Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Mocno nasycone kolorami kwiaty to jej atut. Ciekawe odmiany i pielęgnacja lantany

Lantana jest mało znanym u nas krzewem, który podczas kwitnienia zapiera dech. Od czerwca aż do września obsypuje się okazałymi, niezwykle barwnymi kwiatostanami. Niektóre odmiany wytwarzają kwiaty w różnych kolorach, które zmieniają swój odcień w miarę postępu wegetacji. Zastanawiasz się, jak uprawiać lantanę? W artykule znajdziesz garść praktycznych porad na ten temat.

Mocno nasycone kolorami kwiaty to jej atut. Ciekawe odmiany i pielęgnacja lantany
Poznaj ciekawe odmiany lantany i dowiedz się, jak ją uprawiać. Fot. foto76/123RF.com

Spis treści:

Jak wygląda lantana pospolita (Lantana camara)?

Lantana pospolita (Lantana camara) jest niezwykle barwnie kwitnącym krzewem, który cieszy się w naszym kraju dużo mniejszą popularnością niż hortensje czy heliotrop, choć nieco te rośliny przypomina. Należy do rodziny werbenowatych, a w stanie naturalnym możemy spotkać ją na terenach Ameryki Południowej i Środkowej oraz w Meksyku. Tam porasta rejony tropikalne, dlatego u nas, gdzie klimat jest ostrzejszy, nie nadaje się do całorocznej uprawy na zewnątrz. Lantanę możemy jednak potraktować jako roślinę sezonową, która będzie zdobić balkon lub taras.

Największym atutem lantany pospolitej są jej barwne kwiaty. Największym atutem lantany pospolitej są jej barwne kwiaty. Fot. membio/CanvaPro 

Pod naszą szerokością geograficzną krzew ten uprawia się w ogrodzie jako gatunek jednoroczny, co nie oznacza, że nie można go przezimować. Jeśli dysponujemy miejscem w widnym pomieszczeniu, w którym zimą utrzymuje się temperatura w zakresie 8-12°C, lantanę możemy przechować do następnego sezonu. Przed jesiennymi przymrozkami wystarczy ją przyciąć, a następnie zostawić w komórce, garażu czy innej przechowalni na całą zimę.

Warto to zrobić, aby móc co roku cieszyć się widokiem tej oryginalnej rośliny. Lantana wygląda bardzo atrakcyjnie, co zawdzięcza m.in. krzaczastemu, zwartemu pokrojowi. W naturze dorasta nawet do 3 m wysokości, jednak uprawiana w donicy w naszym klimacie rzadko osiąga więcej niż 1 m. Ozdobą lantany są zielone, lancetowate liście, które delikatnie się marszczą i mają ząbkowane brzegi.

Największym jej atutem są jednak kwiaty pojawiające się przez całe lato – od czerwca do września. Skupione są w zaokrąglone kwiatostany, które mogą osiągnąć prawie 8 cm średnicy. Najciekawsze w nich jest to, że występują w szerokiej palecie barw – od bieli, przez pomarańcze i róże, aż po czerwienie. Każda z nich jest niezwykle intensywna. Lantany mogą zmieniać kolor w trakcie wegetacji. Co więcej, w przypadku niektórych odmian na jednej roślinie równocześnie pojawiają się kwiaty w różnych barwach. Po kwitnieniu ozdobą krzewu są kuliste owoce.

Lantana kwitnie długo i obficie. Lantana kwitnie długo i obficie. Fot. magicflute002/CanvaPro

Przeczytaj również: Kwitnie nieprzerwanie do przymrozków. Jak dbać o piątaka lancetowatego?

Ciekawe odmiany lantany

W centrach ogrodniczych możemy znaleźć kilkanaście ciekawych odmian lantany. Różnią się między sobą przede wszystkim wysokością oraz barwą kwiatów, choć znaleźć możemy również takie, które mają płożący pokrój. Bogactwo odmian pozwala wykorzystać kolorową lantanę na wiele sposobów, tworząc efektowne kompozycje w donicach. Poniżej przedstawiamy 7 najciekawszych propozycji.

  • Lantana pospolita 'Tutti Frutti' – kwiaty tej odmiany są biało-pomarańczowo-różowe.

  • Lantana pospolita 'Feston Rose' – początkowo jasnoróżowe kwiaty stają się coraz bardziej intensywne, aż zyskują ciemnoróżowy odcień.

