Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Utrzymuje kwiaty aż do mocnych przymrozków. Ciekawe odmiany i uprawa aksamitki wąskolistnej

Aksamitki są chętnie wybierane do obsadzania rabat, na kwietniki czy balkony. Występują w różnych gatunkach i odmianach, różniących się wielkością oraz kształtem kwiatów. Przyjrzyjmy się aksamitce wąskolistnej, która jest ceniona za obfite kwitnienie. Tworzy przepiękne, kwiatowe kobierce utrzymujące się aż do przymrozków, a dodatkowo jest mało wymagająca i łatwa w uprawie. Jak pielęgnować aksamitkę wąskolistną? Dowiedz się więcej o wymaganiach tej rośliny, a także poznaj najciekawsze odmiany.    

Utrzymuje kwiaty aż do mocnych przymrozków. Ciekawe odmiany i uprawa aksamitki wąskolistnej
Aksamitka wąskolistna jest ceniona za piękne, jaskrawe kwiaty, które utrzymują się aż do przymrozków. Fot.skymoon13/CanvaPro

Spis treści:

Aksamitka wąskolistna – kwitnie do przymrozków

Aksamitka wąskolistna (Tagetes tenuifolia) to jednoroczna roślina z rodziny astrowatych, która w środowisku naturalnym występuje na terenach Meksyku oraz Ameryki Północnej. Wyróżnia się kępiastym, zwartym pokrojem i osiąga zwykle 15-30 cm wysokości. Liście rośliny są drobne, wąskie i silnie powcinane, wydzielają intensywny zapach. Natomiast największym walorem aksamitki wąskolistnej są jej delikatne kwiaty. Są one języczkowate i osadzone pojedynczo na szypułkach, tworzą one koszyczki o średnicy 1,5-2 cm. Pojawiają się one w lipcu i utrzymują się aż do października. Ich kolor różni się w zależności od odmiany – mogą być jasnożółte, pomarańczowe, a nawet brązowo-czerwone. Poza tym wydzielają charakterystyczny zapach. Choć dla niektórych osób jest on nieprzyjemny, odstrasza wiele szkodników (m.in. mszyce i nicienie).       

Ciekawe odmiany aksamitki wąskolistnej

Aksamitki wąskolistne występują w wielu odmianach różniących się między sobą wysokością, kolorem kwiatów czy liści. Do najciekawszych możemy zaliczyć m.in.:

  • 'Ursula' – wyróżnia się żółto-pomarańczowymi kwiatami;

  • 'Golden Gem' – odmiana o licznych, ale drobnych kwiatach, mają one żółtą barwę. Osiąga 25-35 cm wysokości;

  • 'Lemon Gem' – urocza odmiana, która tworzy gęste kobierce jaskrawożółtych kwiatów;

  • 'Red Gem' – tworzy brązowo-czerwone kwiaty, kwitnie aż do mocnych przymrozków;

  • 'Starfire' – mieszanka kwiatów w odcieniach żółtego, pomarańczowego i czerwonego;

  • 'Lulu' – tworzy mocno rozgałęzione, kuliste kępy z licznymi, drobnymi, cytrynowożółtymi kwiatami;

  • 'Ornament' – ciekawa odmiana o czerwono-brązowych kwiatach;

  • 'Paprica' – odmiana o pięknych, żółto-czerwonych kwiatach, które utrzymują się aż do mrozów.

aksamitka wąskolistna Aksamitka wąskolistna nadaje się do uprawy w ogrodzie oraz na balkonach lub tarasach. Fot.skymoon13/CanvaPro

Uprawa aksamitki wąskolistnej

Zaletą aksamitki wąskolistnej jest nie tylko jej dekoracyjny wygląd, ale również dość łatwa uprawa. Roślina ta nie ma specjalnych wymagań, dlatego będzie dobrą propozycją dla początkujących ogrodników. Ponadto jest dość odporna na suszę. Poznaj najważniejsze zasady uprawy aksamitki wąskolistnej, aby cieszyć się jej pięknym aż do mrozów.

  • Sadzenie   

Aksamitki wąskolistne można uprawiać zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach. Najprościej jest kupić gotowe sadzonki, a następnie posadzić je w miejscu docelowym. Ważne jest, aby zrobić to w drugiej połowie maja (po „Zimnej Zośce”), gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków. Aksamitkę wąskolistną można także uprawiać z siewu. Nasiona kwiatów wysiewamy do skrzynek lub pod osłonami w kwietniu. Siejemy je w rowkach (co 10 cm) na głębokość około 1 cm. Sadzonki przesadzamy na miejsce stałe po 15. maja, w rozstawie co najmniej 20 cm x 30 cm.

