiewiórki bardzo szybko polubią przygotowane przez nas miejsce.

Jak zrobić domek dla wiewiórek?

Domek dla wiewiórek przypomina budkę dla większych ptaków. Najlepiej zbudować go z desek o grubości około 2 centymetrów – tłumią hałas, na który wiewiórki są bardzo wrażliwe. Dach powinien być spadowy. Można go zabezpieczyć przed wilgocią, np. okrywając papą. Domek należy powiesić na drzewie na wysokości powyżej trzech metrów.

Zalecane wymiary domku dla wiewiórek to:

  • dno 19×19 cm,
  • wysokość przedniej ścianki 40 cm,
  • wysokość tylnej ścianki 43 cm,
  • średnica otworu wejściowego 8-9 cm.

Na dużych terenach warto umieścić ich kilka, w odległości nie bliższej jak 10 metrów jedna od drugiej. Należy jednak pamiętać, aby były umieszczone jak najbardziej pionowo lub lekko pochylone do tyłu. Takim zabiegiem zapobiegniesz zalaniu wnętrza budki wodą, która spływa po pniu.

Przeczytaj również: Jak zaprosić jeże do ogrodu?

Dlaczego warto mieć jeże w ogrodzie? To sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami. Fot. 123RF.com

Najdziwniejsze owoce świata na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.