Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Najpiękniej wygląda na koniec lata. Zawciągowiec zwyczajny – uprawa i pielęgnacja

Kiedy na rabatach robi się coraz puściej, ta roślina pokazuje się w swojej pełnej krasie. Jest nią zawciągowiec zwyczajny. Pod koniec lata obsypuje się lazurowo-niebieskimi kwiatami, które czarują swoją urodą aż do przymrozków. Dodatkowym atutem tej rośliny są liście, które jesienią przebarwiają się na przepiękny, szkarłatnoczerwony kolor. Zawciągowiec zwyczajny jest wciąż mało znany. A szkoda, ponieważ jego wygląd potrafi odmienić każdy ogród, dodając mu niezwykłego uroku.

Najpiękniej wygląda na koniec lata. Zawciągowiec zwyczajny – uprawa i pielęgnacja
Zawciągowiec zwyczajny wyróżnia się lazurowymi kwiatami oraz liśćmi, które jesienią przebarwiają się na intensywne kolory szkarłatu. Fot.tonybaggett/123RF.com

Spis treści:

Zawciągowiec zwyczajny – bylina

Zawciągowiec zwyczajny (Ceratostigma plumbaginoides) to niezwykle urocza roślina, która jest rzadko spotykana w naszych ogrodach. Mimo to warto przyjrzeć jej się bliżej, ponieważ zasługuje na miejsce w każdym ogrodzie. Zawciągowiec zaliczany jest do niskich półkrzewów, a jego wysokość nie przekracza 30 cm. Pochodzi z górzystych rejonów Chin. Rozrasta się za pomocą podziemnych kłączy, tworząc gęste i rozłożyste kobierce. Pędy rośliny są dość długie i mocno rozgałęzione, mają czerwony odcień. Są one pokryte niewielkimi, odwrotnie jajowatymi, zielonymi liśćmi, które są delikatnie owłosione wzdłuż brzegów. Co ciekawe, jesienią przebarwiają się one na szkarłatnoczerwony kolor, dzięki czemu wyglądają niezwykle dekoracyjnie.     

Oprócz liści ozdobą zawciągowca zwyczajnego są także kwiaty. Są nieduże, ale bardzo liczne, a swoim kształtem przypominają kwiaty barwinka. Mają one lazurowo-niebieski kolor, który idealnie kontrastuje z barwą liści. Kwiaty zawciągowca pojawiają się pod koniec sierpnia, gdy większość roślin zaczyna przekwitać. Pozostają one na pędach aż do przymrozków, stając się niezwykłą ozdobą rabat w okresie jesiennym. Po przekwitnięciu przekształcają się one w czerwonobrązowe, wydłużone owocostany.

zawciągowiec zwyczajny Zawciągowiec zwyczajny zakwita późnym latem, a jego kwiaty utrzymują się aż do przymrozków. Fot.sansa55/CanvaPro

Zawciągowiec zwyczajny – uprawa i pielęgnacja

Zawciągowiec zwyczajny to prawdziwy skarb w ogrodzie i to nie tylko ze względu na dekoracyjny wygląd, ale również niewielkie wymagania uprawowe. Świetnie poradzi sobie na przeciętnych glebach ogrodowych, a dodatkowo nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Wiosną można jedynie skrócić przekwitłe kwiatostany. To sprawi, że zawciągowiec lepiej się zagęści i będzie obficiej kwitł. Warto wiedzieć, że roślina rozpoczyna wegetację dość późno (nawet pod koniec maja), w związku z czym należy uzbroić się w cierpliwość. Kwitnie na pędach jednorocznych. Ogromną zaletą zawciągowca jest jego odporność na niskie temperatury. Mimo to w regionach, gdzie panują surowe zimy, warto okryć roślinę agrowłókniną lub stroiszem. Co jeszcze trzeba wiedzieć o uprawie zawciągowca zwyczajnego? Poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki.     

  • Sadzenie – sadząc roślinę, musimy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości (30 cm x 40 cm). Umożliwi to swobodny przepływ powietrza, co jest istotne dla uniknięcia chorób grzybowych.