  • Stanowisko i gleba  

Aksamitki wąskolistne najlepiej rośną i kwitną na stanowiskach słonecznych, ale poradzą sobie także w półcieniu. Warto wiedzieć, że posadzone w cieniu będą gorzej rosły, z kolei ich kwitnienie będzie mniej obfite. Idealną ekspozycją dla tych roślin jest kierunek południowy i zachodni. Co więcej, bardzo dobrze znoszą przesadzanie.

Uprawa aksamitki wąskolistnej udaje się na każdej przeciętnej glebie ogrodowej. Najlepiej, aby była ona żyzna i przepuszczalna, o lekko kwaśnym odczynie pH.

uprawa aksamitki wąskolistnej Aksamitki wąskolistne odstraszają mrówki, mszyce, nicienie, a nawet krety. Fot.dmf87/CanvaPro

  • Podlewanie i nawożenie

Jak już zostało wspomniane wcześniej, aksamitki wąskolistne są odporne na okresowe susze (lepszy jest niedobór wody niż nadmiar). Z tego względu nawadnianie powinno być umiarkowane, aby nie dopuścić do przelania podłoża, które może doprowadzić do rozwoju patogenów chorobotwórczych oraz gnicia korzeni. W przypadku uprawy doniczkowej roślinom należy zapewnić warstwę drenażową z keramzytu lub żwiru. Pomoże to ochronić aksamitki przed ewentualnymi skutkami przelania. Posadzone w doniczkach podlewamy wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie.

W pielęgnacji aksamitek nie możemy zapomnieć o nawożeniu. Najlepiej stosować nawozy wieloskładnikowe, które zawierają mniej azotu, a więcej fosforu i potasu (preparaty azotowe sprzyjają rozkrzewianiu się roślin kosztem kwitnienia). Nawożenie aksamitek możemy rozpocząć po około 2 tygodniach od posadzenia roślin na miejsce stałe.  

  • Przycinanie

Zalecane jest też regularne usuwanie przekwitłych kwiatostanów, dzięki czemu pobudzimy rośliny do produkcji nowych pąków kwiatowych (ale nie jest to niezbędne). Jeśli zależy nam na nasionach, można pominąć tę czynność.

  • Rozmnażanie

Aksamitki wąskolistne rozmnaża się, wysiewając nasiona. Można je posiać do inspektu lub pojemników w marcu i kwietniu, a po ustąpieniu przymrozków przesadzić na miejsca stałe. Ponadto można je wysiewać bezpośrednio do gruntu, ale nie wcześniej niż w drugiej połowie maja.  

odmiany aksamitki wąskolistnej Aksamitki wąskolistne nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Fot.Maksims Grigorjevs/Canvapro

  • Choroby i szkodniki

Aksamitki wąskolistne bardzo rzadko atakowane są przez szkodniki. Wszystko za sprawą intensywnego i specyficznego zapachu, który odstrasza m.in. mszyce, nicienie oraz krety. Mimo to mogą być przysmakiem ślimaków. W czasie długotrwałych i intensywnych opadów aksamitki mogą zostać zaatakowane przez choroby grzybowe, takie jak szara pleśń.   

Zastosowanie aksamitki wąskolistnej

Aksamitki wąskolistne świetnie prezentują się posadzone na ogrodowych rabatach, klombach czy skalniakach. Idealnie sprawdzą się na obrzeżach chodników i ścieżek, zwłaszcza w towarzystwie takich roślin, jak lawenda, szałwia, nagietek czy naparstnica. Ponadto efektownie wyglądają uprawiane we wszelkiego rodzaju pojemnikach na balkonie czy tarasie. Aksamitki wąskolistne można również traktować jako rośliny zadarniające, ponieważ doskonale pokrywa wszelkie nierówności. Z racji swojego specyficznego zapachu mogą być naturalną ochroną dla innych roślin w ogrodzie, takich jak róże, tulipany, pomidory czy ziemniaki. Poza tym polecane są na kwiat cięty.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Kwitnie nieprzerwanie do przymrozków. Jak dbać o piątaka lancetowatego?

Niesłusznie jest mylony z wrzosem. Jak dobrze zadbasz, będzie kwitł do przymrozków

Wytrzymała i zdobna roślina nie tylko na skalniaki. Najpiękniejsze odmiany i uprawa smagliczki

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.