  • Lantana pospolita 'Pink Passion' – kwiatostany tej odmiany skupiają żółte, kremowe i różowe kwiaty.

  • Lantana pospolita 'Sundancer' – to płożąca odmiana o żółtych kwiatach.

  • Lantana pospolita 'Snow White' – ma kremowe kwiaty.

  • Lantana pospolita 'Lemon Glow' – zachwyca kwiatami, które najpierw są białe, a później intensywnie żółte.

  • Lantana pospolita 'Bandolero Pineapple' – jej kwiaty są żółte i brzoskwiniowe.

Niektóre odmiany lantany mają pomarańczowo-żółte kwiaty. Niektóre odmiany lantany mają pomarańczowo-żółte kwiaty. Fot. magicflute002/CanvaPro

Jak uprawiać lantanę?

Mogłoby się zdawać, że pochodząca z ciepłego klimatu lantana będzie trudna w uprawie, ale wcale tak nie jest. Pielęgnacja tej rośliny okazuje się stosunkowo prosta, jeśli zapewnimy jej odpowiednie stanowisko. Musimy też pamiętać, że możemy trzymać ją na zewnątrz tylko wtedy, gdy nie będzie narażona na przymrozki. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, jak uprawiać lantanę.

  • Ziemia – podłoże w donicy, w którym uprawiamy lantanę, musi być żyzne i przepuszczalne o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego.

  • Stanowisko – lantana jest rośliną ciepłolubną, która kocha słońce. Tylko na dobrze nasłonecznionym, osłoniętym od wiatru stanowisku obficie kwitnie.

  • Podlewanie – warto pamiętać o systematycznym podlewaniu lantany (co 2-3 dni), ponieważ lubi ona rosnąć w umiarkowanie wilgotnym podłożu.

  • Nawożenie – w okresie kwitnienia roślinę tę warto zasilać bogatymi w fosfor i potas nawozami dla roślin kwitnących w dawkach zgodnych z zaleceniami producenta na opakowaniu. Unikajmy natomiast preparatów obfitujących w azot, po których lantana silnie się rozrasta, ale słabo kwitnie.

Lantana potrzebuje słonecznego stanowiska. Lantana potrzebuje słonecznego stanowiska. Fot. michaelnero/123RF.com

  • Przycinanie – jeśli chcemy, aby roślina ta ładnie się rozkrzewiała, od czasu do czasu uszczykujmy końcówki jej pędów. Możemy też przedłużyć jej kwitnienie, usuwając z niej suche kwiatostany. Ponadto lantanę warto przyciąć przed zimowaniem. Wtedy wszystkie jej pędy skracamy o 1/3 lub 1/2 długości.

  • Mrozoodporność i zimowanie – niestety lantana nie jest odporna na niską temperaturę, nie możemy więc przez cały rok uprawiać jej na zewnątrz. Jak już wspominaliśmy, zanim nastaną mrozy, musimy ją przyciąć i przenieść do widnego pomieszczenia, gdzie utrzymuje się temperatura 8-12°C. Na balkon lub taras wystawiamy dopiero w drugiej połowie maja, gdy minie ryzyko wiosennych przymrozków.

  • Choroby i szkodniki – lantana jest rośliną odporną na choroby, ale mogą atakować ją mączliki oraz mszyce.

Gdzie sadzić lantanę?

Lantanę w naszym klimacie najlepiej uprawiać jako roślinę doniczkową, która stanie się sezonową ozdobą balkonu lub tarasu. Odmiany o płożącym pokroju, które mają przewieszające się pędy, warto posadzić w podwieszanym koszu. Jeśli chcemy, możemy znaleźć miejsce dla lantany słoneczną rabatę w ogrodzie, gdzie nie będzie narażona na chłodne podmuchy wiatru. W takim zacisznym zakątku możemy ją uprawiać od wiosny do jesieni, po czym wykopać i przezimować w pomieszczeniu. Pamiętajmy, że wszystkie części lantany są trujące. Trzymajmy ją z dala od małych dzieci i zwierząt domowych.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Rośliny na jesienny skalniak. 7 bezproblemowych gatunków, które są piękne w końcówce sezonu

Czy długie pędy róż to problem? Co z nimi zrobić – ścinać czy zostawić?

Utrzymuje kwiaty aż do mocnych przymrozków. Ciekawe odmiany i uprawa aksamitki wąskolistnej

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.