  • Stanowisko – jeśli zależy ci na obfitym kwitnieniu, stanowisko pod uprawę zawciągowca zwyczajnego powinno być słoneczne. Równie dobrze poradzi sobie w miejscach półcienistych, natomiast posadzony w cieniu będzie słabo kwitł. Należy też zadbać o to, aby stanowisko było osłonięte od wiatru.

Przeczytaj również: Z wyglądu przypomina miniaturowego hiacynta, ale kwitnie wcześniej. Sadzenie i pielęgnacja puszkinii

  • Gleba – zawciągowiec zwyczajny lubi glebę żyzną, przepuszczalną i dobrze zdrenowaną, najlepiej z dodatkiem wapnia (o lekko zasadowym odczynie pH). Urośnie w każdej przeciętnej ziemi ogrodowej, ważne jest jednak, aby nie była ona ciężka, gdyż może prowadzić do zamierania rośliny. Aby ją rozluźnić, należy wymieszać ją z piaskiem. Ponadto zawciągowiec nie znosi kwaśnego podłoża.    

  • Podlewanie i nawożenie – roślina ta dość dobrze radzi sobie z przejściową suszą. Podlewamy ją regularnie, ale z umiarem, ponieważ nie znosi, gdy woda zalega jej w korzeniach. Zawciągowiec zwyczajny nie wymaga intensywnego nawożenia. Wystarczy tylko sporadyczne dokarmianie nawozami wieloskładnikowymi (w okresie wiosennym). Pamiętaj, że zbyt duża ilość składników odżywczych ma negatywny wpływ na rozwój rośliny.

gdzie sadzić zawciągowca Zawciągowiec zwyczajny preferuje słoneczne stanowiska z żyzną, przepuszczalną i umiarkowanie wilgotną glebą. Fot.angiec333/123RF.com

  • Rozmnażanie – rozmnażanie zawciągowca zwyczajnego nie należy do trudnych zadań. Można to zrobić przez podział kłącza – wystarczy wykopać roślinę mateczną, podzielić ją na mniejsze części i posadzić w docelowe miejsce. Najlepiej to zrobić wiosną. Kolejną metodą na pozyskanie nowych okazów jest ukorzenianie sadzonek zielnych lub półzdrewniałych.

  • Choroby i szkodniki – zawciągowiec zwyczajny nie jest podatny na występowanie chorób lub szkodników. Niestety czasem może zostać zaatakowany przez mączniaka prawdziwego, który charakteryzuje się wystąpieniem białego, mączystego nalotu.

Gdzie sadzić zawciągowca?

Zawciągowiec zwyczajny udekoruje ogród późnym latem i jesienią, gdy inne rośliny szykują się do spoczynku. Doskonale prezentuje się na murkach i skalniakach, ale można go również wykorzystać do sadzenia wzdłuż ścieżek. Ponadto sprawdzi się jako roślina okrywowa, gdyż rozrasta się za pomocą podziemnych rozłogów (nie jest ekspansywna). Szczególnie pięknie wygląda w kompozycjach z roślinami jednorocznymi, bylinami, a nawet krzewami ozdobnymi. Zawciągowca można posadzić w towarzystwie lawendy, krwawników, astrów krzaczastych, goździków sinych i kropkowanych, aksamitek czy rogownicy kutnerowatej. Warto też rozważyć posadzenie rośliny w pobliżu gatunków cebulowych, takich jak narcyzy, tulipany czy szafirki. Dzięki temu zasłonią jej bezlistne pędy wczesną wioną. Co więcej, zawciągowca można uprawiać w pojemnikach na balkonie i tarasie.     

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Trawa pampasowa w ogrodzie. Wybierz najpiękniejsze odmiany

Mocno nasycone kolorami kwiaty to jej atut. Ciekawe odmiany i pielęgnacja lantany

Utrzymuje kwiaty aż do mocnych przymrozków. Ciekawe odmiany i uprawa aksamitki wąskolistnej

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.